• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Değerli ÜSTADLARIM -ÇOOK ACİL TAVSİYELERİNİZE İHTİYACIM VAR

lost__92

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
KORG PA800-1X -YAMAHA S650-A300V2
Değerli üstadlarım başlıktada belirttiğim gibi çok acil tavsiyelerinize ihtiyacım var..

Yarın düğün salonunda işe başlıyorum, elektro bağlamacısı ve solisti var.. ben sadece ritim açıp sax,yaylı sesleri,brass türü sesler ile arkadan çalacam. ara arada ben çalacakmışım parçaları.. Çalacağım alet pa3x pro 6.5 oktav :S aleti hiç tanımıyorum ve yarın düğünü ben yapacağım.. alet benim değil ordaki arkadaş işi bana devretti ..

ordaki solist arkadaşın hangi parçayı hangi karardan söyleyeceğini bilmiyorum , mi üzeri çalıyorum ve mi kararda hangi transpozenin hangi karara tekabül ettiğini filan yazdım bi kenarıya...

pa3x proyu yarın adam akıllı oturup kurcalayacağım..( en az 4-5 saat) Sağolsun orgun sahibi sürekli kullanacağım sesleri ve ritimleri tek sayfalara toparladığını söyledi...
ve pa800 ü birazcıkta olsa kullandım iyi kötü biliyorum neresinde ne var ama pa3x in farkları olduğunu söyledi.. açıkça aleti çalarken sorun çıkmasından korkuyorum ve o gün a1000tr ilede diğer arkadaşım ekstraya gidecek elimde a300tr kalacak.. ne olur ne olmaz diye a300tr yide götürmeyi düşünüyorum...

Bu arada yarın pa3x e alışıp,alete hakim olmaya çalışırken nelere önem vermem gerekir? orgun nerelerine dikkat etmeliyim?? ORGA HAKİM OLMAK İSTİYORUM.. 4-5 SAAT GİBİ Bİ SÜRE ORGUN YÜZEYSEL YERLERİNİ ÖĞRENMEYE YETERLİMİDİR?

Sizlerin düğün ortamında neler yapmam gerektiği konusunda bilgilerinize ihtiyacım var..Düğün salonuda bulunduğum ildeki en kaliteli salon, seçkin insanlar düğün yapıyor..Korkuyorum hata yapmaktan, arkadaşa ufak tefek çaldım gayet rahat sahneye hakim olacağımı söyledi ama orgun tuşeleri beni korkutuyor..İstediğim nameleri yaparken zorluk çektim ilk denememde...

Elektro bağlamacıyımı takip edeceğim parça geçişlerini omu yapacak ..

nelere dikkat etmeliyim neler yapmalıyım değerli üstadlarım? Allaha emanet olun acil yardımlarınızı bekliyorum :(

Cevap: Değerli ÜSTADLARIM -ÇOOK ACİL TAVSİYELERİNİZE İHTİYACIM VAR

herşeyden önemlisi telaşe yapma kardeşim. yoksa elinayağına karışır daha kötü duruma düşersin. rahat ol iş bu neticede. bağlamacı varsa sorun yok. sen doğru ritimleri bul yeterli. bırak bağlamacı zorlansın ilk düğünde:) sonra sonra alete alıştıkça kolaylaşır herşey. sanaçı erkekse kendi okuduğunsesleri ver gitsin. yada harbiden sanatçıysa ben şu tondan okuyorum diyecektir.. ( ben 15 senedir hiç rastlamadım öyle sanatçıya) bayansa meyansız parçalar : la, si, do. meyanlı parçalar: mi, re.. yarım meyanlı parçalar: fa, sol.. bunları not al yanında bulunsun.. Allah kolaylık versin.. rahat olmaya çalış..

3x ım yok ama sunu soylıyım..bu durumda bende kaldım eger baglamacı ısın erbabıysa ınan bana onu takıp et en az sıkıntıyla atlatırsın..(su karar su rıtm dıcek devammm...tempoyu artır veya azalt dıcek devammm)..3x ıle ılgılı detayları ustadlar vereceklerdır emınım ...

furabili üstadım ve gideros nickli üstadım yorumlarınız için teşekkür ederim..

furabili hocam ordaki solist arkadaş erkek (eski pianistin babası)

söyleyeceği parçaların tonlarını söyleyecek kadar sağlam bilgisi var..Elektrocuda baya sağlam...

Mi karar üzerinden tonlar

0 m -12
+1 fa -11
+2 fa# -10
+3 sol -9
+4 sol # -8
+5 la -7
+6 la# -6
+7 si -5
+8 do -4
+9 do# -3
+10 re -2
+11 re# -1

üstad mi karar çalıyorum bunları farklı kararlarda söylerken kullanacam yarınki solist..Bu yazdığım transpoze değerleri doğrumu

Adamla telefonda irtibata gec kafandakileri sor cevaplarini al bence ;)
Sende kendini ona gore hazirlarsin
Allah yardimcin olsun

doğrudur kardeş kolay gelsin panik yapma işallah en az hasarla atlatırsın bol kazançlar

furabili üstadım ve gideros nickli üstadım yorumlarınız için teşekkür ederim..

furabili hocam ordaki solist arkadaş erkek (eski pianistin babası)

söyleyeceği parçaların tonlarını söyleyecek kadar sağlam bilgisi var..Elektrocuda baya sağlam...

Mi karar üzerinden tonlar

0 m -12
+1 fa -11
+2 fa# -10
+3 sol -9
+4 sol # -8
+5 la -7
+6 la# -6
+7 si -5
+8 do -4
+9 do# -3
+10 re -2
+11 re# -1

üstad mi karar çalıyorum bunları farklı kararlarda söylerken kullanacam yarınki solist..Bu yazdığım transpoze değerleri doğrumu

aynen verdiğin transpoze değerleri doğru. zaten mi çalıosun adamında yaşı var oyun havalarını büyük ihtimalle mi okur.. bide bağlama olduğu için çok sık transpoze isteyemez. yani bu şarkı fa olsun bisonraki mi olsun falan diyemez. bi sesten tutturup gidersiniz.. sen bağlamacıyı takip et. o seni yönlendirir. ve ortama hakim görünmeye çalış olabldiğince. senin eksiklerin olduğunu farkederlerse üstüne gelirler. başıma geldi daha önceden ordan biliyorum :) rahat görünmeye çalış. ufaktefek sorunlar olursada aletin üstüne atarsın tanımıyrum aletin yabancısıyım falan:).. takma kafana yarıngece yazarsın neler olduğunu...

eğer solist sağlamsa akorları iyi bas mutlaka sorun çıkarırlar kolay gelsin

furabili üstadım çok teşekkür ediyorm :) o dediklerinizi aklımda tutacağım... buradaki üstadlar daha tecrübeli o yüzden bu konuyu açma gereği duydum.. 4-5 yıldır sürekli çalmış olsamda , programlar yapmış olsamda bu iş bana göre baya resmi ( seyyar çalışıyordum ve kına,nişan ara ara düğün yapmışlığım var) Düğün salonu baya lüx biyer..Sadece orkestrada 3-4 eleman var ( davulcu zurnacı hariç) 10-15 tane personel vardı benim görebildğim.. o resmiyeti görünce tırstım baya :)

hoca nickli üstadım, orgu geçen düğünün sonlarında almıştım ve akor sesleri hiç ama hiç gelmiyordu kulağıma.. kullanmış olduğum ritim göktuğ 2-4 (ritmin akor sesleri açıktı) ama tesisattan akor sesleri duymadığım için akorları denkgele basıyordum :D baktım millet kuru ritme bile oynuyor..Dedim ne aletmiş bu pa3x :) biz a1000 le yırtınıyoruz millet oynasın diye...

7 adet nota ismi vardır: Do-Re-Mi-Fa-Sol-La-Si. Bu notalar İngiliz sistemine göre harflerle de adlandırılır. Sırasıyla şöyledir: Do:C, Re:D, Mi:E, Fa:F, Sol:G, La:A, Si:B .... Mİ kararında tus bas soldan mınor ver her transpose yaptıgında a b c degerlerı tabloya gore degısır.bunu org ekranında gorursun yanı bole daha kolay olr bu sana zor gelırse hıc kaale alma yazımı kafanı bulandırmasın..ama bunları zaten bılıosan aradakı yarım notalar da ekranda gorunur dıyez ısaretı dıyezdır,ve b ısaretı ıse bemoldur o..zaten devamlı on dakka bole yap alısırsın hemen...(ınsallah soruyu yanlıs anlamamısımdır)