• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Org öğrendimde nasıl oldu diye bir SOR..!

alihaydar

Süper Üye
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
KORG PA800 CE usb
(1990'lar )

küçüklükten o günlere kadar gittiğim düğünlerde piyanist abilerin yanlarına kadar gider hayranlıkla izler kendimce keşke benimde o cihazıdan olsa diye hayaller kurardım.. bir sonraki düğüne kadar bu isteğim yok olur giderdi..

o zamanlarki ev de tek elektronik cihaz siyah beyaz televizyon.

imkan olsa bile aile bilinci anlamında yolun başında dahi olunmayan günlerdi. yetenek var ise zamanlar körelir giderdi.

2000 lere geldiğimde, o eskiden kalma istek yeniden alevlendi ve kendimce arayışlar içinde oldum.. lise bitmiş, dershaneye başlanacak, başlamadan çalışmak gerek bir dünya enstantane..

mahallemizde oturan gerçek anlamda piyanist bir büyüğümün yanlış hatırlamıyorsam KETRON marka bi cihazı vardı.. o cihazla ilk tuşlara dokunmuştum. o hızla birde kursa yazıldım.. 1 hafta sonra cihaz sahibine teslim edildi, kurs işide ailem yüzünden yarıda kaldı..

memleketim sivas'tır.

babam, ne org'u oğlum başka işin mi yok. öğreneceksen SAZ çal..

annemde inadına ev temizliğini benim odadan başlar, sesi kıs, gürültü yapma ve daha neler neler...

o dönemlerin heveside rüzgar gibi geldi geçti..

dershane, ünv, iş hayatı derken geldik 2008'lere..

can çıkar huy çıkmaz sözüyle hareketle bu sefer hem imkanlı hemde aile dengelerini pek sallamayarak yine bir tanıdığımın CASIO marka 85 lerden kalma bir org'u eve getirdim.

gerçi dönüş yok artık..

cihazın başına geçtiğimde ilk çaldığım şarkı coşkun sabah'tan hatıram olsun'dur.

sonrasında A300, A1000 tr ve OR 700 v2 çalabilecek seviyelere kadar geldim..

ailen ne durumda diye soranlar olabilir.. onlarda alıştılar artık..

sesi kıs, gürültü yapma durumlarıda çoktan mazide kaldı..

hergün birkaç saat çalışmalardan sonra tsm, pop, halk, fantazi tarzlarında onlarca parçayı listelerime kaydettim..

bugün en güzel olan da bir videodan dinlediğim eseri veya yeni bir albümden dinlediğim şarkıyı cihazın başına geçip çalma durumum oldu..

hayat kısa ve başarılacak çok çok güzel çalışmalar var..

ve en güzelide org olabilir, keman olabilir, veya saz olabilir istek var ise o istek için mücadele verilmesidir.

Cevap: Org öğrendimde nasıl oldu diye bir SOR..!

Sonuna kadar okudum çok beğendim..Ama sürekli aynı kalan şey annelerin sesi kıs v.s kelimeleri devamlı kullanmasıdır :D.

Kardeş çok duygulu çok açık ve samimi hikayeni paylaştığın için teşekkürler. Maalesef gerek kültürümüzden gerek örf adetlerimizden kaynaklanan bu tür sonuçlar doğa biliyor. Eminim bir takım baskılardan dolayı o kadar çok yetenekli kardeşlerimiz vardır ki, hepsi biryerlerde sıkışıp kalmışlardır. Sen artist mi olacan çalgıcımı olacan v.s.
Her aile imkanları bir olmuyor. Ne kısmetse hepte maddi durumu kısıtlı ailelerde çok yetenekli arkadaşlar oluyor.. Bir dönem Halk Eğitim merkezinde bulunmuştum.Abicim ne sesler ne yetenekler görsen dudağın uçuklar...Öte yandan müzisyen bir abimiz maddi durumu çok çok iyi çocuğumda birşeyler çalsın deyip hevesle zamanın moda olan cihazı Roland E 96 aldı. Cihaz sıfır. Tabi çocukta ne merak ne heves hiç bir şey yok. Ertesi günü cihaz rafa....
Neyse aklıma geldi paylaşmak istedim..
Sağlıcakla kal kardeş...

Bu güzel anılarını bizimle paylaştığın için teşekkürler bu arada abi kulaklık taksaydın sorun kalmayacaktı :)

İnanın üstadın bu dedikleri birçoğumuz için ortak ve hepsi içtenlikle yazılmış.Bizim dezavantajımız cihazların pahalılığı ve muhtemel arızaları.Gitar çalsan bir milyara alırsın iyi bir tane, sonra da iki yılda bir değiştirirsin.Ancak avantajımız ise bilgisayardan yardım alarak stüdyo tarzında çalışma yapabilmemiz.Bu yüzden ne sadece usta piyanist olmak ne de sadece bilgisayarda müzik yapmak yetmez.Zaten bu sebeple DJ denilen kişileri müzisyen saymıyorum.Onlar müziği icra eden değil, sunan kişiler.Bilgi paylaşıldıkça artar.Sevgiyle kalın...

Vaybe.. Aslında benimde benzer bir durumum var. Ama benimki maddi değil. Bu yaz derslerin hepsinden geçse idim babama a300 aldıracaktım ama olmadı. Müzisyen olmaya pek niyetim yok gerçi ama org çalmaya 1 yıl önce başladım ve en sevdiğim hobilerimden birisi. Umarım ilerde or700 falan alırım da parçalarımı sizinle paylaşırım :)

Evet hocam çok teşekkürler hayatınızdan maceralı kareleri paylaştığınız için aynen bende sizin gibi bazı düğünlerde piyanistleri izlerdim ve bu şekilde hevesim oldu klavye çalmaya...

eyvallah arkadaşlar.

dönemler değiştikçe bakış açıları ve öngörüler değişebiliyor bunu iyi anladım...

bu arada bu işi öğrendikçe orhan gencebay'ın çok çok özel bir müzik adamı olduğunu keşfettim. özellikle "dilenci" ve "dokunma" parçalarını her çalmaya çalıştığımda aynı istekte oluyorum..

demekki insan bir şeyi çok isterse engel tanımıyor.seni tebrik ederim haydarali.başarılı ve bol müzikli uzun yıllar dilerim.bu güzel duygularını bizlerle paylaştığın için teşekkürler.

sağolasın sn, yöneticim..

duyguları odalara kilitlemek yerine özgür ve samimi bir şekilde dost meclislerinde dile getirmek daha faydalıdır...

bu forumda olalı 1 yıl olacak yanarım diğer geçen yıllara...:=))