• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Gorme Engelli Muzisyen Ve Piyanistler Burada Toplanalim

Cevap: Gorme Engelli Muzisyen Ve Piyanistler Burada Toplanalim

Görme Engelli Elif`ten Piyano Resitali

Adana’da Oğuz Kaan Köksal Görme Engelliler İlköğretim Okulu’nda öğrenim gören doğuştan görme engelli Elif Aktaş, 4 yaşında kendi kendine org çalarak keşfettiği müzik yeteneğiyle dinleyenleri büyülüyor.

Aktaş ailesinin 2 çocuğundan biri olan doğuştan görme engelli 13 yaşındaki Elif Aktaş’ın müzik yeteneği görenleri hayrete düşürüyor. Oğuz Kaan Köksal Görme Engelliler İlköğretim Okulu 7 A sınıfı öğrencisi olan Aktaş, doğuştan görmemesine rağmen eğitimine de devam ediyor Aktaş, 4 yaşında annesinin ağabeyinin orgunu kendisine vermesiyle keşfettiği müzik yeteneğini okulda da sergilemeye başladı. Aktaş, önce okulda bulunan piyanoya merak sararak onu çalmaya başladı. Elif Aktaş ders aralarında bile müzik

odasına giderek piyano çaldı. Aktaş’ın bu azmini ve yeteneğini müzik aletlerine olan ilgisi nedeniyle müzik öğretmeni Nadir Kanmaz’ın dikkatini çekti. Kanmaz, Elif ile bir süre ilgilendikten sonra Elif kısa sürede çok iyi derecede piyano çalmayı öğrenmenin yanı sıra keman çalmaya da başladı.

Müzik öğretmeni Nadir Kanmaz, Elif’in gözlerinin görmediğini ancak yüreğinin gördüğünü belirterek, "Elif piyanoyu yüreğiyle çalıyor. Görme engellilerin en büyük özelliği bir duyu organı gidince diğer duyu organlarının daha iyi çalışmasıdır. Görme engellilerde en çok kulak çalışmaya başlar. Kulak çok hassas olur. Bu insanlar özellikle müziği çok seviyor. Elif’in bu nedenle kulağı çok iyi gelişmiş. Müthiş bir kulak var. Biz sadece Elif’i yönlendirerek ona yardımcı olmaya çalışıyoruz" dedi.

Görme engelli kişilerin belirli sayıda mesleği olduğunu anlatan Kanmaz, şöyle devam etti:

"Görme engelliler genelde rehber, müzik, Türkçe, matematik, tarih öğretmeni olabiliyor. Bizde bu yeteneklere sahip öğrencilerimizi yönlendiriyoruz. Elif öğrencimizde müzik konusunda yetenekli bir öğrencimiz. Bu nedenle onu güzel sanatlar lisesine hazırlıyoruz. İnşallah seneye güzel sanatlara girecek. Elif gibi çok sayıda öğrencimiz güzel sanatlar lisesine oradan da üniversiteye gitme imkanı buldu."

Nadir Kanmaz, öğrencileri hem kabiliyetlerine göre yönlendirdiklerini hem de meslek sahibi yapmaya çalıştıklarını ifade ederek, "Elif piyano konusunda çok yetenekli. Yetenekli olmasının yanı sıra çok da azimli. Bütün müzik aletlerini çalmak istiyor. Piyanodan sonra keman ve bateri öğrenmeye çalışıyor" diye konuştu.

Elif Aktaş ise görme engelli olmasına rağmen piyano çalıyor olmasının kendisine Allah tarafından doğuştan verilen bir yetenek olduğunu ifade ederek, "Annem 4 yaşındayken ağabeyimin orgunu sessiz durmam için önüme vermiş. Bende orgu çalmaya başlamışım. Müzik yeteneğim böyle ortaya çıktı. Bu bana Allah’ın bir lütfu" dedi.

Aktaş, okul çağına geldiğinde ise ailesinin kendisini Oğuz Kaan Köksal Görme Engelliler İlköğretim Okulu’na kayıt yaptırdığını ve böylece eğitim sürecinin başladığını anlatarak, "Görme engelli olmama rağmen eğitim görmenin heyecanını yaşadım. Okul ilerledikçe müzik odamızın olduğunu ve bir piyano olduğunu öğrendim. Okulda piyano çalmaya başladım. Müzik öğretmenim de benim bu yeteneğimi fark etti, beni sürekli çalıştırmaya başladı. Şimdi çok iyi piyano çalıyorum" şeklinde konuştu.

Okuyup müzik öğretmeni olmak istediğini vurgulayan Aktaş, önümüzdeki yıl güzel sanatlar lisesine girerek müzik öğretmenliği önündeki ilk engeli başarıyla aşmak istediğini sözlerine ekledi.

Aktaş okulun müzik odasında müzik öğretmeni Nadir Kanmaz ve okul müdürü Ali Büyükoğlu ile birlikte piyano konseri verdi.

GÖRME ENGELLİ MÜZİK GRUBU AKHİSAR DA

Solist Coşkun AY (Kütahyalı) , piyanist Remzi AKSA (Afyonlu), sloganları Bizler Hayatımızı Sanatımızla Kazanıyoruz.
b6414ebb58ad06d1b07babb402e0b093.bmp

Solist Coşkun AY (Kütahyalı) , piyanist Remzi AKSA (Afyonlu), sloganları “Bizler Hayatımızı Sanatımızla Kazanıyoruz”. İki arkadaş tüm Türkiye’ye gezdiklerini ve Akhisar’dan da memnun kaldıklarını söylediler. Gün boyu Ali Şefik Öğretmen Evi önünde müzik ziyafeti verdiler, Akhisarlı Ahmet’te arkadaşlarına eşlik etti. Akhisar halkının kendilerine gösterdiği ilgiden memnun olduklarını ve desteklenmekten memnun kaldıklarını söylediler.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Tekrar Merhabalar. Her ne kadar Sosyal Bilgiler Öğretmenliği mezunu olsam da geçen yıl her türden engelli öğrencilerin bulunduğu, özel bir okulda, Müzik Öğretmenliği yaptım.

Ritm konusunda ise hiçbir sıkıntım yok. Kendi ritimimi kendim yazıyorum.
Güzel bir derlemeden sonra burda paylaşırım artık. Öte taraftan, Sound Forge programına ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Merhabalar. Benim de 14 yaşındayken gözlerim kapandı. Lakin daha güzel bir dünyaya gözlerimi açtım.

Mahir abiye, duyarlı yönetime ve üyelerine teşekkürler.

Uzun zamandır Mahir abiyle görüşememiştim. Doğrusu Trakya Nette de karşılaşacağımız aklımın ucundan da geçmezdi. Bu konunun ilk faydasını da ben gördüm diyebilirim.

Gem WK1'e de gerçekten gören arkadaşlardan daha iyi bir şekilde hakimim. Kullanma klavuzunuda tarayıp arkadaşlarımızın istifadesine sundum. Style Works 2000 Universal programında ise hiç sıkıntı yaşamadım.

Ben bu siteden çok zaman faydalandım. Aynı şekilde hizmete de hazırım. Vesselam.

kardeşim merhaba. bu vefasız kardeşini affet. aynı şehirdeyiz görüşemiyoruz. ilk fırsatta seni görmeye geleceğim inşallah. birde bana da sözünün ettiğin ritim yazma programını öğretir misin? bu günlerde bende yeni bir org almayı düşünüyorum. 2 buçuk binlirayı gözden çıkardım. senin tavsiyen benim için çok önemli. sence hangi orgu alayım. hangisi biz görmeyenlerin kullanımına uygun?

böyle bir konu açan herkese teşekkürler gercekten bir duyarlılık örneği.. benim abimde görme engelli 20 yıllık da piyanist aynı zamanda şuanda evli ve müzisyenliği geçim kaynağı allah bi yerden alıyor bi yere veriyor bu gercekten güzel bi söz. e-40 la başladı - e-96 -g-800 - pa 80 ve su andada igem genesys pro aldık şuan çözme aşamasında fakat malum klavye icin pek fazla nevale yok eğer sizlerde varsa paylaşabilrseniz sevinirim,izlemek dinlemek isteyenlker olursa link aşağıda...

semazen kardeşim bir hafta sonu buluşalım istersen. hem sana sound forge ve diğer yararlı olabilecek programları getiririm. hemde muhabbet ederiz. sanırım ihtiyaç duyabileceğin her tür program elimde mevcut. ben nete iş yerinde giriyorum. 4shared.com sitesine yükleyeyim dedim. bağlantı çok yavaş. dosyaların boyutları çok büyük olacak gibi değil. elden istediğin her türlü programı veririm

sound forge çok bilinen bir ses editörüdür. görmeyenler ise ekran okuyucu yazılımlarla uyumlu olduğu için bu programı kullanmaktadırlar. kullanmasını bilmeyen arkadaşlar için giriş seviyesinde bilgiler vermeyi uygun gördüm. programla ilgili her türlü sorularınızı sorabilirsiniz. bu programla kişisel performanslarınızı kaydedip bizlerle paylaşmanız dileğiyle. bu linkteki txt dosyasında giriş seviyesinde bilgiler mevcuttur

Ekli dosyalar

• sondforge.txt
    10.2 KB · Görülen: 261

Selamlar. Yaklaşık 10 gün önce müzik mağazalarını gezme imkanı bulmuştum.

Yeni teknoloji klavyeler insanın hevesini tahrik etsede, aynı soru benim de kafamı hep kurcaladı.

Görmeyen bir piyanist, rahatlıkla bu klavyeleri kullanabilir mi? Diyerek. PA 800 PA 500 ve OR 700 V2 hakkında bilgi topladım. Bu klavyelere dokundum, performanslarını dinledim ve onları inceledim. Özellikle PA 800 kullanan görme engellilerin olduğunu ve hiçbir sıkıntı yaşamadıklarını söylediler. PA 500 ise fiyat açısından, daha uygun olup eksi ve artı yönleri hakkında, kullanan arkadaşlardan yorumlarını beklerim. OR 700 V2 ise alınabilecek bir klavye kanaatindeyim. Klavyelerden yana sıkıntımız yok zaten. Mesele, görmeyen bir piyanistin kullanımda ki performansı olunca Ben de herkesi yorum yapmaya davet ediyorum.

Mahir abi, münasip bir zamanda da buluşur ve görüşürüz inşallah. Vesselam.

semazen kardeşim az önce mikadonun sayfasından bazı ritim demolarını dinledim. sanki zayıf bir taraf var gibi geldi bana. ne bileyim rolandaki ses yamahadaki ritim yok gibi. tabi bu benim düşüncem. acaba or700v2 bizim ritim ve midi yazmamıza uygun mu? birde elindeki aletle yapmış olduğun midi veya demoları paylaşırmısın? demo olursa sevinirim. midiler bilgisayarda tat vermiyor