• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Or700 v2 Plus 8/8'lik aksak ritim lazım

SAHINNNNNN

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Yamaha OR700 V2Plus, Gitar, Bağlama
Merhaba arkadaşlar. Şu Kışlanın Kapısına isimli türküyü icra etmek isterken 8/8'lik aksak ritimin eksikliğini farkettim. 8/8'lik parçanın ritimi 3+2+3 olarak gruplandığı için 4/4'lük ritimler uymuyor. Elinde 8/8'lik aksak ritim olan arkadaş varsa paylaşabilir mi?

Saygılarımla...

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=07Ota9D4p3g&ob=av2e"]Şu Kışlanın Kapısına[/ame]

Cevap: Or700 v2 Plus 8/8'lik aksak ritim lazım

Merhaba arkadaşım. Konuyu forumda aylar önce şurada

ben de dile getirmiştim. İlgilenen olmadı. Üstatlar yüzlerce misket ritmi, halay ritmi, 9/8 lik aksak yazıyor ama bir tane (3+2+3) şeklinde 8/8 aksak ritim yazan olmadı bugüne kadar. Sağlık olsun. Bilgine..

Merhaba arkadaşım. Konuyu forumda aylar önce şurada

ben de dile getirmiştim. İlgilenen olmadı. Üstatlar yüzlerce misket ritmi, halay ritmi, 9/8 lik aksak yazıyor ama bir tane (3+2+3) şeklinde 8/8 aksak ritim yazan olmadı bugüne kadar. Sağlık olsun. Bilgine..

Evet şimdi gördüm ben de. Sağlık olsun o zaman ne diyelim. Dediğin gibi bir sürü oyun havası, 9/8'lik vesaire ritim var ama halk müziği ile ilgili bazı ritimler eksik. Zamanında 15/8'lk ritim eksiği olduğunu belirtmiştim ve Salim üstad güncellemelerde yer vermişti. Sanırım bu eksiklikler talep olmamasından kaynaklanıyor.

Ben hobi amaçlı evde çaldığım için misket, oyun havası, 9/8'lik gibi ritimlere daha az ihtiyaç duyuyorum. Genelde slow çalıyorum ama düğün çalan arkadaşlar sürekli istekte bulunduğu için yüzlerce oyun havası ritimi var. Ama şu da dikkatimi çekti onlarca 9/8'lik ritim içinde pop/rock formatına uygun olan yok. Geçenlerde belitmiştim durumu.

Özetlemek gerekirse Or700'de bazı yöresel halk müziği ritimleri eksik ama pek talep olmadığı için üzerine düşülmüyor. Bir de bazı aksak ritimlerin pop/rock parçalarında kullanılabilecek versiyonları yok (yukarıda linkini verdiğim konuda daha detaylı değinmiştim). Bu eksikler tamamlansa cihaz daha iyi yerlere gelirdi tabi ama bu aralar tahminimce çalışmalar a2000 üzerine yoğunlaştığı için or700 beklemede kalacak.

Ritim yazma işinden anlasam ben de elimden geldiği kadar yazıp destek olmaya çalışırım ama gerçekten çok zor bir iş ve benim gibi amatör birini aşıyor. Ben mühendisim, müzisyen falan değilim. 5 yıldır hobi olarak klasik gitar çalıyorum, bir yıldır da bağlama çalıyorum. Askerden dönünce mayıs ayında or700 aldım ve yaklaşık 6-7 aydır da klavye çalıyorum evde kendi başıma. Tabi 6 aydır klavye çalan birinin ritim yazması pek olası olmuyor :)

Eski dosyalarda müsemmen diye bir ritim buldum ama plus da kitler değiştiği için olmuyor eğer düzenleyebilirsen verebilirim

Arkadaşlar bir açıklamada bulunmak isterim. Orglarda 4/4'lük, Arap, Duble arap diye yazılmış olan ritimlerin tamamı aslında 8/8'liktir. Örneğin 3+3+2 şekillisi olsa idi rahat çalınırdı. Sizin istediğiniz bu tirme tam manasında cevap vermemesinin nedeni üçlü vuruşun başta ve sonda oluşudur. Elbet teki yazılmaz bir ritim değildir fakat sanırım istek duyulmadığından bu güne kadar ilgilenen olmamıştır. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürlerimi borç bilirim Saygılarımla,

Arkadaşlar bir açıklamada bulunmak isterim. Orglarda 4/4'lük, Arap, Duble arap diye yazılmış olan ritimlerin tamamı aslında 8/8'liktir. Örneğin 3+3+2 şekillisi olsa idi rahat çalınırdı. Sizin istediğiniz bu tirme tam manasında cevap vermemesinin nedeni üçlü vuruşun başta ve sonda oluşudur. Elbet teki yazılmaz bir ritim değildir fakat sanırım istek duyulmadığından bu güne kadar ilgilenen olmamıştır. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürlerimi borç bilirim Saygılarımla,

Evet üstadım 8/8'lik ritimler var orgda, ama sizin de dediğiniz gibi 3+2+3 şeklinde olmadığından ritimler tam oturmuyor bu esere. Orga yüklü olan 8/8'lik bazı sanat müziği ritimleri de var ama onlar da uymuyor maalesef. İlgilenen arkadaşlara, üstadlara şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla...

talebiniz alınmıştır.

bu tür aksak ritim istekleri ile ilgileniyorum abicim.

talebiniz alınmıştır.

bu tür aksak ritim istekleri ile ilgileniyorum abicim.
Salim bir soru :

Yamaha or700 de ritm yazmak isterken 2/4 ...5/4 diye bitiyor 9/8,5/8,6/8 gibi ritmleri nasıl oluşturuyoruz ve hatta bende 5/4 ritmin metronomu 4/4 vuruyor :( çözemedim...

jososoft.dk sitesinde aletin ritim yazma bölmünde bulunmayan ölçülerin şablonları var abicim. Gerekirse ordan temin edebilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise, cubase ile bir midi datası oluşurun (istidiğiniz ölçüde) bu midiyi EMC style converter programıyla (song to style converter) Yamaha SFF formata çevirin işlem tamamdır.

diğer konu 5/4 ritmin metronomu kesinlikle 4/4 vurmamalı Mezur başı tik sesi açıkmı???

(Funtion / Config1/Satır 2/ Metronome Sound Bell ON )

ya da hangi ritmi seçiyorsunuz?