• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

dikkat piyanist şantörlük rahmetli oluyor

piyanoçal

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
or700v2
sevgili dostlar piyanistligin tavan yaptıgı zamanlarda ince saz ve saz gurupları birer birer yok olmuş dagılmıştı bizler iyi para kazanıyor ve sükse yapıyorduk keza bu işi en tepede yapan nejat alp arif susam inanınki 2000 3000 tl ye yer ayırmaksızın geliyorlar geçen sene kış mevsiminde 15 adet yemekli program yaptım bu sene sadece yılbaşı programı. şimdi bakıyorsun 30tl yövmiye ile 3 kişi tutuyor 90 tl hlkta artık bizden bıktı herhalde restoranta gelecegi zaman ince saz istiyor artık piyanist istenmiyor yani canlı müzik eski günlerine dönüyor dikkat edin orkestralar çogalmaya başladı zira dün sadece piyanistle program yapan solistler bile şimdi bakıyorum klavye klarnet kanun ve dabruka ile sahne yapıyor buda benim tezimi haklı çıkarıyor bu gidişle ilk sazım baglamaya dönücem herhalde zira yapacak bir şey yok tarih tekerrür ediyor herhalde inşallah haksız çıkarım saygılar dostlarım

Cevap: dikkat piyanist şantörlük rahmetli oluyor

Biz yılbaşında dönüşümlü olarak 6 kişi program yaptık.Bazen üç kişi çaldık, bazen hep beraber.İki şarkıcı (biri hem darbukacı), bir gitarist, bir klarnetçi, bir bağlamacının yanında bir de klavyeci olarak ben vardım.Kişi başı 100 TL aldık.Hepten de 30 TL'ye çalınmaz.Piyasayı iyice düşürenlerin yüzünden böyle oluyor.Asıl mesleği müzisyenlik olanların vay haline.

Katılıyorum yorumuna piyanoçal, bence geç bile kalındı. Çünkü müziğin esas ruhu gerçek enstrümanlar ile canlı olarak program yapan orkestralarda bence...Elbette klavye enstrümanistleri için bunun anlamı işsiz kalmak veya gelirden mahrum olmak değil. Mutlaka insanoğlu var oldukça müzik de var olacaktır. Belki yeni oluşumlar için hazırlıklı olabilir bu konuda meslek sahibi olanlarımız.

ıstanbulda anadolu yakasında benım cevremdekı pıyanıstler yılbası gecesı 300tl den 1200tlye kadar alanlar oldu sadece 1arkadasım sıkıntı cektı ıstedıgı gıbı musterı cıkmadı

hocam bu düşüncene katıldığımı söyliyemicem. ben bandırmadayım ve klavyecilik gayette tutulan bir sektör burda. ben bir restorantta çalıyorum bazen istek olursa sadece keman alıyorum yanıma. oda kış mevsimi piyasa durgun. keman çok sevdiğim bir arkadaşım olduğu için. bi yövmiyede o alsın istiyorum. yoksa burda genelde tek klavye iş bitiriyo biçok mekanda. tabi yöreye göre değişir bu ortam. yövmiyelerde 70ten aşağı yok. ekstralar 150, 200 arası değişiyor..

Abilerim ben daha gençcim yaşım 17 ama bişeyde ben sölemek istiyorum.
Bu iş zevk , piyanistin çalış ve birde teknoloji meselesi.. Piyanis güzel çalarsa herkes memnun kalır, ki çoğumuz çok iyi piyanistlere '' Ulan orkestra gibi adam '' diye yorum yapmışızdır.Teknolojidende kastım ; samplelar ne kadar gelişirse klavyeden alınan zevk ve orjinallik o kadar artar.. Artar artmasına ama klavyede yaptığın kanun taksimiyle orjjinal kanun taksimi arasında bariz fark vardırr ..

Bizim burdada piyanist şantörler her zaman revaşta..öldü diye bişey yok ölmezde zaten burada düğünler genelde çay bahçelerinde olur ve hiç bir çay bahçesi sahibi düğün sahibi çok ısrar etmedikçe orkestraya 1500 - 2000 lira vermez zaten salonu o kadara kiralıyor aşağı yukarı..Sadece bir kaç mekanda canlı enstrüman var o da bi kaç kıytırık gitarist,yanında klavye falan hep aynı parçalar oda kayıp değil yani ben zaten o mekandaki dingillere çaLmam..

Bizim burdada piyanist şantörler her zaman revaşta..öldü diye bişey yok ölmezde zaten burada düğünler genelde çay bahçelerinde olur ve hiç bir çay bahçesi sahibi düğün sahibi çok ısrar etmedikçe orkestraya 1500 - 2000 lira vermez zaten salonu o kadara kiralıyor aşağı yukarı..Sadece bir kaç mekanda canlı enstrüman var o da bi kaç kıytırık gitarist,yanında klavye falan hep aynı parçalar oda kayıp değil yani ben zaten o mekandaki dingillere çaLmam..

:::)))) Kaliteli müziği haketmeyen çok dingil var gerçekten

yapılan müzik iyi olunca ince saz orkestra ve org farketmiyor kimse dikkat etmiyor en önemliside şarkı söyleyen ister piyanist şantör olsun ister sadece solist sesi güzel olmalı ve iyi söylemeli birde ses tesisatı çok iyi olmalı bence orgtan bile önemli

sen haklısın kardeşim dügünlerde maddi olarak uygun oldugu için piyanistler tercih ediliyor ama sadece uygun fiat oldugu için başka birşey degil benim anlatmak istedigim genel piyasa otel. restorant.dernek .gibi yerlerden bahsetmek istemiştim bu tip yerlerde bu meslegin artık devrini tamamladıgına inanıyorum insanlar degişiklik istiyor eskiden türkü barmı vardı klavyelerde en kral baglama sesi var ancak insanlar gerçek baglama dinlemek istiyor diye düşünüyorum.bana bir devrin kapanışı gibi geliyor.bu . bide dikkat edersek zengin biri dügün yaptımı tek piyanist istemiyor ya bir gurup getirtiyor ya iyi bir inçe saz gurubu yada daha entel keman yan fülüt gibi tercihler kullanılıyor ben böyle düşünüyorum açıkçası. inşallah yanılırım