• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Roland Bk-5 Soru - Cevab Kısmı

bk 5 te ritme koma verme yokmu acaba benmi bulamadım

merhaba forumdaşlar, epey acemiyim öncelikle geçen ay 2.el bk5 or temin ettim ,evde ailecek zaman geçiriyoruz kendisiyle ,ögreniyoruz takıldıgım bir husus ;
roland ın sitesinden ve forumdan aldıgımız dosyaları usb ye attık (sesler performans klasöründe ) org ilk açıldıgında piano ile başlıyor.
list tuşuna basıp misal " katip sesler " seçiyorum ordan da yaylı yı seçip enter yapıyorum fakat halen daha aşagıda piano dugmesi aktif ve orj ses gelmiyor sadece biraz degişik olarak geliyor (koma ışıkları yanıyor belki az fark ondan )
performans list deki o sesleri bazen kolayca açılıyor bazen aktif olamıyor,
ritm bulunamadı uyarısı da geliyor çogu zaman.

1.33 2.40 arasındaki ayarlarda Tone Off tone part off açık kalmış o ayarlar.olacak performans ayarlarında ve one touch ayarlarında.ritim bölümü off kapalı olduğu için ritim bulunamadı diyor.bazı performans sesleri belli ritimler seçili iken o ritim ile kaydedilmiş.ritim kilidi açık olunca sesi seçince o ritmi bulmaya çalışıyor.aslında farklı ritim seçili eğer ritim kayıtlı ise usbde veya orgta bulur.koma ışıkları yanıyorsa seslere komalar geçiyor o yüzden farklı frekanslarda duyulur arıza sesler.koma ayarlarıda kilitlenecek.

Son düzenleme:
Ritim seçme bölümünden herhangi bir kategoriye basılı tutarak kilidi açıp tekrar basılı tutarak kapatabiliyoruz.tone bölümündede aynı şekilde sizde kilitli kalmış piyano tonu performans sesi seçilse bile değişmez ses.tempoda aynı şekilde basılı tutup kilidi açıp kapatabiliyoruz.kilitliyken ritimden ritme geçtiğimizde sabit kalır.kilit açıkken geçiş yapacağımız ritmi daha önce hangi tempoda kaydettiysek o tempoda gelir.Key kilidide transpoze ile ilgili kilit açıkken sesi hangi transpoze ile kaydettiysek o ayarda gelir.kilitliyken kendimiz transpoze ayarlarını değiştirebiliyoruz.en son kullandığımız transpoze ayarı başka seslere geçsekte sabit kalır.

Ekranda alt alta 4 başlık var Ritim Tempo Tone Key

bk 5 te ritme koma verme yokmu acaba benmi bulamadım
koma verme Menu Globall sayfası scale tone switchten oluyor.3 seçenek var Upper-Lower-Style.(Ritim) upper on olması olazımzaten.diğerlerine isteğe göre buradan değişiklik yapabilirsiniz.Style on yapınca scale tone switch introlarda komalı çalar ancak bazı akorları bozar komalı sesler ritmi kullanırken kaldırmak gerekebilir komaları.Ritim cubasede yazıldıysa oradan koma ayarı yapıldıysa.menüden bu işlemi yapmanıza gerek yok.

Batı Bk 5 ile or arasında fonksiyon farkı varmı ek olarak çünkü modülasyon dan cut off gördüm bir videoda benimkinde bulamadım cut off var ancak cursor dan oluyor yardımcı olursanız sevinirim mürhen hocam teşekkür ederim şimdiden

1.33 2.40 arasındaki ayarlarda Tone Off tone part off açık kalmış o ayarlar.olacak performans ayarlarında ve one touch ayarlarında.ritim bölümü off kapalı olduğu için ritim bulunamadı diyor.bazı performans sesleri belli ritimler seçili iken o ritim ile kaydedilmiş.ritim kilidi açık olunca sesi seçince o ritmi bulmaya çalışıyor.aslında farklı ritim seçili eğer ritim kayıtlı ise usbde veya orgta bulur.koma ışıkları yanıyorsa seslere komalar geçiyor o yüzden farklı frekanslarda duyulur arıza sesler.koma ayarlarıda kilitlenecek.
çok teşekkür ediyorum mürhen ustam allah razı olsun .

bir detay daha : usb takıp şarkı çaldırdıgımızda , solistin sesini kısmak ( farzedelim sahne yapıyoruz vs ) bize nasıl bir faydası olacak, + bu özellik acemi / usta için farklı katkısı olabiliyormu ?

Merhaba arkadaşlar,
Benim bir sorum olacakak. Bir eser icra ederken, eserde 2 farklı ritm var mesala 4-4 ilk kısım 9-8 ikinci kısım.
4-4 ritmin temposunu 105 ayarlıyorum, 9-8 e geçtiğimde tempo 80 olacak, ama çok farklı çalmaya başlıyor örnek:120.
9-8 ritmin standart temposunu nasıl değiştirebilirim. geçişte birden tempo çok hızlı devam ediyor.