• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

3 Gecedir Uyuyamıyorum Org Tavsiyelerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum.

• Konbuyu başlatan Hanzala
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 51
  • Görülen : 9K
Cevap: 3 Gecedir Uyuyamıyorum Org Tavsiyelerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum.

Hocam ilk başta bi karar sesi belirlemeniz gerekiyor o karar sesi üzerinde şimdilik 3 makam öğrenin hicaz. Muayyer.uşak bu 3ayrı makamdan 1er tane şarkı tam olarak çalabildiğiniz çorap söküğü gibi gelir gerisi.

Tam olarak müzik dilinden anlamasam da araştırıp yapmaya çalışıcam. Çok teşekkürler...

bende hanzala arkadaşımız gibiyim dolayısıyla acemiyim... böylesi bir açıklamaya ihtiyacımız vardı çok çok tşk,ler flyalone kardeşim.bende roland bk-5 or aldım daha dün elime geçti şu tuş sesleri ile ilgili benimde bir sorunum var. çözemediğim olay,tuşlara ne kadar basarsan o kadar ses vermesi. ben yumuşakta bazsam aynı sesi almak istiyorum ama yapamıyorum,bu tuşların bir ayarı yokmu arkadaşlar?

Usta bende org u aldım. 3 Saat sonra buldum o olayı :) TOUCH tuşu varsa klavyende (ki zannediyorum hepsinde var) Her orgu açtığınızda onu off yapmanız gerekiyor.

Merhaba Abilerim Kardeshlerim ben O parmaklari acmak konusunda yardim etmek isterim bende bi zamanlar bu konuda cok problem yashadim parmaklarimi hizlandirmak icin once sicak suyun ( sicak dediysem kaynanmish degil:) ictiginiz cayin sicakliginin yarisi kadar ) icinde 10 veya 15dk ovalayin yani elinize masaj yapin bekletin sonra ellerinizi sudan cikarip havyu ile kurulayin ve daha sonra bal ozlu kremler var onunla 1-2 dk ovalayin ve daha sonra parmaklarinizin hepsini tam 3 saat 3oktav uzerinde gezdirin burda onemli olan her parmaginiz bir tusha basmalidir 5parmak cala bilmek icin ben bu ishin okuluna gitmedim bende sizin gibi kendim ogrednim amma bu tavsiyeyi bana bi ustadim vermishti bende zamaninda cok meshg yaptim ve daha sonra parmaklar ucmaya bashaldi yeminle size shaka gibi gele bilir Abiler amma bu dogru :Dshimdi yalnizca 1 saat meshg yapiyorum bana yetiyor:):):) onceleri sicak suda sonra kremle amma shimdi parmaklar oyle hizli ki en hizli parcalari bile cok rahat cala bilioyrum...
Ben orgumu almadan once korg pa50de meshg yaptim tam 4ay sonra korg pa3x aldim amma tushlari cok sertti cala cala acildi kafama koymushum ta amza,nin parmaklari kadar hizli yapicam:D
Hanzala Abi eger org almadiysan yani ciddi anlamda diyorum:) Bence bekle ve korg pa600u al derim neden mi?? cunki pa600=pa800:) shaka degil inanmayan arkadashlara sozum inceleyin kendiniz goreceksiniz hem fiyati uygun hemide imkanlari iyi ses kalitesi bi harike egerki Ogr alacaksan?? ozaman korg pa600 derim abi bu benim shasi fikrim...:) fiyatida uygun korg pa50,55,60,80,500 bunlara paran yete bilir amma korg pa800 deki ses kalitesini sen ancak korg pa600de bula bilirsin hemide usb ile birlikte:)

korg pa800 cikish tarihi yanilmoyorsam 200.6.7 amma korg pa600 cikish tarihi 2012:D

Yinede sana kalmish Kendin arshtir en iyisini al:) ben yinede korg pa600u iyi arashtir derim Sygilar.......

Sayın aydin_1957

Öncelikle sizin sorunuzu cevaplamaya çalışayım. Tuşlara ne kadar basarsanız o kadar ses vermesi olayının açıklaması yine teknikle alakalı bir olay. Biz buna '' TUŞ AĞIRLIĞI '' diyoruz. Bu sistem , gelişen teknoloji ile artık elektronik orglarda , aynı gerçek akustik piyanoda olduğu gibi çalınabilmesine olanak tanır. Yani Tuşların ağır olması ; sizin yavaş bastığınızda az bir ses , daha sert bastığınızda daha çok ses vermesi olayıdır. Bu bilerek yapılan birşeydir. Bir çeşit tekniktir. Nefesli bir çalgı çaldığınızda ya da çalmayı boşverin sadece gerçek bir klarnet solo dinlediğinizde hep aynı sertlikte ya da aynı desibelde çalınmadığını duyacaksınız. Hatta bu olay akustik piyanolarda o kadar farklıdır ki ; Çok profesyonel piyanistlere bu tuş ağırlığı bile hafif gelir. Bunun için piyanonun altındaki pedalları kullanırlar çalarken...Konumuz piyano olduğu için size piyanodan bir örnek vereyim.. Öncelikle aşşağıdaki videoyu izleyiniz.

Çalış tekniğine bakar mısınız ? Ne kadar yumuşak başlıyor , abartı bir tabir olcak ama ; aynı bir kadını okşarmış , ona duygularını anlatmak istermiş gibi çalıyor .. Yanılıyor muyum ? Daha sonra , daha sert basıyor tuşlara. Seslerde daha vurucu daha belirgin çıkıyor bu sayede. Eğer tuşlar ağır olmasaydı asla bu duyguyu , bu güzelliği vermezdi.

Düşünsenize org da klarnet ile solo geçerken hiç tuş ağırlığı kullanmadan çaldığınızı... Araba kornası gibi tek düze bir ses !!! Ne duygu var ne de bir armonik nüans ! Bunu sizde dinlemek istemezsiniz.

Bunun için sevgili dostum ; Tuşlarda ağırlık olması size duygularınız ile çalmanız için yapılan bir teknolojidir. Düşünsenize dünyada ki tüm akustik piyanolar bu şekilde. Bunun güçlü bir sebebi var. Sebebi ; sizin duygularınızı kullanarak çalmanız. Dokunuşlar , hisler , duygular... Hepsini parmaklarınızın ucunda hissedip çalın. Sinirlendiğinizde tuşlara sert basın. Orgda size sert bir ses versin. Siniriniz geçti mi ? O zaman yumuşak dokunuşlarla çalın. Gördünüz mü orgunuz nasıl da sizin duygularınızı anlayıp ona göre yumuşak , duygusal sesler veriyor ...

Sayın Hanzala

'' Mİ '' üzerinden çaldığınızı nereden anladım ? Çünkü bende orga ilk başladığımda '' Mİ '' üzeri çalıyordum. Sanki başka nota dizesi yokmuş , dünya da bir tek '' Mİ '' varmış gibi. Ama bir şey eksikti benim gözümde. Siyah notalar !!! Diyezler , Bemoller ... Düz olarak çalmak kolay geliyordu. KENDİMCE ZOR OLANI SEÇTİM !!!

Bunları hiç kullanmıyordum. Parmaklarım birbirine giriyordu. Daha sonra vazgeçmek istedim. Tabi başaramadım denedim defalarca... Baktım ki direk olmuyor. Bende '' RE '' üzeri akorları öğreneyim dedim. Ellerim bu şekilde alışsın. Sonra sonra kendimi hep '' RE MAJOR '' e alıştırdım. Çünkü bu kalıbtan çalmaya alıştığınızda diğer '' Mİ '' kalıbı size çok basit geliyor.

Bakın demek istediğim şu ; istediğiniz yerden çalın. Yeter ki doğru çalmaya çalışın. Duygularınızı katın çaldığınız şarkılara. Hissederek çalın. Önemli olan bu.Konunun özüde bu. Sokak düğüncüleri gibi sol elinizi habire pitchbendin üzerine alıştırmayın. Akor basın ! Akorları atlamayın. Org çaldığınız zaman insanlar rahatsız olmasın , sizi dinlemekten zevk alısınlar.

İyi çalışmalar. Sorularınız olursa çekinmeden sorun. Elimizden geldiğince tecrübelerimi sizinle paylaşmaktan onur duyarım.

Saygılar.

Sayın aydin_1957

Öncelikle sizin sorunuzu cevaplamaya çalışayım. Tuşlara ne kadar basarsanız o kadar ses vermesi olayının açıklaması yine teknikle alakalı bir olay. Biz buna '' TUŞ AĞIRLIĞI '' diyoruz. Bu sistem , gelişen teknoloji ile artık elektronik orglarda , aynı gerçek akustik piyanoda olduğu gibi çalınabilmesine olanak tanır. Yani Tuşların ağır olması ; sizin yavaş bastığınızda az bir ses , daha sert bastığınızda daha çok ses vermesi olayıdır. Bu bilerek yapılan birşeydir. Bir çeşit tekniktir. Nefesli bir çalgı çaldığınızda ya da çalmayı boşverin sadece gerçek bir klarnet solo dinlediğinizde hep aynı sertlikte ya da aynı desibelde çalınmadığını duyacaksınız. Hatta bu olay akustik piyanolarda o kadar farklıdır ki ; Çok profesyonel piyanistlere bu tuş ağırlığı bile hafif gelir. Bunun için piyanonun altındaki pedalları kullanırlar çalarken...Konumuz piyano olduğu için size piyanodan bir örnek vereyim.. Öncelikle aşşağıdaki videoyu izleyiniz.

Çalış tekniğine bakar mısınız ? Ne kadar yumuşak başlıyor , abartı bir tabir olcak ama ; aynı bir kadını okşarmış , ona duygularını anlatmak istermiş gibi çalıyor .. Yanılıyor muyum ? Daha sonra , daha sert basıyor tuşlara. Seslerde daha vurucu daha belirgin çıkıyor bu sayede. Eğer tuşlar ağır olmasaydı asla bu duyguyu , bu güzelliği vermezdi.

Düşünsenize org da klarnet ile solo geçerken hiç tuş ağırlığı kullanmadan çaldığınızı... Araba kornası gibi tek düze bir ses !!! Ne duygu var ne de bir armonik nüans ! Bunu sizde dinlemek istemezsiniz.

Bunun için sevgili dostum ; Tuşlarda ağırlık olması size duygularınız ile çalmanız için yapılan bir teknolojidir. Düşünsenize dünyada ki tüm akustik piyanolar bu şekilde. Bunun güçlü bir sebebi var. Sebebi ; sizin duygularınızı kullanarak çalmanız. Dokunuşlar , hisler , duygular... Hepsini parmaklarınızın ucunda hissedip çalın. Sinirlendiğinizde tuşlara sert basın. Orgda size sert bir ses versin. Siniriniz geçti mi ? O zaman yumuşak dokunuşlarla çalın. Gördünüz mü orgunuz nasıl da sizin duygularınızı anlayıp ona göre yumuşak , duygusal sesler veriyor ...

'' Mİ '' üzerinden çaldığınızı nereden anladım ? Çünkü bende orga ilk başladığımda '' Mİ '' üzeri çalıyordum. Sanki başka nota dizesi yokmuş , dünya da bir tek '' Mİ '' varmış gibi. Ama bir şey eksikti benim gözümde. Siyah notalar !!! Diyezler , Bemoller ... Düz olarak çalmak kolay geliyordu. KENDİMCE ZOR OLANI SEÇTİM !!!

Bunları hiç kullanmıyordum. Parmaklarım birbirine giriyordu. Daha sonra vazgeçmek istedim. Tabi başaramadım denedim defalarca... Baktım ki direk olmuyor. Bende '' RE '' üzeri akorları öğreneyim dedim. Ellerim bu şekilde alışsın. Sonra sonra kendimi hep '' RE MAJOR '' e alıştırdım. Çünkü bu kalıbtan çalmaya alıştığınızda diğer '' Mİ '' kalıbı size çok basit geliyor.

Bakın demek istediğim şu ; istediğiniz yerden çalın. Yeter ki doğru çalmaya çalışın. Duygularınızı katın çaldığınız şarkılara. Hissederek çalın. Önemli olan bu.Konunun özüde bu. Sokak düğüncüleri gibi sol elinizi habire pitchbendin üzerine alıştırmayın. Akor basın ! Akorları atlamayın. Org çaldığınız zaman insanlar rahatsız olmasın , sizi dinlemekten zevk alısınlar.

İyi çalışmalar. Sorularınız olursa çekinmeden sorun. Elimizden geldiğince tecrübelerimi sizinle paylaşmaktan onur duyarım.

Saygılar.
Sevgili flyalone kardeşim, org çalmaya başlayan bizlere,veya niyeti olan insanlara,ne kadar güzel bir açıklama yapmışsın ben bayıldım ve seni yürekten kutluyor vede çok çok teşekkür ediyorum.Deneyimlerin benim klavuzum olacak,sağolasın...
Sayın Hanzala

Çok çok teşekkürler FLYALONE Paylaşımların ve desteklerin için Allah razı olsun. Sn. aydin_1957 Deneyimlerimi soruyorsanız. Hiç yok diyebilirim :) En ufak birşey yaptığımda orgla ilgili video paylaşırım inşaallah. Ama korkuyorum. Daha Yeni olduğumu bilmeyen bir arkadaş bilmeden birşey söylerde hevesim kırılır diye. Biraz zamana ihtiyacım var.

Re karar çalmaya (çalışmaya) başladım ama bildiklerimi de unuttum :) Sanki sıfırdan başlamak gibi geldi bana

Valla Abim Hayırlı Olsun Org Önermeye Gelmiştim Almışsın.Keşke ''Roland BK5-OR'' Alsaydın.Zaten Çoğu Arkadaş ''Roland BK5-OR'' Önermiş Neyse Almışsın Hayırlı Olsun Abim.Bende Senin Yazılarını Okuyunca Kendimi Gördüm Sende Abim Benim Yaşım ''25'' Yaklaşık ''5'' Seneden Beri Org Sesi İle Yaşıyorum Yatıyorum,Kalkıyorum,Yemek Yiyorum Devamlı Dinliyorum Sesi Duymadan Yaşayamıyordum.''5'' Yıl Sonrasında ''Roland BK5-OR'' Gözüme Çarptı Ve İşte Bu Dedim Aldım Bende Senin Gibi Akor Bas,Parmak Aç,Ritim Çalış Uğraşıyorum.Kolay Birşey Değil Bir Gitar Değil Herkezin Yapacağı Birşey Değil Bu İş Gönül İşi Abim.Nota İle Çalmak Hamallıktır Duygusuz Notaya Basmak Adama Tuzsuz Yemek Yedirmek Gibi Birşeydir Bana Göre.Tekrardan Hayırlı Olsun Diyorum Abim.Hiç Çalamasakta Kenarda Dursun Onun Varlığı Yeter Bence :)

Valla Abim Hayırlı Olsun Org Önermeye Gelmiştim Almışsın.Keşke ''Roland BK5-OR'' Alsaydın.Zaten Çoğu Arkadaş ''Roland BK5-OR'' Önermiş Neyse Almışsın Hayırlı Olsun Abim.Bende Senin Yazılarını Okuyunca Kendimi Gördüm Sende Abim Benim Yaşım ''25'' Yaklaşık ''5'' Seneden Beri Org Sesi İle Yaşıyorum Yatıyorum,Kalkıyorum,Yemek Yiyorum Devamlı Dinliyorum Sesi Duymadan Yaşayamıyordum.''5'' Yıl Sonrasında ''Roland BK5-OR'' Gözüme Çarptı Ve İşte Bu Dedim Aldım Bende Senin Gibi Akor Bas,Parmak Aç,Ritim Çalış Uğraşıyorum.Kolay Birşey Değil Bir Gitar Değil Herkezin Yapacağı Birşey Değil Bu İş Gönül İşi Abim.Nota İle Çalmak Hamallıktır Duygusuz Notaya Basmak Adama Tuzsuz Yemek Yedirmek Gibi Birşeydir Bana Göre.Tekrardan Hayırlı Olsun Diyorum Abim.Hiç Çalamasakta Kenarda Dursun Onun Varlığı Yeter Bence :)

Aynen katılıyorum hocam sana özellikle son cümlen beni bitirdi.Küçüklüğümden beri hep düğünlerde orgcunun yanına yanaşır deli olurdum ne güzel ses çıkıyor diye.Tabi o zamanlar ROLAND E86 ve E70 vardı piyasada(90-95).İlk olarak 200tlye disketi bozuk E86 aldım ancak 2 ay sonra güneşte kaldığı için mefta oldu yine durmadı içimdeki ateş.Youtube her girişimde search kısmına korg,meyan,roland,roman ritmi vb... org la ilgili şeyler yazıp dinlerdim halada dinlerim.Gittim a300tr aldım az geldi satıp 2.el a1000 aldım.3 sene çaldım onuda satıp bk-5 or ladım ve şu anda devam çalışmalara.Azıcık evde boş kalayım hemen geçerim başına.Hastalık gibi bağımlılık gibi birşey benim için.Ancak amatörüz sonuçta.Üstad ların o güzel meyanlarını ve dolanmalalarını gördükçe imrenmiyor değilim ama azim,sabır ve heves.Bunlar oldukça pişeriz umarım bizde birgün...

Saygılar....

Aynen katılıyorum hocam sana özellikle son cümlen beni bitirdi.Küçüklüğümden beri hep düğünlerde orgcunun yanına yanaşır deli olurdum ne güzel ses çıkıyor diye.Tabi o zamanlar ROLAND E86 ve E70 vardı piyasada(90-95).İlk olarak 200tlye disketi bozuk E86 aldım ancak 2 ay sonra güneşte kaldığı için mefta oldu yine durmadı içimdeki ateş.Youtube her girişimde search kısmına korg,meyan,roland,roman ritmi vb... org la ilgili şeyler yazıp dinlerdim halada dinlerim.Gittim a300tr aldım az geldi satıp 2.el a1000 aldım.3 sene çaldım onuda satıp bk-5 or ladım ve şu anda devam çalışmalara.Azıcık evde boş kalayım hemen geçerim başına.Hastalık gibi bağımlılık gibi birşey benim için.Ancak amatörüz sonuçta.Üstad ların o güzel meyanlarını ve dolanmalalarını gördükçe imrenmiyor değilim ama azim,sabır ve heves.Bunlar oldukça pişeriz umarım bizde birgün...

Saygılar....

Hocam Valla ''5'' Yıl Dinle,Dinle Artık Aldım.''1,5'' Ay Oldu Alalı Cihazı Yaladım Yuttum İş Çalmaya Geldi.Kendimce Ufak,Ufak Meyanlar,Doğaçlamalar,Nakaratlar,Gel Gitler Yapıyorum.O Anda Kendimi Avutuyorum O Yetiyor Bana Yaşım ''25'' Aynı Cihaza Sahip Yada Bizim Konumumuzda İnsanların Aslında Bir Araya Gelip Aynı Anda Çalışmaları Daha Olumlu Olur Aslında.Şuan Ben Kendi Kendimin Hocası Ve Öğrencisiyim.Destek Olucak Sadece Burası Var Bana.Burasıda Ne Kadar Yazılar,Görsellerle Yardımcı Olabilir Kimbilir.Akrabamız Var Piyanist Düğünlere V.s Gidiyor Çok Uzakta Oda Kendi Kendine Öğrendi Çok Güzel Bir Düzeyde Kendisi.Yani Bütün Cihazları İnceledim,Kullandım Birazını.PA55 - PA80 - PA500 - PA800 - PA3X Hepsini Dinledim Sonra BK5-OR Geldi Karşıma Fiyat-Performans Olarak Tam Benlik Dedim Gittim Aldım.Dediğim Gibi Çalamasamda Kenarda Dursun Arada Bir Ona Bakıp Tuşlarına Basim,Sevim,Karşısına Geçip Bakışalım O Bile Yeter Saygılar :)