• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Piyanistler;mekanlara dikkat!

• Konbuyu başlatan ufukx
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 16
  • Görülen : 4K

ufukx

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
KORG Pa80 / Korg İs50
Değerli meslektaşlar selamlar.

Yaşadığım bir olayı,sizinde başınıza gelirse dikkat edin diye düşünerek paylaşmak istedim.Okuma zahmeti gösterirseniz teşekkür ederim.

İzmirin küçük bir ilçesinde yaşamaktayım.Burda bir mekan,daha doğrusu bir kafeterya kına gecesi,nişan gibi eğlencelerde yapıyor.Benden 6 ay önce kadar fiyat aldı,ben rakamımı verdim.Senle çalışıcaz artık dedi.Bu konuşmadan bir hafta sonra beni çağırdı,pazar günü nişan var gelip çalacaksın dedi.Tamam dedim,anlaştığımız gibi değilmi ücret bakımından deyince hayır,para almayacaksın dedi.Emrivaki konuşmalarından rahatsız olduğum mekan sahibine binanın 5.katına kadar cihaz taşıycam,gelip burda insanlar eğlensin diye emek sarfedicem.Bedavaya gelip çalmam diye yanıtlamam üzerine ben seni deniycem diyererek bedava çalmam için ısrar etti.Bende kabul etmedim ve benim nasıl çaldğımı merak ediyorsa yaşadğım yerdeki bütün düğün salonları,restorantlarına sorabileceğini söyledim.Ben anlamam diyerek,bedava çalmam gerektiğini söyledi.Hani bana kardeş ağzımızdan bi söz kaçtı gel çalıver dese yemin ediyorum giderdim ama yapcaksın etceksin demesi hoşuma gitmediSonra öğrendimki bu şahıs o hafta çalmam gereken nişan sahiplerinden benim adıma para almış.Ve az önce öğrendim,temmuz ayınca orda kına gecesi yapmak için giden bir arkadaşıma Ufuk burda çalamaz diyerek şart koşmuş.Müzisyenliğin günden güne ne kadar kabul etmesekde böyle insanlar yüzünden değer kaybettiği ve verilen emeğin karşılığının alınamadığı bir devirde yaşıyoruz.Yasal olarak canlı müzik yapabilmesi için izni olmayan,gürültü kirliliğine karşı ses ölçümleri yapılmayan bu mekanı sizce ne yaparak cezalandırmalı ve benim olmasada,müzizyenleri önemsemesi gerektiğini anlaması adına ne yapmalıyım?Okudğunuz için teşekkürler arkadaşlar,böyle mekanlara lütfen dikkat.

Allah hepimize hayırlı,bol ve bereketli kazançlar versin....

Cevap: Piyanistler;mekanlara dikkat!

ufukx hocam öncelikle bağlı bulunduğunuz belediyeye ruhsatı olup olmadığını kontrol ettirebilirisiniz.

2.si yine bulunduğunuz ilin büyükşehir belediyesine veya ilçe belediyesine artık hangisinde varsa bu tür yerlerin gürültü kirliliğini ölçümünü yapan aletler var ses ölçüm cihazları bunların belırlı bır desibeli var eğer o desibeli aşan ses yayıyolarsa cevreye gerekli yasal işlemler yapılır ceza veya işletme kapatmaya kadar yolu vardır.

şikayetlerinizide il veya ilçe belediyelerinizin çağrı merkezine yapabılırısnız :)

aklı başında bir müzisyen bu adamla çalışmaz.çünki davranış biçimi değişmeyecektir.bu bir iki kişinin verebileceği bir ceza ile olmaz bütün müzisyenlerin birlik olup böyle iş verenlerin işine gitmemesi gerek bence.yani iş gene bizlerde bitiyor ufukx..

böylr bir durum karşısında senin adına para alan adamı savcılığa, o mağdur düğünü yapacak kişiyle beraber (parayı verenlerle) savcılığa vermek.

ufukx hocam öncelikle bağlı bulunduğunuz belediyeye ruhsatı olup olmadığını kontrol ettirebilirisiniz.

2.si yine bulunduğunuz ilin büyükşehir belediyesine veya ilçe belediyesine artık hangisinde varsa bu tür yerlerin gürültü kirliliğini ölçümünü yapan aletler var ses ölçüm cihazları bunların belırlı bır desibeli var eğer o desibeli aşan ses yayıyolarsa cevreye gerekli yasal işlemler yapılır ceza veya işletme kapatmaya kadar yolu vardır.

şikayetlerinizide il veya ilçe belediyelerinizin çağrı merkezine yapabılırısnız :)

Kardeş,sağol öncelikle fikrinden dolayı.Bende benzeri bir girişim düşünüyorum.Bi şekilde yasal olarak ceza almasını elbette sağlayacam,çünkü ekmeğimle oynanıyor.Bildiğim kadarıyla,belediyeden ruhsatı yok.Bildiğimiz kafeterya bu mekan.Sadece karakoldan yada kaymakamlıkdan izin alıyor.(Sokak düğünlerinden yolu kapatmak için alınan izin gibi)Ayrıca,çevreye yaydığı ses yüzünden ciddi ceza ödemesi gerekecek gibi geliyor bana.Af dilerim ama,atın intikamı gibi bişey olucak aklımdan geçenler :)

böylr bir durum karşısında senin adına para alan adamı savcılığa, o mağdur düğünü yapacak kişiyle beraber (parayı verenlerle) savcılığa vermek.

Dostum haklısın,ama bir kaç ay geçti.İspatlayamam yani malesef.Ben orda çalmayınca teyple nişan yaptılar,onu biliyorum ama.Sezon geliyor ne de olsa,bir iş bile hepimiz için önemli.Şimdiden bi şekilde netleştirmeliyim sanırım?

aklı başında bir müzisyen bu adamla çalışmaz.çünki davranış biçimi değişmeyecektir.bu bir iki kişinin verebileceği bir ceza ile olmaz bütün müzisyenlerin birlik olup böyle iş verenlerin işine gitmemesi gerek bence.yani iş gene bizlerde bitiyor ufukx..

Haklısınız Ferdesu,ben artık çalışmayı seçmem.İş yapamadım,intikam alıcam diye düşünülmesin sakın!Sadece,ben yada başka bir müzisyene böyle yapılmasını ve oyun yaparak,sahtekarlıkla emeğimizin çalınmasını hazmedemiyorum.Aslında organize olmalı her ildeki müzisyenler,belki dernekleşebilmeli?

o mekana ambargo koymak lazım.
ferdesu nun dediği gibi müzisyen dostlarınla anlaşıp o adamın işlerine gitmemeniz lazım.
ama bizlerde nerede o tutuculuk? nerede o dayanışma?
belki birbirinin yüzüne gülüpte arkasından çukurunu kazan ilk sıralardaki meslek grubu bizizdir.
hatta siyasetcilerden bile daha beterizdir.
çünkü bunları gördüm ve inandım;(

o mekana ambargo koymak lazım.
ferdesu nun dediği gibi müzisyen dostlarınla anlaşıp o adamın işlerine gitmemeniz lazım.
ama bizlerde nerede o tutuculuk? nerede o dayanışma?
belki birbirinin yüzüne gülüpte arkasından çukurunu kazan ilk sıralardaki meslek grubu bizizdir.
hatta siyasetcilerden bile daha beterizdir.
çünkü bunları gördüm ve inandım;(

Haklısın dostum,malesef mesleğimizde birbirini kollayan kitle hayli az.Sitemize baktım,göremedim ama.Admin yada Mod arkadaşlarımız onay verirlerse bu tarz mekanları kendi kendimize önlem alalım yada kötü niyetlerine alet olmayalım diye,sabit bir başlık açarak yazalımmı?Hem,zarar görme şansımız sıfıra iner sitedeki arkdaşlar olarak hem ufakda olsa bu tür olaylara karşı organize olabilmiş oluruz.Sitemizin yeni üyesiyim,böyle bir sabit başlık açabilirmiyiz acaba sezon öncesi?

Haklısın dostum,malesef mesleğimizde birbirini kollayan kitle hayli az.Sitemize baktım,göremedim ama.Admin yada Mod arkadaşlarımız onay verirlerse bu tarz mekanları kendi kendimize önlem alalım yada kötü niyetlerine alet olmayalım diye,sabit bir başlık açarak yazalımmı?Hem,zarar görme şansımız sıfıra iner sitedeki arkdaşlar olarak hem ufakda olsa bu tür olaylara karşı organize olabilmiş oluruz.Sitemizin yeni üyesiyim,böyle bir sabit başlık açabilirmiyiz acaba sezon öncesi?

değerli meslektaşım,
gönül isterki bu tür mekan sahiplerini her yerde deşifre edelim her yerde rezil edelim hatta bilboardlara ilan verelim ki meslektaşlarımız bunların tuzaklarına düşmesin.
ama siteye direk mekan adı yazmanın sorun doğuracağı kanaatindeyim.
polemikler çıkabilir, o kişiye küfür edilebilir;) her şey olabilir.

son olarak şunları eklemeden geçemeyecem.

kimlerin parası kalmadıki bu mekancılarda?
kimlerin cihazları o mekanlarda yandı, bozuldu, çalındı?
O patronlar bizleri yeri geldi Konsomatristen bozma şarkıcılara tercih etmedimi?
Allah'dan bulurlar inş.