• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

GW-8 hatta ah ulan GW-8

Tüm bu yorumlardan yola çıkarak şöyle bir istekte veya öngörü de bulunsak nasıl olur?
GW 8 bir nevi küçük dev.Gerek hafızası olsun,gerek diğer işlevleri olsun gerçekten yabana atılacak gibi değil.

Benim aklıma gw8 in tam anlamıyla TÜRK Müziği performansı verebilmesi için,tıpkı bizim a300 lere yapıldığı gibi bir çalışma yapılmsı fikri geldi.Hatırlayın lütfen,Sayın Can Başar üstadımız a300 gibi bir aleti ne hale getirdi? Eğer bu çalışma gibi birşey gw8 e yapılırsa bence herkesin hayalindeki alet ortaya çıkmış olur.

Fiyatına göre zaten müthiş özellikleri var ki bir de chip çalışması olursa( artık başka birşey gelmiyor insanın aklına chip den başka) gw8 uçar gider.Süper özellikler+uygun fiyat+Şöyle zengin içerikli bir TR ROM.Adına da Roland GW-8 TR denilse nasıl olur sizce?
Tabiki herşeyden önce bu olayın yapılabilirliği nedir ne değildir Can Bey'e sormak lazım en başta.

zuhalin sitesinde kullanma klavuzu niteliğinde videolar var.ayrıca o cihazda ritm yazmak çok basit ses yazmak çok basit.drumkitler harika.sample sesler orta düzey.sesler cihazda tane tane ve çok net.bende de prelude modeli(gw8 ile ses ve ritm aynı hoperlorlü model) vardı sattım su an or 700 v1 var ama preludenin kitlerini vebirçok sesine su an hasret kaldım.benim o cihazdan tek şikayetim ses ve ritm seçmek pratik ve hızlı degildi.yoksa iddaa ediyorum piyasadaki birçok aletten sound olarak 100 kat üstün.o aletteki gitarlar synt sesler hala kulagımda

Sn arkadaşlar;

formu baştan aşaği okudum.alet hakkinda çok güzel yorumlar yazilmiş .fakat gw8 içerisinde barindirdiği türkçe sesleri ritimlerin listesini görmek nasip olmadi.bir liste yapabilecek arkadaş olursa gw8 i dahada yakindan tanimiş oluruz...

Saygilarimla
yildiray yilmaz

Dost bir müzik sitesindeki değerli üstadın GW8 hakkındaki 12.01.2009 tarihli yazısını aynen buraya alıyorum...

yorum 1
Muzik evine hazirlikli gittim. Roland sitesinden gereken programlari inirip, Bilgisayarda kendime Set hazirladim ve USB ye kopyaladim (Resim 1). En önemli fonksyonlari Manualden okudum.
Set yükleme kolay, 10 saniyelik is. Yükledikten sonra her sey elinizin altinda (200 User Song, 100 User Style, User Sound), bunlari USB olmadan kullanabiliyoruz. USB kullanirsan Song sayisi sinirsiz.
Profesyonel Sahne calismasi yapan müzisyen için Ritimlere ve Seslere ulasma biraz uzun sürebilir, ama bu Paraya çok iyi bir klavye diyebiliriz. Bati Sesleri cok doyurucu, Pianolar Gitarlar Stringler harika. 8 Sene Korgdan sonra Roland sesleri süper hos geldi kulagima. 2 ci alet olarak %100 uyar. Almayi düsünüyorum (Roland her eve lazim).
ARTILAR:
+ fiyat
+ hafif
+ Bati Soundlari ve Ritimleri
+ Synth Lead sesleri
+ türk sampleler > Roland_GW8_Soundlist.txt
+ 3 oriental ve 3 türk drum kit
+ PC Playlist Editor (Resim 6)
+ PC Style Converter (Midi to *.stl) (Resim 5)
+ Koma acma ayni Korg gibi disardan (Key Scale Button + gereken Piano tusu) (Resim 2)
+ transposenin etkisi olmadan manual drum çalma
+ Analog Modify harika (Resim 3)
+ Volume Balance Sol - Sag el
+ 4 intro / 4 var / 4 fill / 4 ending
+ fill butonu yok, var degisince otomatik fill yapiyor (otomatik fill secenegi var) (Resim 4)

EKSIKLER:
- türk ritimleri yok, ama olacak (yüksek kalitede bir Türk seti hazirlamak için Aletin içinde yeterince saglam mal var)
- ses ve ritim listesini tempo tekeri ile gezebilme (numarayla direk ses cagirma imkani var)
- USB Memory Player: Sadece PC de Playliste eklenmis parcalari çaliyor, misal: eglencede baskasinin sana verdigi stickdeki mpüçü calmaz
- Midi Player: Tracklarda hic bir degisiklik yapma imkani yok (sadece Bilgisayarda)
- Style Player: Tracklarda hic bir degisiklik yapma imkani yok, Sound / Drum Kit degistirme imkani yok (sadece Bilgisayarda)
- Style: Drum sadece 1 Kanal

yorum 2:
aynı üstadın 16.03.2009 tarihli eleştirisi ::

abicim bu org alinmaz. ses ve ritim secme cok amatörce. vahdeden 2/4 lüge direk gecme yok, cünki arada baska ritimler var, sen tekeri cevirir cevirmez ritim degisiyor. arada 9/8 varsa önce o geliyor. seslerde ayni. midi ve mp3 player icin bile iyi degil, bilgisayarda liste yapacan. listede olmayan sarkiyi calmiyor, stickde bulunsada.

Eleştirilere benim yorumum

Pratik olmama : GW8 in sağ alta bulunan 10 ses ve 10 ritim kitleme(registration) özelliği bilinmediğinden yapılmıştır..10x10 kitleme olmasa eleştiri tamamen doğrudur..

Eksikliklerle ilgili yorumum

1.eleştiri eksik sayılan midi player ve style playerlerde değişiklik yapmama, versiyon 2 yle giderilmiş ve her türlü edit eklenmiştir.

2-tek davul kanalı eksiği de v.2 yle 6 kanal davul kayıdına çıkmıştır. ayrıca v2 de , midi çalarken performans seslerin 78 efetle beraber kaydı sağlanmış, ritim yazma özelliği eklenmiş, ritim bölümüne reverb ve choro efekt haricinde 78 efekten birisini ekleme özelliği konmuştur.Bu özellik sayesinde equlayzer veya compresör efektiyle ritmin tonu (davul,bas, 6 acc) çok farklılaşmakta her kulağa uygun hale gelmektedir.

3- performans sesler ekranda sıralanarak istenirse aşağı yukarı hareketle şeçme imkanı getirilmiştir. ritimler istenirse ekranda harf veya tempoya göre sıralanma özelliği eklenmiştir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
bende gw8 kullanmış biri olarak artı ve eksik yönlerini kendimce yorumlamak istiyorum

artıları

* davul kitleri çok çeşitli ve çok gerçekçi
* synth ve lead sesler çok ama çok iyi
* mp3 okuması büyük bir artı, altyapı kullananlar için büyük avantaj
* aksutik enstürmanların bir çoğu gerçeğe yakın
* çok hafif olduğu için seyyar çalışan arkadaşlar için çok uygun
* fyat performans orantısı bir çok klavyeden çok önde
* klavyeyi synth bir klavye olarakta kullanma şansınız var(analog modify)
* usb memory sayesinde kolay veri transferi

eksileri

* edit yaptığınız seslere çok derinlik verirseniz o an açtığınız ritimede aynı efekti uguluyor ve ritim sees birbirine giriyor, buda karmaşa yaratıyor
* sahnede çalarken user daki veya diğer ritim bankarını kullanırken başka bir ritime geçtiğinizde tempo sabit kalmıyor ve büyük karmaşa yaratıyor
* ses ve ritim değiştiriken lock tuşunu sürekli açmak ve kapamak, aynı şekilde favorite butonunu sürekli açıp kapamak ve on-off durumuna getirerek bu işlemleri yapmak bazen kafa karıştırıyor ve sahne sırasında büyük zaman kayıbı yaratıyor, ses değiştireyim derken birçok kez ritim değiştirdiğim oldu ve zor durumda kaldım
* bir çok işlemi curser tuşlarıyla yapmak kafa karıştırıcı ve çok zaman kaybı yaratıyor
* yamahada yada korg da olduğu gibi ritim de kullanılan acc ve drumlara ayrı ayrı efekt verilmiyor
* türk rtimlerini ben pek yeterli bulmadım ileride üzerinde çalışma yapılırsa daha iyi bir hale gelebilir
* türk seslerinden sadece bir kaçı kullanılabilir düzeyde ama diğerleri vasat sayılır

yukarıda yazdığım eksiklikler sahne sırasında zor anlar yaşatabiliyor ama ev kullanıcısıysanız çokta önemi yok çünkü telafi şansınız ve vaktiniz olduğundan bu işlemleri baştan yapabilirsiniz ama sahnede bir anda neye uğradığınızı şaşırabilirsiniz...

şimdi gelelim bu aleti kim almalı kim almamalı:
bu zevk ve beceri meselesi aslında, artı ve eksilerini değerlendirerek kullanıcılar buna karar vermeli, ben gw8 i hiç bir zaman tek klavye olarak düşünmedim bence gw 8 çok iyi bir 2. klavye olur, heleki türk soundları yüklü bir klavye kullanıyorsanız ve batı sesleri ve ritimlerine ihtiyaç duyuyorsanız gw8 çok iyi bir alternatif olabilir. bir çok arkadaşım bana gw8 i neden sattığımı sordu, sebebi 12 nisanda askere gidecek olmam ve gw8 in yanında 1 tanede or700 v2 sahibi olmam satış nedenimdir. or700 ü satıp sadece gw8 le programa gitmeyi pekte gözüme kestiremedim açıkcası, ama şunu söyliyeyim ben gw8 i severek kullandım ve askerden sonra tekrar almayı planlıyorum ama 2. klavye olarak...

peki twona çok setli ritmler yasdınmı
3 ve ya daha fazla.....sonuç lar nasıldı....

peki twona çok setli ritmler yasdınmı
3 ve ya daha fazla.....sonuç lar nasıldı....

hayır hocam hiç yazmadım malesef bu konuda çok tecrübeli olduğum söylenemez ama ne bileyim batuh gibi yada korg la çalışan cüneyt ertaç yada emo gibi isimler bu alete 30 tane ritim yazsalar eminim çok iyi şeyler ortaya çıkar, çünkü alette ham madde var ama uğraşan yok, saydığım isimlerde bu işlemleri bedava yapamayacağı için ben gw8 için pro türk ritimleri yazılacağını pek sanmıyorum yani zuhal müzik bu iş için finans ayırmaz gibi geliyor bana...

yav ben allliim bi işalla yasarım çünki gördünm dinedim keşanlı şov yaptı yanımıs da bu alet e ritm yasılsın yeter.......bunu alaln yazmalı ritmleri ben ce mütiş

yav ben allliim bi işalla yasarım çünki gördünm dinedim keşanlı şov yaptı yanımıs da bu alet e ritm yasılsın yeter.......bunu alaln yazmalı ritmleri ben ce mütiş

hayırlısı olsun hocam, siz alırsanız belki sayenizde birçok kişide sizin ritimlerinizden nasiplenir...

twona hocam. eksilerden birincisinde ritim bölümünün genel reverb ve choro leveli vardı. bulamamışsınız.
ikinci eleştiri ritmin sabit kalmaması olayını anlayamadım..userde orjinal kaydı hangi tempoda yapmışsanız mesela 100, o ritim çağrıldığında 100 tempoyla geliyor..Başka orglarda farklımı... veya anlayamadım mı...