• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

gw8/va7/bk3 tercih

sedoman34

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
prelüde ,bk5, va7,korg mikro,s650
gw8/korg mikroarranger/ yamaha s650 tercih?

başlıktaki 3 modelden hangisi ev kullanımı için kolay, pratik ve ses çeşitliliği ve türk enstrüman sayıları veya artırılabilirlikleri açısından tercih sebebi olmalıdır.

en son e500 vardı. tamamen hobi anlamında çalışılacak.sol el hiç yok :)

sound kalitesi(yerli sesler)+ çeşitlilik/yüklenebilirlik
-taşınabilir olması
-bütçeye uygun olması(2.el max 1000 tl )
-ev kullanımı hobi/amatör için.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cevap: gw8/va7/bk3 tercih

evet zor bir tercih :)
e500 artık bitti onu düşünmeyin de. diğer 3 model zor bir tercih olcak

Bk3 ü kafadan elemelisin bence. Onun dışında disketle uğraşmak istemiyorsan, mp3 çaldırmak istiyorsan gw8 i düşünmelisin. Sesleri ev kullanıcısını tatmin edecek düzeyde. Her türlü ritmi piyasada var, yüzlerce ritim var ancak sıkıldığın anda üzerinde çalışan olmadığı için yeni ritim bulamayacaksın. Piyasadaki gw8 lerin neredeyse hepsi temiz durumda ve buda bir avantaj. Ama üzrinde hopalör yok ve menüsü alışana kadar zorlar.Daha doğrusu alışmak biraz zaman alır ama alıştığın zaman sorun büyük ölçüde ortadan kalkıyor. Bu fiyat aralığında ketron xd9 uda düşünebilirsin. Sound olarak belirttiğin cihazlardan daha tatminkar olur.

Bk 5 derim ama illa 3 model arasından dersen va7 tartışılmaz bile.

İkinci el almayı düşünüyorsanız GW-8 öneririm. Eğer sıfır alacaksanız GW-8 ile BK-5 OR'nin fiyatı aynı, BK-5 OR almanızı tavsiye ederim. BK-3'te koma yok galiba, VA-7 ise disketle falan uğraştırır.

beni dinle korg al.kullanışı diğer orglara göre daha kolay.yalnız sakın eski modellere bulaşma.i seriler vs.nevale tonla.pa60 fiatı uygun.ilerde kart taktırma imkanı da var.ama karar sizin.saygılar.....

o dediğin orgları alacağına hiç almayın ondan iyi

roland düşünüyorsan
roland bk5

bana göre korg almalısın
en az pa500tr

yamaha düşünürseniz

en az a1000tr
ikinci bir tercihin or700tr plus2

bunlardan aşağı org alma,
yoksa zamanın ritim ses yardım almaya çalışma,bilgi bulamama ve sıkıntılarla geçer

Roland Va-7 diğer iki klavyelere göre daha oturmuş.. şahsen ben Va-7 yi kullandım aynı zamanda va-7 bulman biraz imkansız gibi..şayet bulduğun taktirde ilerde satman zor olmaz çünkü va-7 haşlakları bizim yörede çok ve halen kullanan var...gw-8 ve bk3 hakkında pek bir bilgim yok Roland e-500 çok eski ve ilerde satmanda çok zor olur son olarak ekleyeceğim Roland Va-7 ye usb emulatorda takılabiliyor daha önce Va-5 ve va-7 ye de takmıştık sorunsuz çalıştı....hala kararsızmı kaldın kardeş ? ozaman yaşadığın şehirdeki müzisyenlere bak ve kullandıkları cihazlara bak çoğunluk ne kullanıyorsa ona göre karar ver saygılar

Moderatör tarafında düzenlendi:
bk3 ile va7 nin ses paleti neredeyse aynıdır.

gw8 düşünülmemelidir eğer türk müziği yapacaksanız.

en güzeli ortasını bulup bk5 veya bk9 tercih etmek olur.

çok değerli yorumlarınız için forumdaki tüm ustalara teşekkür ediyorum. tavsiyeleriniz ve yorumlarınız üzerine biraz daha detaya inmem gerektiğine karar verdim çünkü işin içine çok üst düzey modellemeler getirilmiş.

: maalesef ki çok acemiyim, çok becerikli olduğumu da düşünmüyorum . yıllar önce yamaha nın oyuncak türde modeli, sonra e 16tr ve en son kocaman :) e 500 ü temin edip sonra sattım. ritm konusu tecrübem olmadığı yani deneysel ve hobi aşamasında olacağım için ilk önceliğim değil. imkanlar dahilinde en orj sesleri ( tabiki en başta yaylılar , üflemeliler ve bizzati kendisi olan tuşlu gurubundan yerli çalgıları en gerçekçi taklit edebilen , uzun yıllar beni idare edebilecek güncellikte ve temizlikte olan çaldığımı dinleyip eksiklerimi görebileceğim ve evdeki 10 yaşındaki çocuğun da merakını ve zamanını değerlendirebilecek konumda bir cihaz arayışım. aslında bir e 40 bile bana yeter de artar bile elbette ama ben istiyorumki orta karar olsun çok eski olmasın başım ağrımasın , tuşlarına dokunduğumda çıkardığı seslerin gerçekçiliğiyle başından kalmak istemeyeceğim bir cihaz olsun gayet tabi baştada belirtiğim gibi kısıtlıyım ama her daim hevesliyim ve seviyorum . ama sol elin nasıl ve nerede devreye girdiğini çözemeyecek kadar da cahilim açıkçası.

şimdi bk5 veya daha üst düzeyde cihazları imkan yaratsam bile almak istemem cihazlara yazık günah . ama metalik ve kötü taklit edilmiş sesler çıkaran cihazlar da keyfimi kaçırsın istemiyorum.

disketmiş, usb ymiş o aşamalara gelebilirmiyim bilmiyorum. usb nin benim için tek bir cazip tarafı olabilir şu aşamada, x marka org ta 20 tane türk enstrümanı vardır, usb ile bunu 30 a çıkarabilecek bir kaynak vardır piyasada cazip olur usb li cihaz , ses+ ritm takviyesi .

gw8 e aklım kayıyor, evde stereo anfi var , harici olarak ta artık kulaklık la çalışılır. zaten anfiye bağlamam için şarkıyı tam manasıyla halletmiş olmak isterim.hafif oluşu portatif oluşu , evde ordan oraya gezdirebilirim diye düşünüyorum. çok yıpranmış olmaması sebebiyle ilk alternatifim , ama işte cihazı tanımıyorum. va7 sanırım epey iri bi alet ve zaten 2. eli yok ve olsada bk5 parası (2.el) bk3 te de yerli enstrüman sıkıntısı olabilir .

gw8 de kaç tane yerli enstrüman var söyleyebilirmisiniz? ud , kanun, keman, klarnet,obua ve türevleri yeterlidir benim için. bunların tamamını ve fazlasını bünyesinde barındıran benim için makbüldür.
çok uzattım kusuruma bakmayın şimdiden.