• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Dikkat!!! facebook'tan beğen tuzağı, mutlaka okuyun.

• Konbuyu başlatan Çetin
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 3
  • Görülen : 2K

Çetin

Administrator
Yönetici
Administrator
Moderator
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Korg pa800
Facebook'taki "Auto Like" yani "Otomatik Beğen" özelliği kullanıcıların istemedikleri halde tıkladığı herhangi bir video veya içeriği "beğenmesine" veya Facebook profilinde "paylaşmasına" neden oluyor.

Bunun için önce web sayfasına ilgili kodlar ekleniyor ve kodların girildiği bu sayfalara kullanıcılar giriş yaptığında sayfadaki herhangi bir bağlantıya tıklamasıyla birlikte bu web sayfasının Facebook sayfasını otomatik olarak "beğenmiş" veya profilinde "paylaşmış" oluyor.

Benzer şekilde Facebook'ta arkadaşlarınızın beğendiği veya paylaştığını sandığınız video veya herhangi bir içeriğe tıklayıp bakmak istediğinizde Facebook dışında bir sayfaya yönlendiriliyorsunuz ve işte o anda bu sayfayı da aslında "beğenmiş" oluyorsunuz.

Kullanıcıların birçoğu, bu bilgiyi Facebook hesabında paylaştığının farkında olmazken, bunu bilen uyanıklar ise web sayfalarına bu kodları girmeye devam ediyor.

NE YAPMAK GEREKİYOR

- Bu tür tuzaklar daha çok "cinsel içerikli" veya "erotik" videolar üzerine kurulu.

- Facebook'ta paylaşılan sıradan bir video veya içeriğe benziyor. Bu tür paylaşımlar genellikle kullanıcıyı Facebook dışında bir sayfaya yönlendiriyor. Videoya tıklamadan önce adrese göz atılabilir.

- Facebook profilinden çıkış yaptıktan sonra internette dolaşmak daha mantıklı; zira bu tür siteler Facebook'a girmiş kullanıcıya herhangi bir soru sormadan ilgili sayfayı "beğenmelerini" sağlıyor. Oysa Facebook hesabına giriş yapmamış kullanıcı bu sayfaya tıkladığında kendisine "kullanıcı adı" ve "şifre" soruluyor. Bu bilgiler girilmediği taktirde herhangi bir sorun yaşanmıyor.

Cevap: Dikkat!!! facebook'tan beğen tuzağı, mutlaka okuyun.

Evet çetin hocam bu konu hakkında bilgim var hatta birkeresinde direkten döndüm :) bi linki tıklamıstım, benden tekrardan sıteye giriş yapmamı istedi şifremle, bende girmedim.Daha sonra böyle birşey olduğunu öğrendım yanı sifremı gırseydım hesabımı patlatıcaklardı yada sürekli benim haberim olmadan profilimde cinsel içerikli paylaşımlar yapılacaktı.O yüzden dikkat edilmesi gereken bir konu..

Paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler hocam...

çok önemli bir bilgi.şimdi daha iyi anladım.face giriş yapamadım geçen gün.şifrenizi başkası kullandığı için hesabınızı dondurduk.yeni şifre yeni email verin güvenlik şifrenizi söyleyin dediler.istenilenleri yaptım hesabim açıldı.girmeye, birşeylere tıklamaya korkar oldum.bilgi için teşekkürler cetin.

apps.facebook diye bir linke yönlendiriyorlar.

video linkinin altında bu apps.facebook.com uzantısı olursa sakın tıklamayın...

son günlerde canlı doğum,plajda kızlar kartopu oynuyor,bu liseli çıldırmış,çıplak gösteren televizyon ,kimler profiline bakmış vb. gibi video linkleri ile saldırıyorlar.

aslında bu videolar arkadaşlarımızdan değil bu şerefsizler tarafından bizide kandırmak için yollanıyor....

bu videoyu paylaşmış görünen arkadaşlara özelden durumu bildiriyorum ..

altın çilek diye bir reklamda çoğaldı son günlerde...

bu bilgiyi herkes facede paylaşsın....