• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Home studio kurmak için yardım

jembeycem

Gold
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Yamaha a2000 v2 plus-korg 3x pro
Arkadaşlar merhabalar çok genel bir konu bu ama bilmek istiyorum tam olarak
Şimdi yeni eve geçicez ve küçük bir odayı önce ses yalıtımı yapıcam
Amacım hem piyanistlikten yavaş yavaş kayıt ortamlarına girmek öğrenmek hem kendi kayıtlarımızı hem görüntülü ve kaliteli ses kayıt gibi bu işlerde örnek vericek olursak hepimizin bildiği abiler umut açıkgöz-mustafa beder vs. bunlar için gereken malzemeleri biliyorum ama model ve kanal oalylarını bilmiyorum öncelikle
kulaklığımı alıcam akg k 271
monitör ise daha önce yamaha hs80m kullandım sattım çok güzeldi ama şimdi gönlümde krk var onun çok modeli va r en çok bilinen rokkit 5 ve 8 neyi önerirsiniz krk da
en çok kafam takılan ses kartı bana nasıl bir ses akrtı lazım normalde kanal kanl kayıt oluyormuş bu işlerde ama ücüm kayıt gibi olursada klavye bağlıcam 2 klavye gerekirse gitar 2 de mikrofon nasıl bir ses akrtı hangi marka model lazım ve tonlamak için mixser gerekir bu mikser nasıl olmalı eğer deck bir mikser olursa yamaha mgp serisi düşünürüm sizler ne dersiniz
mikrofonda kondenser mikrofon ne önerirsiniz
bilgisayar baktım imaclar var genelde ama çok pahalı tamam kasa içinde ama 4 milyardan başlıyor 10 milyara kadar sizler neler öneririsiniz program olarakta cubase 5 düşünüyorum ama yardımlarınızı beklliyorum

Cevap: Home studio kurmak için yardım

Usta harici ses karti icin assagida linke bi bak;

Arkadasim kendi studiosunda bunu kullaniyor gayet iyi ve yeterli bizzat kendimde gordum ve test ettim.

Mikrofon icin ise "Sennheiser" marka studio mikrofonlari var modelini unuttum ama bu marka cok iyi sende biliyorsundur.

Mikser icin ise home studiolar icin bir kac kanalli mikserler var. Cok pahali bir seye gerek duyma.

Bilgisayar icinde yine okadar pahali bsye gerek yok. Normal ozellikleri yuksek (rem vs.) olmasi yeter gerisini harici ses karti halleder.

Yalitim icin ise yumurta kolilerini kullan :) hatta istedigin renkte boyarsan daha guzel olur.

Kayit programi icin bencede cubase 5 kullan. Hatta sen butun bu masrafi yapmadan once mutlaka once o programi kullanmayi ogren sonrasi kolay... Ayrica FL Studio yuda ogren ki kendi muzigini yapabilmen icin. Bu ikisini ogrendinmi senden krali olmaz :)

Hadi Allaha emanet ol...

Bence Ses Karti en az 4 in (giris) ile baslamasi scarlet 2i4 2 giris 4 cikis bir klavye taktinmi bitti (sag-sol) ...
Krk da iyi bir secim degil Bass yuklemeli bi sound verir her zaman

Tavsiyem Ses karti olarak en azindan Steinberg Ur 242 (4 giris-2 cikis) bunun kutusundan Cubase 8Ai anahtari cikar o bakimdan Cubasinde hazir olur (Torrentten indiririm bedava deme olmaz) Gerci buda yetmiyor size.

Zaten Steinberg Cubasi i yapan firmadir ,Steinbergin Bu ses kartlarini yapanda Yamahadir zira Steinbergi satin almistir yanisira yamaha bu ses kartlarina diger kartlarda genelde olmayan DSP efekt islemcisi koymustur yani istedigin girise pc de ornek Reverb efekti verip ses karti pc ye bagli olmasada o girise gitarini takip Reverbli olarak bi cikis alabilirsin ...

yada sirayla baglayarak cekeceksiniz ... surekli bagli kalacaksa 2 klavye 4 giris-gitar 1- microfonx2- 2 giris etti toplamda 7 giris yani 7in...

en temizi mixerle ses karti isini birlestirip iki urun yerine yamaha 01V96i benzeri bi urun alman sanki :D

Monitor olarak tavsiyemde Fiyat performans olarak JBL LSR305 yada LSR308 Flat EQ sahane monitorler...

Umarim yardimci olur

Moderatör tarafında düzenlendi:

Seçimleriniz içinize sindiyse zaten gerisi boş. Ben olsam ben de benzer bir sistem kurardım. Ancak bizlerin pek dikkate almadığı bir durum var: Odamızın durumu. Eğer odamız müsaitse çizimini kendimizin yapacağı, iki parçalı, çekmeceli, kablo kanallı bir masa gerekiyor. Malzemeler için alta iki küçük dolap, iki tane çekmece, "L" şeklinde ayarlanmış bir masa gerekiyor. Bir de klavye ve bilgisayar kabloları için 8-10 cm çapında iki delik açılır üstten. Hani bilgisayar masalarındaki delikler var ya... Alt taraftan da kablolar için kanal konur. Sonrası müthiş olur.

Bence Ses Karti en az 4 in (giris) ile baslamasi scarlet 2i4 2 giris 4 cikis bir klavye taktinmi bitti (sag-sol) ...
Krk da iyi bir secim degil Bass yuklemeli bi sound verir her zaman

Tavsiyem Ses karti olarak en azindan Steinberg Ur 242 (4 giris-2 cikis) bunun kutusundan Cubase 8Ai anahtari cikar o bakimdan Cubasinde hazir olur (Torrentten indiririm bedava deme olmaz) Gerci buda yetmiyor size.

Zaten Steinberg Cubasi i yapan firmadir ,Steinbergin Bu ses kartlarini yapanda Yamahadir zira Steinbergi satin almistir yanisira yamaha bu ses kartlarina diger kartlarda genelde olmayan DSP efekt islemcisi koymustur yani istedigin girise pc de ornek Reverb efekti verip ses karti pc ye bagli olmasada o girise gitarini takip Reverbli olarak bi cikis alabilirsin ...

yada sirayla baglayarak cekeceksiniz ... surekli bagli kalacaksa 2 klavye 4 giris-gitar 1- microfonx2- 2 giris etti toplamda 7 giris yani 7in...

en temizi mixerle ses karti isini birlestirip iki urun yerine yamaha 01V96i benzeri bi urun alman sanki :D

Monitor olarak tavsiyemde Fiyat performans olarak JBL LSR305 yada LSR308 Flat EQ sahane monitorler...

Umarim yardimci olur

ÖNCELİKLE BU KADAR UĞRAŞIP ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM TABİKİ YARDIMCI OLDU VE HER VERDİĞİNİZ MODELİ ARAŞTIRDIM SADECE BAHSETTİĞİNİZ YAMAHA 01V96İ YANİ DİJİTAL MİKXSERLER ÇOK PAHALI GEÇRİ O MODELİN FİYATINI BULAMADIM AMA AZ ÇOK BİLGİ EDİNDİM KARARIMI VERİDM BAZI KONULARDA HAKAN TUNCER ABİ YARDIMCI OLDU SAOLSUN
condenser mik=Rode NT2-A
Steinberg UR 44 VEYA Steinberg UR 22
Yamaha Mg-12xu Mikser
akg k 271 mk ii KULAKLIK
REFERANS ARAYIŞIM DEVAM EDİYOR SADECE
birde ses yalıtım işi çok canımı sıkmaya başladı

Seçimleriniz içinize sindiyse zaten gerisi boş. Ben olsam ben de benzer bir sistem kurardım. Ancak bizlerin pek dikkate almadığı bir durum var: Odamızın durumu. Eğer odamız müsaitse çizimini kendimizin yapacağı, iki parçalı, çekmeceli, kablo kanallı bir masa gerekiyor. Malzemeler için alta iki küçük dolap, iki tane çekmece, "L" şeklinde ayarlanmış bir masa gerekiyor. Bir de klavye ve bilgisayar kabloları için 8-10 cm çapında iki delik açılır üstten. Hani bilgisayar masalarındaki delikler var ya... Alt taraftan da kablolar için kanal konur. Sonrası müthiş olur.

Aynen öyle doğrusu bazen sorarlar ama yine bildiğini okurlar ve oda çok önemli a2000nin sesni son açamıyrum 3xte paas var onuda açamıyorum son ses şuan oturduğum evde yeni evi alıcaz 1 ay içinde küçük bir odayı ses yalıtım yapcaktım ama kolay değiliş oda içinde oda olması lazımmış buda büyük ev gerektirir şimdiki evlerin normal evlerin odaları küçük napcam bilmiorum

ÖNCELİKLE BU KADAR UĞRAŞIP ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM TABİKİ YARDIMCI OLDU VE HER VERDİĞİNİZ MODELİ ARAŞTIRDIM SADECE BAHSETTİĞİNİZ YAMAHA 01V96İ YANİ DİJİTAL MİKXSERLER ÇOK PAHALI GEÇRİ O MODELİN FİYATINI BULAMADIM AMA AZ ÇOK BİLGİ EDİNDİM KARARIMI VERİDM BAZI KONULARDA HAKAN TUNCER ABİ YARDIMCI OLDU SAOLSUN
condenser mik=Rode NT2-A
Steinberg UR 44 VEYA Steinberg UR 22
Yamaha Mg-12xu Mikser
akg k 271 mk ii KULAKLIK
REFERANS ARAYIŞIM DEVAM EDİYOR SADECE
birde ses yalıtım işi çok canımı sıkmaya başladı

tamamdir
Hakan Tuncer bu isin piridir dediklerine harfiyen uyarsan guzel bi setup kurarsin Ev olayindada ev alma komsu al demisler umarim anlayisli komsulara denk gelirsiniz apartman dairesi ise ...