• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Floppy disk USB ye nasıl çevrilir

• Konbuyu başlatan Abdars
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 27
  • Görülen : 20K

Abdars

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Roland EXr-46 OR
Floppy sürücülerin kapasiteleri çok küçük olduğundan artık yerini USB belleklere bırakıştır. Artık bilgisayarlarda da Floppy disk kullanılmamaktadır.
Bu nedenle bu cihazların yerine bunlar gibi çalışabilen emulator ve adaptörler (çeviriciler/dönüştürücüler) üretilmiştir.
Bu cihaz (dönüştürücüler) bütün cihazlarda özellikle bigisayarlar ve klavyeler üzerinde kullanılmaktadır. Çalışma prensibi aynı floppy disk gibidir. Yani 1.44 Mb.lık bloklar haline okuma yapmakta olup usb flash bellek taktığınız halde klavyeler ve bilgisayarlar bunu floppy olarak görmektedir. Kısacası tekniği budur.
Nasıl Takılır: Aynı floppy drive boyutlarında olan bu cihaz, foppy'nin yerine monte edilmektedir. Flash bellekler floppy özelliklerine göre format edilmektedir.Dönüştürücü cihaz üzerinde 100 adet kanal bulunduğu için flash belleklerin içine 100 tane disket bilgisi sığıyor. Her kanal 1 diskete tekabül ediyor. Kanal sayısını değiştirdikçe yeni bir disket okumuş oluyorsunuz.

İnternette uygulamaları var. "floppy USB converter" diye arama yaparsanız uygulamaları görürsünüz roland korg ve yamaha klavyeler için uygulamalar var (bu dediklerim diğer markalar içinde geçerlidir.) Yakın zamanda hepimiz floopy leri atacağız yerine USB flash bellekler geçecek.
Bir de klavye üreticisi firmalar bunu nasıl karşıalarlar çünkü ürünler üzerinde değişiklikler yapıyoruz. İşin hukuki boyutu var mı acaba ? Ben EXR-46 OR kullanıcısı olarak Roland yetkililerinden soruyorum: Siz bu değişikliklere sıcak bakıyormusunuz?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cevap: Floppy disk USB ye nasıl çevrilir

Bilgi için teşekkür ederim.
İlaveten olayın hukuki boyutuyla ilgili sorunuza yanıt vermek isterim: -Klavye benim değil mi kardeşim, parasını verip almışım... İstersem usb takarım, ister kamyon tekeri... kime ne?

orası öyle alet benim üzeinde istediğim değişikliği yaparım ama aklıma takıldı. Farzedelim ki; Siz bir ürün tasarladınız ve ürünü tescil ettirdiniz. Birisi bunun üzerinde değişiklik yaptı ve piyasaya sürdü. Hukuki olarak bir sorunla karşılaşılmaz mı.

Arkadaşlar. Bazı arkadaşların teknik bilgisi fazla yok. İşin aslı benimde yok. Bu işlerde bilgi ve tecrübe sahibi arkadaşlar bu gibi (floppy usb çevirici) konularda yardımcı olurlarsa çok iyi olur. Ben bu çevirici işini salim kardeşimle konuştum. Olabilir dedi ben ona göre gidip aldım. Hepinize hayırlı işler dilerim..

bunu kimse engelleyemez bence benim böyle bir talebim oldu bu sitede cevap yazma tenezzülünde bulunulmadı:)

tr kullanma klavuzu bile yok exr 46 nın...

alınan ürün üzerinde talep varsa ve bu talepler yanıtsız kalıyorsa yanlızsınızdır ve dilediğinizi yapın benim gibi:)

Arkadaşlar benim asıl mesleğim Bilgisayar çözümleyicisi ve sitem yöneticisim. Org benim için evde hobby. Bilgisayarlara konulan çevre birimleri hakkında bilgiliyim. Bilgisayarlarda Floppy disklerin yerine USB dönüştürücü bağlanıyor. Aynı ebadta kutu Floppy portuna takılıyor. Teknik adı Floppy USB connector veya emulator. Disket okunuyormuş gibi usb bellek okutuluyor sisteme. Bir anlamda alet kandırılıyor. USB belleği okuyor disket okudu sanıyor.
Aynı şey orglara uygulanıyor. Floppy diskler sökülüyor yerine floppy Usb dönüştürücüleri takılıyor. İnternette bir sürü uygulama ve tanıtımları var. Git gide de yaygınlaşıyor. Takılırmı takılmazmı tatışmalarına gerek yok Takılıyor. Şu an için biraz masraflı gibi ama yakında çok ucuzlar o zaman düşünülebilir..

Arkadaşlar bu konuda teknık olarak bılgi sahibi degılım. Ama bır arkadaş flopy ı usb ye cevırmenın alete zarar verebılecegını soyledı ses kartı falan yakabılır dedı bu konuda teknık bılgısı olan veya aletını usb ye cevıren arkadaslar yorum bırakırlarsa memnun oluruz.acıkcası ben tereddutte kaldım usb konusunda....

Tamam değişiklik olarak belki kimse bogazını sıkmaz ama firma ugun olan cihazı önerse daha iyi olmaz mı.alacağımız Floppy - USB dönüştürücüler genelde çin malı. Klavyene zarar verip bordunu yakarsa iyi mi olur. Ben klavye firmalarırnın bu meseleyi teşvik etmesini bekliyorum...

Devamlı soranlar oluyor.. Tereddütlü olanlar var. Bilgisayar konusunda teknik bir kişi olarak söylüyorum. Orglar dahil disket ünitesi kullanan bütün elektronik cihazlara USB dönüştürücü takılabiliyor. Ankara'da konya sokaktaki bilgisayar malzemesi satan dükkanlarda bu Disket-USB dönüştürücüleri alabilirsiniz. Kendiniz bile monte edebilirsiniz. İki vida 2 fiş takılıyor hepsi bu kadar. Ama ileride kulanırken orgunuza zarar verirmi bilemem. Org firmaları marka önerse çok daha iyi olur..

Bu tür işlemler hukuki bir sonuç doğurmaz. Sen sadece donanım ekliyorsun. Tasarımı bana ait demiyorsun.