• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Kaç kişi sağ eldeki serçe parmağı org çalarken kullanıyor?

lost__92

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
KORG PA800-1X -YAMAHA S650-A300V2
Dikkat ettimde org çalarken serçe parmağı çok nadir binde bir kullanıyorum o yüzden serçe parmağım güçsüz hızlı parçaları çalarken,

sol el ile akor basarken sürekli serçe parmak devrede oluyor ama, sağ ellerle klavyede gezinirken sadece 4 parmak çalışıyor.. buda benim az önce dikkatimi çekti :)

kaç kişi serçe parmağı kullanıyor, kaç kişi kullanmıyor..Yada bendemi sorun var :)

Merakla siz üstadlardan gelecek olan yanıtları bekliyorum..

Saygılar

Cevap: Kaç kişi sağ eldeki serçe parmağı org çalarken kullanıyor?

öncelikle serçe parmağa gerek duyulan yerler var gerek kalmayan yerler var gerek duyulduğu yerde kullanabilenler tabiiki var.örn:amza tairov son zamanlarda serçe parmağının tırnağını bilerek uzatmıştır:)bu bi fikir verebilir...fakat serçe parmağın daha çok klasik batı müziğinde daha çok kullanıldığını söyleyebiliriz malum zorlukları daha fazladır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
ben genelikle orgun ritim ve solo bölümünde iki elimi de komple kullanıyorum gerektikçe.dışardan görünüşte daha prof.oluyor.orgun solunda hangi akoru basıyorsam sağ kısmında da aynı akora aynı anda basıyorum.kısaca böyle.

benimde pek nadir bazen raskele refleks gereği basıyor genelde hep 4 parmak...:) + olarak akor üstadın dediği gibi bende düğünlerde pichbenti pek kullanmıyorum akor basıp çalmak daha prof gösteriyor...zaten gerkte duymuyorum pichbente bazen kendim ilave yaparken parçaya kullanıyorum...saygılar...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Valla ben hiç dikkat etmiyorum ama bazen bizde refleks gereği basabiliyoruz tabi.

Ben genelde kullanırım. Alışkanlık haline getirirsek hareketli parçalarda ve solo piyano parçalarında ya da tüm parçalar için söyleyeyim eksik nota basma derdi olmaz veya 3-4 parmakla çalarken harcadığımız efor kadar parmaklarımızı yormaz rahat çalarız. Gibi geliyor bana...

Bende kullanıyorum :) parmakları kullanmak lazım ;)

bende bunu farketmiştim ve yavaş yavaş geliştirdim serçe parmağımı,mesleğim grafik tasarım olduğu için klavyede yazı yazarken alıştırdım orgda da kolay oldu,size tavsiyem pc de alıştırın orgda zorlanmazsınız rahat çalarsınız.

bir piyanist bütün parmaklarını kullanabilmelidirrr

arasıra ender olarak bende kullanıyorum