• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Roland BK-5OR ile ilgili elestirilerimiz ve beklentilerimiz!

Cevap: Roland BK-5OR ile ilgili elestirilerimiz ve beklentilerimiz!

Yıllardır ikinci elde dökükde olsa çok eskide olsa pa 80lerin neden hala 2300-2500 tl arası satıldığını anlayamamıştım. Ama artık yavaş yavaş anlayabiliyorum. Sıfır alet alıyorsun yenidir yenilikleri vardır diyorsun, mp3 var ama sesler tatmin etmiyor, ritimler tatmin etmiyor, yine önüne havuç konmuş tavşan gibi bir sonrakini gösteriyorlar. Böyle oluncada millet gidip tekrar pa80 e 2500 tl bayılıyor.

arkadaş anlamıyorum edi zurnada edi zurna diyorsunuz . ya bu dünyada edi zurnadan başka zurna yok mu san ki ?

bu piyasada edi zurnadan daha adam akıllı zurna varsa paylaşta bizde bilelim ?

şu anda bk5 koymus oldugu zurna bildigin zurna vib. hani diyorlar ya edi zurna sıktı baydı modası geçti şuanda ki bk5 ,n üzerindeki zurna pa80 nin 8 mb kart zamanlarında kullanılıyordu. edi zurna daha sonradan çıktı. edi zurnanın modası geçtiyse şuan üzerindeki daaha eski onun daaha çok bayması gerekiyor.

ve ayrıca edi zurna mükemmel zurnada demiyorum sadece şuanda en iyisi bu başka seçenek yok.

yani bu alet edi zurnada çok eksi alacak göreceksiniz. yaamaha v1 v2 çıktı edizurna yoktu snra v2 plus çıkarıldı edi zurna eklendi ve milletin daha etkisini çekti.

alet mp3 okuyor bırak okumasın 20 tlye mp3 player satıyorlar al yanına yükle çal. sesler tatmin etmedikden sonra o alete mp3 okusa ne olur okumasa ne olur.

yani 2012 ve hala edi zurna yok. yada ticaret stratejisi bilerek koymadılar daha sonraki modelerde koyacaklar yada bk5 e ileri bir board yapacaklar sesler yenilencek felan.

Arkadaşlar farkındaysanız bu alet yeni bir çığır açtı rolandın türkiye sayfasında..bekleyip görmek lazım belki bk-5 plus çıkacak veya bk-5 pro çıkacak ileride bilemeyiz..bu alet dahada yükselir korg pa80 den sonra büyüdü farkındaysanız daha önceleri herkes roland kullanıyordu sevinmemiz gereken şey roland pazardan çekilmedi hala iddaalı buda biz kullanıcılara yarıyor..
Keman sesi bencede olmamış ama yorum için erken diyorum..

hala iyi bir rolandci olarak bu konuya kayitsiz kalmak istemedim,nacizane fikirlerimi anlatmak isterim;
bence bk5 rolandin devrim yaptigi alet degil,rolandin devrim ve degisim dedigimiz aleti kim nederse desin gw-8dir.drumleri,kitleri sesleriyle beraber avrupaliktan cikip bizlere dogru gelmeye baslayan bir degisim oldu,aleti piyasaya ham olarak cikardilar ama islene biliyor,isleyen arkadaslarda yeteri kadar paylasiyorlar zaten,bizler yani rolandcilar gw-8 le beraber artik her acip kapatmakta ritim ve ses yuklemeyi,igrenc duduk ve tulumba seslerini unuttuk,en onemliside bizim artik adam gibi darbuka ve davullarimiz var,adam gibi zillerimiz var,birazda sesleri editledikten sonra cok rahat her turlu programi bitirecek kadarda seslerimiz var,suana kadar kimse bunlardan bahsetmedi.yani yapilacak devrim yapildi zaten bundan sonrasi tamamen makyajdir,kimse korgun tahtini alacak veya salliyacak diye beklemesin.bizler icin gecici heves ve merak diye dusunuyorum,zaten cogu arkadasim daha cikmadan aleti elestirdiler zaten,ama benim icin ne olursa olsun hep roland yine roland......

fiyat-performans açısından güzel bir alet yapmış bence roland.inşallah roland bu işte projelerini geliştirir de daha üst düzeyde çıkartır...

Tekrar merhaba;

Roland devrim yapmış olabilir ancak bu devrim kendisi için bir devrimdir, zaten yıllardır, bu sınıfta klavyeleri görüdük ve kullandık, kıyaslamak için yazmıyorum yanlış anlaşılmasın ama türk ses ve ritimleri sunan klavyeler, Yamaha A1000 OR 700 V1, KORG PA55 TR PA 500 bu sınıfta çok klavye yıllar önce piyasaya sürüldü ve satıldı. Piyanistler artık korg pa800, yamaha or700 v2 plus, A2000, ketron XD9 ve sx3000 tadında klavyeler istiyorlar, ve bakın bunların hepsinde de muhakak edi zurnalar, düzgün gündem yaylılar, kemanlar, puf kavallar (arap kavalı) aksak ritimler, mesudiye halay ritimleri var. Zaten batı çalan adam G600 lede çalar, Düğün ve bar programı yapan bizlere bunlar lazım. Devrim kendi devrimidir, bizi cezbetmemiştir...

Aletin fiyatını 1000 euro yerine 1100 euro yapın ama bunlar olsun.....

Moderatör tarafında düzenlendi:

arkadaş anlamıyorum edi zurnada edi zurna diyorsunuz . ya bu dünyada edi zurnadan başka zurna yok mu san ki ?

Ben Bursa da çalgıcılık yapıyorum burada çok çeşitli millet var ve doğulular da çoğunlukta sık sık düğünlerde çıkıyor karşıma veeee bu edi zurna varya ne müthiş bir zurna resmen hayat kurtarıyor halaylarda bu sesi duyanlar halay transına geçiyor hemen ses soluk çıkmıyor işte bunu bu tür düğünde çalanlar bilir yoksa diğe yörelerde önemi yok tabiki ve bir orgta olmazsa olmaz bence işte o yüzde edi de edi diyorum daha iyisi çıkarsa onu deriz ama başka yok işte

edi zurnanın var ya taaa ...... :D

Ben Bursa da çalgıcılık yapıyorum burada çok çeşitli millet var ve doğulular da çoğunlukta sık sık düğünlerde çıkıyor karşıma veeee bu edi zurna varya ne müthiş bir zurna resmen hayat kurtarıyor halaylarda bu sesi duyanlar halay transına geçiyor hemen ses soluk çıkmıyor işte bunu bu tür düğünde çalanlar bilir yoksa diğe yörelerde önemi yok tabiki ve bir orgta olmazsa olmaz bence işte o yüzde edi de edi diyorum daha iyisi çıkarsa onu deriz ama başka yok işte

aynen dedigine katılıyorum. burada yanlış anlayacaklar beni. ben edi zurna hastası degilim hatta zurna hastası degilim yani hiç sevmem zurna sesini ama piyasa ve iş geregi isteniliyor. yani geçen zurnacı geldi edi zurna icin ne kadar güzel zurna dedi benim zurna böyle çıkmadı diyor birde canlı zurnası var :) gerçekten edi zurnadan başkası tutulmuyor mizmar gibi geliyor digerleri shani sesini birleşti al sana zurna yani bunun samplesini bile koymanıza gerek yok. gerekirse ud cümbüs elektro bile koymayın çünkü bunlar batı sesleri ile yapılır 2 tane jazz gitar çakarsın efek verirsin yallah elektroya benzetirsin tabi sample gibi olmaz ben en kötü ihtimal olarak veridm. ama edi zurnada o batı sseslerin hepsini birleştirsen yine elde edemezsin anlatmak istedigim bu. piyasada bu kadar bilinen bir zurnanın koyulmaması bana gerçekten ticaret stratejisi gibi geliyor. şuanda klavye alınırken adamın baktıgı ilk 2 ses. elektro zurna direk bunlar aletde dvd player bile olsa havada takla atsa adam gibi zurna ve elektro yoksa almıyor. bu bir gerçek. çünkü artık dügünler genelde dogu dügünü oluyor olmasa bile her dügünde muhakkak en az 2 3 defa halay çalınıyor.

bu arada roland devrim ve çagı yıllar önce açtı. adam tüm dnyaya satıyor. türkiye için bir atılım yaptı dewamı gelirse türkiye piyasasında gerçekten tutulur.

degerli ustadlar bu edi zurna olayinda en onemli sorun telif hakki meselesidir .roland piyasadaki paylaasilan ses ve ritimleri aletin samplesine kafasina gore yukleyemez ve yuklemez.bu calismayi emo ya yaptirmasinin sebbebi de budur.emo ustad kendisine ait olan sample ve ritimleri kullannmistir ve roland la sozlesme yapmistir.bu yuzden edi zurna olayi zor bir durum.edi zurna sesinin piyada paylasiliyor olmasi sesin sahibi olmadigi anlamina gelmez