• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Değerli Üstadlar Yardım

Bekir Aktas

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Korg pa900 ve Kanun
Arkadaşlar bir türlü temiz kayıt alamıyorum temiz kayıt almam için neler gerekli yardımcı olusanız sevinirim ....:)

Cevap: Değerli Üstadlar Yardım

Sevgili gezgin19,

Temiz kayıt göreceli bir kavramdır. Senden ricam önce kayıtlarını bizimle paylaş. Ve nasıl bir kayıt sistemi kullanıyorsun tarif et. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışalım.
Müzikle Kalın
Sevgiler.

abicim çok teşekkür ederim elimde sistem yok pc kaydı ile oldugu kadar :D

Pc de bir sistemdir :). Neyle kayıt yapıyorsun? (Klavye, Gitar, Vokal v.s.). Kayıt için hangi programı kullanıyorsun ? Daha detaylı anlatırsan yardımcı olmam kolaylaşır :)
Müzikle Kalın.
Sevgiler

Klavye İle kayıt alıyorum adobe audıtıo 1.5 ama ses kartım iyi degil herhalde :D

Yaptığın kayıtlarda ne gibi sıkıntılar yaşadığını tam olarak bilemiyorum. Ancak temiz bir kayıt için gerekenleri sana sıralamak isterim. Kayıtlarını bu listeden kontrol edebilirsin. Aslında çok fazla unsur var kaydın temizliğini etkileyen. Ancak ben temel parametrelere değinicem.

Temiz bir kayıt için gerekenler listesi

1. Temiz bir müzisyen :)
Sağlıklı bir duyuma sahip olan, yaratıcı, analitik duyma yeteneği olan, kurcalamayı ve araştırmayı seven....

2. Temiz bir enstrüman.
Kullanılan enstrümanın sesi kötü ve problemli ise yapılacak bir şey yok, tek çare değiştirmek. (Düzgün akort yapmak, tamir ettirmek, upgrade etmek v.s.)

3. Temiz ve Doğru bir bağlantı
Kaliteli kablolar ile doğru sinyal çıkışlarını doğru sinyal girişlerine bağlamak. (Kablo ve sinyal çıkış güçleri çok önemli bir unsurdur. Kablolar oldukça kaliteli ve mümkün olduğunca kısa ve yalıtımı iyi kablolar kullanılmalı)

4. Ortalama ya da ortalamanın üzerinde bir ses kartı (Bütçeye göre)

5. Yetenekli bir Kayıt programı (Her ne kadar çok kullanmış olmasam da Adobe Audition bu konuda oldukça yetenekli bir programdır. Tabii asıl yetenek programı kullanan kişinin tecrübesidir)

6. Uygun PC ve Soft ortam. (Kullanılan PC nin ses kartı haricinde diğer özelliklerinin de ses kaydı için hazırlanmış ya da optimize edilmiş olması önemlidir. Örneğin onboard bir ses kartınız var ve bilgisayarınızın Fanları çok gürültülü çalışıyorsa bu ses kaydınızı olumsuz etkileyecektir.)

Yukarıdaki maddeler uzar gider. Ancak bu maddeleri ortaya çıkartan şey tecrübe, merak, araştırma, deneme-yanılma ve paylaşma ile ortaya çıkan bilgidir.

Umarım faydalı olur.

Müzikle Kalın
Sevgiler.

Çok teşekküğr ederim Durukan Hocam Elllerine sağlık

Rica ederim gezgin...Nasıl düzeliyomu bişeyler :)

evet hocam yavaş yacvaş düzelen şeyler oluyor

Kendi tecrübelerimden bende birşey söyleyeyim orgun kulaklık çıkısından pcnin mic girisi arasında bağlantı kuruyorsan kayıt yaparken her zaman kısık sesle kayıt yap son seste yaparsan cızırtı çok olur.