• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Çok acil Or700 plus Azeri 6/4 lük ritim lazım arkadaşlar

Cevap: Çok acil Or700 plus Azeri 6/4 lük ritim lazım arkadaşlar

Aslında bu kadar teferruata gerek yok :)

ben irfanca abin ne demek isteidğini anladm.

Iğdırın al alması türküsü 6/8 kalıbında yazılmış bir ritimle bile çalınabilir. Atak olarak 1 mezur 6/8 kullansak bile ritim aksamaz, tamamlanır.

Skıntı, sadece bugüne kadar yazılmış bu tarz kalıptaki ritimlerin sound olarak bu türkiye yakışmaması.

bugüne kadar ritimlerin 6/8 yazılanların vuruşları, 3/4 yazılanların ise tarzı farklı.

irfanca abicim isteğini sıradaki ritimde değerlendirecğeim.

Evet aslında demek istediğim buydu. Ama sizin kadar net ve kısa ifade edememişim heralde Sayın Dr. Salim. :) Teşekkür ederim.

Evet haklısınız bu kadar teferruata gerek yok. Lütfen ifadelerim yanlış yorumlanmasın. Ben sadece anlatmak istediğimin anlaşılmadığını düşündüğüm için konuyu daha teferruatlı ifade etme ihtiyacı duydum.:)

İlginiz için ve özellikle de biz doymak bilmeyen; "daha yok mu, daha yok mu?" diye haykıran nevale canavarlarına karşı sabrınız ve desteğiniz için teşekkür eder, şükranlarımı sunarım Dr. Salim kardeşim.

Hazırlasanız da hazırlamasanız da canınız sağolsun... Düşünmeniz bile yeter.

(Ama bi de tar akordeon gibi sazlarla da OTS lenirse vallah tadından yenmez.:) :) :) )

Örneğin
5/8
6/8
7/8
8/8
9/8
10/8

5/4
6/4
7/4
8/4
9/4
10/4

5/16
6/16
7/16
8/16
9/16
10/16

diye bunlar artar gider işte müzik te temel bir standart oluşması ve bu tarz tartışmalara neden verilmemesi açısından ZAMANLI terimi kullanılmaktadır. Olamaz dediğim olay da tamamen budur. Bu konuda birçok müzik üstadı, alimi bu tarz tartışmalara sonunda yanıt bulamadıklarından ZANAMLI terimini kullanaran bu işin çözümü yoluna gitmişlerdir. Belli kalıplar içindeki aksak kısımların yani üçlülerim başta, ortada veya sonda olmaları sadece varyasyon olarak kabul edilir ölçü gene aynı ölçüdür Bilgilerinize,

Merak ettiğim bir konu var aynı ritmin değişik vuruşlarında çeşitleri var bunların isimleri yokmu acaba bilmediğim için soruyorum.

Merak ettiğim bir konu var aynı ritmin değişik vuruşlarında çeşitleri var bunların isimleri yokmu acaba bilmediğim için soruyorum.

Var tabi olmaz mı? Ama oldukça teferruatlı bir konu bu.

En iyisi mi ben size bir kaç link vereyim bu konu hakkında detaylı bir fikir edinmiş olursunuz. İsterseniz inceleyin. Sizinle birlikte bu konu hakkında bilgisi olmadığını düşünenler varsa onlar da incelerler. Özellikle en alttaki İsmail Hakkı Özkan'ın kitabı devlet konservatuarında başvuru kitabıdır. Türk Müziği ile ilgilenen herkesin sahip olması gereken bir kitaptır.

Sorunuzun cevabı için bunlar yeterlidir diye düşünüyorum. Saygılar...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Evet ritimin ölçüsü aynı olsa da usulü faklı olabiliyor. Tabi ritimde kullanılan enstrümanlar ve dolayısıyla ritimin hitap ettiği tarzın da çalmak istediğiniz esere uyması gerekiyor. Sadece ölçünün tutması yeterli olmuyor.

Bu noktada ben farklı bir açıdan değinmek istiyorum. Örneğin Or 700 için yazılmış bir sürü 9/8'lik ritim var. Ama bu ritimler (ritimde kullanılan enstrüman ve perküsyonlar) Türk müziği baz alınarak yazılmış. Ölçüsü tutsa bile 9/8'lik kına veya sugar gordel ritimiyle Haluk Levent'in Gülendam şarkısını çalamıyorsunuz, olmuyor. Ritimin ölçüsü tutuyor fakat ritim rock tarzına uygun değil.

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=kB07M--DC4U&ob=av2n"]Haluk Levent - Gülendam[/ame]

Or 700 için üstadların yoğun emek harcayıp, günlerini ayırıp, hiçbir maddi karşılık beklemeden yazıp paylaştığı bir çok ritim mevcut. Bu vesileyle hepsine bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Ama gördüğüm kadarıyla kimsenin değinmediği, belki de talebin olmadığı bir konu da bu. Rock ve pop tarzında kullanılabilecek aksak ritimler yok Or 700'de. Bunun talep olmadığından kaynaklandığını düşünüyorum.

Bir örnek daha vereyim. Or 700 için yazılmış birçok 7/8'lik ritim de var. Ama 7/8'lik bir Karadeniz veya Rumeli ritimiyle Pinhani'nin Hele Bir Gel şarkısını çalmaya çalışınca istediğiniz verimi alamıyorsunuz doğal olarak.

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=VeIkwZvL5HY"]Pinhani - Hele Bir Gel[/ame]

Çok değil ama bir iki tane rock tarzında kullanılabilecek aksak ritim olsa aletin ufkunu genişletir diye düşünüyorum. Benim gibi her telden çalan arkadaşlar için çok iyi olacaktır. Umarım üstadlar bu konuya da el atarlar. Pek talebin olmadığını biliyorum ama batı tarzıyla kullanılabilecek birkaç aksak ritim olsa Or 700'ün hitap ettiği kitle de genişler.

Saygılarımla...

irfanca arkadaşım öncelikle sana istediğin ritmi Salim arkadaşımız yazacağını söylediği için sorunun çözüldüğünü ve bu konudan mutlu olduğumu belirtmek isterim.

Bu konulara değinirken tartışmalar yaşanacağını zaten başından beri biliyordum. Bana bu kadar kitabı önereceğine istediğin ritmin ne olduğunu neden anlayamadın veya yazmadın :) Demekki salim üstat senden fazla okumuş.

Yüksek müsadelerinizle son bir iki açıklama daha yapayım ondan sonra dileyen dilediği gibi düşünsün. Gerçi yukarıda da açıklamıştım biraz daha açayım bari,

irfanca kardeş senin yazdıklarından yola çıkalım. 2+2+3 = 7/8, 2+3+2 = 7/8, 3+2+2 = 7/8
Bakınız üçlü vurgular değişiyor ritmin adeta metabolizması değişiyor ama değer gene aynı 7/8 hal böyle iken,

Düşünün orgumuz da bu varyasonlu 7/8'lik ten ilkini tempo 100 yaparak çaldık dedik ki ritim 7/8'liktir. aynı ritmi sadece tempo sunu 50'ye indirdik dedik Haaa bu ritim 7/4'lük, aynı ritmin temposunu 150 yaptık bu seferde dedik 7/16'lık. sence sadece tempo olayı bir ana ritmi 3 değişik ritme dönüştürmesi nasıl bir duygu? İşte bu tarz tartışmalar sebebiyle dörtlük, sekizlik veya onaltılık değerler yerine ZAMANLI terimi kullanılmıştır. Bunlara hala tam manasında çözüm bulunmuş ta değildir. Notasını derseniz ben zaten notası yok demedimki var olmasına var da hani nota dünyanın tek ortak müzik dili idi? Kendimiz bu basit olgudan 3 değişik ritmi kabullendik acaba uluslar arası arena da bu olay kabul görecekmi? İşte bizler ders verirken de bu olguları beyan ediyoruz gerisi sizlere kalmış nasıl düşünürseniz düşünün. Tabiki her araştırmacı, yazar kendince çözükler üretir ama kimse kimsenin savunduğuna bu bağlamda %100 haklı diyemiyor. Bu tartışmalar ilk değil.

Örneğin Salim üstat senin ritmini 6/8'lik yazılabilirliğini yazmış yazılırmı elbette yazılır temposunu düşürür cuk oturtur. Ama ben senin ritminin 3/4'lük şeklinde 2 vaya 4 mezurlu daha süper yazılacağı kanaatindeyim. 3/4'lük ritimleri dene dedim sen kestirip attın bence çalınabilecek %100 olmasa da %70 veya %80 mutlaka bir hazır ritim veya arkadaşlarımızın yazdığı ritim vardır.

Dünya da öyle çok doğru bilinen yanlışlar varki müzik te neden olmasın.
Örneğin, Bilim adamları ışık hızı ile hareket eden bir cismin moleküllerine ayrılabileceğini ve bu nedenle böyle bir hız ile yıldızlar arasında yolculuğun yapılamayacağını savunurşimdi olabilir demekteler. Tıp ta bir doktor çıktı koyun yeşil ot yiyor koyunda kolesterol olurmu dedi ortam karıştı şimdiye kadar doğru bilinen kolesterol ilaçları devre dışı kaldı.

Biraz daha NOTA yı eşeleyeyim :)
Zamanı geliyor herkes bak notası var diyorya, bir tane 4/4'lük notalı Türkü yü önünüze koyun ve orgunuzda 4/4'lük diye yazmış olduğunuz ritimle çalın bakalım çalabiliyormusunuz? Hani herşey doğru idi? demekki orta da gene bir yanlış var burdaki yanlış nedir biliyormusunuz? Orglarımızda 4/4'lük diye yazılan ritimler 8/8'liktir vede bünyesinde aksak ritimler barındırırlar da ondan. yoksa ki 2/4'lük veya 4/4'lük ritim aynı ritimdir burda ikidörtlükmü, dörtdörtlükmü olduğunu melodi sözü belirler. Neyse kafanızı şişirdim kusura bakmayın amacım sizlere yanlış veya doğrular hakkında bir nevze olsun bilgilendirmekti. Gene dileyen dilediğini savuna bilir. Hoşça, dostça vede Türkü tadında kalın Saygılarımla,

Var tabi olmaz mı? Ama oldukça teferruatlı bir konu bu.

En iyisi mi ben size bir kaç link vereyim bu konu hakkında detaylı bir fikir edinmiş olursunuz. İsterseniz inceleyin. Sizinle birlikte bu konu hakkında bilgisi olmadığını düşünenler varsa onlar da incelerler. Özellikle en alttaki İsmail Hakkı Özkan'ın kitabı devlet konservatuarında başvuru kitabıdır. Türk Müziği ile ilgilenen herkesin sahip olması gereken bir kitaptır.

Sorunuzun cevabı için bunlar yeterlidir diye düşünüyorum. Saygılar...

Çok teşekkür ederim bende Mus2okur diye bir program var onda tüm usuller var ve isterseniz çaldırıp dinleyebiliyorsunuz bana baya faydalı oldu işte burda usullerin isimlerini görüyorum ama bu yazılan ritimlere neden bu isimler verilmiyor aslında soru bu dinleyerek veya deneyerek bulmaya çalışıyoruz ama bu isimler olsa iş daha pratik olmazmı acaba.
Saygılarımla

Karışmayayım dedim ama dayanamadım. Lüzümsuz ifadelerle başlık garman çorman olmuş.

Bana bu kadar kitabı önereceğine istediğin ritmin ne olduğunu neden anlayamadın veya yazmadın :) Demekki salim üstat senden fazla okumuş.

Demişsiniz, ama irfanca adlı kullanıcı kitabı size önermemiş ki,Niye üzerinize alınıyorsunuz? Siz kendinizi bilmeyen yerine mi koyuyorsunuz? Yaklaşımınız bence hoş değil.
Mesela ben bilmiyordum, verilen linklerden faydalandım. Birşeyler öğrendim.
Birde Dr. Salim üstadla ne alakası var, irfanca adlı kullanıcı: "ben ondan daha fazla okumuşum" demiyor ki? Tam tersine irfanca Dr. Salim'den ya da ritim yazmayı bilenlerden yardım istiyor. Usulleri ritimleri bilmek klavyede ritim yazabilmek anlamına gelmez. Tam polemik uzmanı olmalısınız. Burda birşeyler bildiğini ispatlamaya çalışan bence sizsiniz sayın SAZGURUBU...

Canım kardeşim yoktur der isem yoktur :) Ben gerçek nota üzeri saz ve ses dersleri veren biriyim vede diplomalıyım :)
Bu ifade SAZGRUBU size ait değil mi? Evet size ait. Ama ben irfancanın ifadelerinde buna benzer "ben okumuşum, ben bilirim, diplomalıyım" gibi ifadelere rastlamadım. Bu da gösteriyor ki çok bildiğini ifade eden irfanca değil siz siniz sayın SAZGRUBU....
Kendi kendinize polemik yaratıp, sonra düzeltmeye çalışıyorsunuz.

Yüksek müsadelerinizle son bir iki açıklama daha yapayım ondan sonra dileyen dilediği gibi düşünsün. Gerçi yukarıda da açıklamıştım biraz daha açayım bari,

irfanca kardeş senin yazdıklarından yola çıkalım. 2+2+3 = 7/8, 2+3+2 = 7/8, 3+2+2 = 7/8
Bakınız üçlü vurgular değişiyor ritmin adeta metabolizması değişiyor ama değer gene aynı 7/8 hal böyle iken,

Düşünün orgumuz da bu varyasonlu 7/8'lik ten ilkini tempo 100 yaparak çaldık dedik ki ritim 7/8'liktir. aynı ritmi sadece tempo sunu 50'ye indirdik dedik Haaa bu ritim 7/4'lük, aynı ritmin temposunu 150 yaptık bu seferde dedik 7/16'lık. sence sadece tempo olayı bir ana ritmi 3 değişik ritme dönüştürmesi nasıl bir duygu? İşte bu tarz tartışmalar sebebiyle dörtlük, sekizlik veya onaltılık değerler yerine ZAMANLI terimi kullanılmıştır.
Farklısını söyleyen yok. Zaten söylenmek istenen her 7/8 lik ritimin vuruşları aynı değildir. Farklı söyleyen yok ki niye durup durup aynı şeyleri tekrar edersiniz? Kendi kendinize gelin güvey oluyorsunuz.

Kendimiz bu basit olgudan 3 değişik ritmi kabullendik acaba uluslar arası arena da bu olay kabul görecekmi?

Bu basit bir olgu değildir.Burada size katılmıyorum. Bu düşünce batılıların ulaşamadığı ciğere murdar demesinden başka birşey değildir.

Örneğin Salim üstat senin ritmini 6/8'lik yazılabilirliğini yazmış yazılırmı elbette yazılır temposunu düşürür cuk oturtur. Ama ben senin ritminin 3/4'lük şeklinde 2 vaya 4 mezurlu daha süper yazılacağı kanaatindeyim. 3/4'lük ritimleri dene dedim sen kestirip attın bence çalınabilecek %100 olmasa da %70 veya %80 mutlaka bir hazır ritim veya arkadaşlarımızın yazdığı ritim vardır.

Zaten rica edilen de budur. Adam bunu söylüyor zaten(Belki hanımdır pardon). Lafı nereden nereye getirmişsiniz.

Dünya da öyle çok doğru bilinen yanlışlar varki müzik te neden olmasın.
Bu sözünüz beni çok düşündürdü. Sizi de düşündürmeli.

Bu söylediğinize kendinizi de katın. Ve herkese öğrencinizmiş gibi davranmayın diye düşünüyorum.

Çok yüksekten baktığınızda aşağıdakilerin size bakış açısının farkında olamıyorsunuz.

aliye6 arkadaşım burada kimsenin kimseyi hakir gördüğü, küçük düşürdüğü, öğrencisi sandığı falan yok. zaman zaman birbirimize gülücüklerle hitap etmemiz de dostane ilişkilerden veya aynı ortamı paylaşan arkadaşlar olduğumuzdandır. Polemik demişsiniz ama sanırım bu polemiği yaratanların başındasınız. Bu nedenle size hiç birşey deme gereği bulmuyorum. İnsanın fikri ne ise zikri o imiş. Saygılarımla,

ben 6/4 lük ritimden vazgeçtim arkadaş. :)
Yeter ki tartışma olmasın...
Sayın Aliye6, dikkat ortada kalmayın... Boş verin... :)
Hepimiz birşeyler yazıyoruz kendimizce... Birazdan barışırız biz SAZGRUBU ile... :) (Gerçi ben küsmedim ama...)

İrfaniyim, bu işe şaşar oldum,
Nefes gitti, bu laflarla yoruldum
Artık altı dörtlükten de soğudum :) :) :)
Boşver gardaş, eksik olsun o ritim... :) (Aman ha şaka şaka, eksik olmasın! :))

:) :) :)

Hayat boş, dünya fani...

Herkes kendince bir şeyleri anlar. Anladıklarını yazar, paylaşır. Önemli olan paylaşırken birbirimizi kırmamak. Allah, anlayanlardan eylesin hepimizi ...

Herkesi saygıyla selamların...