• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

SORU VE CEVAPLARLA OR 700 (Yardım)

express23

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Roland Gw8
SORU VE CEVAPLARLA OR 700
Soru:
Flaş bellekte C tonundaki midi şarkıyı or 700 e yükleyip +5 (G) yaptıktan sonra tekrar (G)tonunda flaş belleğe nasıl save ederiz?
Cevap:
Midiyi song cratorle açın ayarlarınızı yapın save ediniz.

Soru:
Boş music finderde kendi repertuarımı nasıl oluştururum?
Cevap:
Musicfinder/search2/record edit/açılan sayfada style C tuşu ile bir ritim seç /yine aynı sayfada tempoyu ayarla/favorite on yap/yine aynı sayfada music A tuşuna bas dosyaya isim ver ok de..Music finder de tab tuşu ile favorite ye geldiğinde ritmi görebilirsin

Soru:
Ritimlerde one touchA atılmış sesleri beğeniyorum onları user bölümüne nasıl alırım?

Cevap:
Sesler için F tuşu /copya / ok/ tab tuşu ile user 1 / paste

Soru:
Örneğin; Bir oktavı keman bir oktavı bağlama olarak kullanmak istiyorum.?
Cevap:
Öncelikle ekrandan right1 ve letf bölümünü gör ve oradaki sesleri ekran ismi karşısındaki düğmelerini kullanarak sesleri seç daha sonra Parrt On/0ff yazan kısımdaki düğmeleri kullanarak ortadaki iki düğmeyi on olarak ayarla.

Soru:
OR700 de Registration nasıl oluşturulur?

Cevap:

1) registration memory'nin freeze ayarının yapılması.
a) Direct Access tuşuna basılı tutarak Freeze tuşuna basıyoruz
b) açılan penceredeki tabloda,song, style, multipad, tempo, transpose, scale
kutucuklarını işaretliyoruz.
c) EXIT deyip çıkıyoruz.

2) iki sesi karıştırarak Registration Memory oluşturmak.

a) Sağ paneldeki (aşağıda resmi görülen) part bölmünü kulanarak Right1 ve Right2 seslerini yerleştiriyoruz.
c) efektlendirmeleri

i) ister mixing console > panel part > effect > Type

bölmünden ,

ii) iserseniz sesi seçtiğiniz anda ekranın altında aktif olan VOICE SET tuşu ile yapabilirsiniz

hazırladığınız çift (karıştırılmış) sesi registrationa kopyalamak için,

a) Registration bölmündeki MEMORY tuşuna basılı tutarak herhangi bir reg numarasına basarak kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
bu işlemi sırayla 1'den 8'e kadar farklı sesler karıştırarak tekrarlayınız.

NOT : PROGRAM ESNASINDA REGISTRATION'DA SES SEÇİMİ YAPARKEN FREEZE'NİN AÇIK OLMASINA DİKKAT EDİNİZ. AKSİ TAKTİRDE RİTİMLER VE KOMALAR KAYACAKTIR.

b) hali hazırda 8'li bir registrationu orgun hafızasına kaydetmek için,

i) anasayfadan ekranın yanındaki J tuşu ile newbank'ı tıklayın.
ii) açılan pencereden ekranın altındaki 6 tuşunun altındaki tuş'a basarak SAVE 'yi seçin.

açılan alfabetik numaratörden reg hafızanıza isim vererek OK 'layın.

c) yeni bir registration oluşturmak için mevcut registrationun temizlenmesi.

i) orgu kapatın
ii) klavyede en son Sİ tuşuna basılı tutarak orgu açın.

iii) Ekranda, initializin regist backup yazısını gördükten sonra, klavyeni tertemiz bir registration ile açılacaktır.

Soru:
Orgunuzun ayarlarını kurcalarken, yada değiştirdiğiniz bir ayar sonucunda klavyeniz kararlı çalışmıyor ya da, beklenenleri yapmıyorsa,
Cevap:
a) orgu kapatın
b) Klavyede en son DO tuşuna basılı tutarak orgu açın.
c) Ekranda initializing system setup yazdığını görün.
NOT : BU İŞLEMİ YAPTIĞINIZ TAKTİRDE KLAVYENİZİN USER BÖLÜMÜNDE BULUNAN RİTİM SES REG MULTİ PAD VS... DATALARINIZA HİÇ BİR ŞEKİLDE ZARAR GELMEZ VE ONLARI KAYBETMEZSİNİZ.

DEĞİŞEN SADECE İŞLETİM SİSTEMİNDE AYARLANABİLİR PARAMETRELERİN FABRİKA AYARLARINA DÖNMESİDİR.

Soru:
Or 700 style editleme nasıl yapılır?
Cevap:
öncelikler editleyeceğin ritmi seç. ardından ekranın altındaki fonksiyon tuşuna bas, ardından dijital rec i seç, sytl creator e gir, ritmin içindesin oradan edtlemesini yaparsın. eğer sadece volum veya efekt editlemesi yapacaksan yine aynı işlemleri yaptıktan sonra ekranın sol altındaki mix consol tuşuna bas, her bastığında neyi editleyeceğini sorar ekranın üstündeki yazıları okursun styl edit oması lazım sesleri ayarlaya bilmen için. ayarladıktan sonrada exit tuşuna bas 1 kere yine ritimin ana ekranına çıkacaksın oradan save tuşunu bul göremezsen ekranın üst küşesindeki tab tuşu ile ilerle save gördüğün anda dur kaydet.

Soru:

Or 700 son kullanıcı veri yedekleme nasıl yapılır?

Cevap:

1) OR700'de Backup Alma

Function / Utility / Owner 'a sırasıyla geliniz.

Tüm yedeklerinizi almak için BACKUP düğmesine basınız.

Bu işlemn sonucunda orgunuz USB diskinize Or700.BUP isminde bir dosya olkuşturackatır ve bu dosya sizin yedeğiniz olacaktır...

Alınan yedekte;

User Voice
Registration
User Style
User MultiPad
User Midi
Music finder
User DSP
işletim sistemindeki ayarlar (split point, freeze ayarları, pedal ayarları, midi ayarları vs..)

gibi bilgiler saklanır.

--------

Alınan yedeği Geri yüklemek için,

Function / Utility / Owner 'a sırasıyla geliniz ve Restore düğmesine basınız.

NOT : Yedğei geri yüklemek için USB diskinize Or700.Bup dosyasını kök klasörde tutunuz. herhangi bir klasör içerisinde olmaması gereklidir.

Soru:
Multipad nasıl yapılır?
Cevap:

FUNCTION / DIGITAL RECORD MENU / MULTIPAD CREATOR' e gel.

PERC&Drum KIT düşmesinden Drum&SFX kitini seç.
Kayıt Penceresindeki
NEW Pad'i ve ardından recordu tıkla.

Ekranda RECORDING şeklinde bir yazı çıkacak ve senin klavyeden bir tuşa basmanı isteyecek. Klavyeden bir tuşa bastığın anda ritim sana eşilk edecek ve kayıda bşalayacak. Arka planda çalan ritim kafanızı karıştırmasın. O eşlik amaçlı olan bişey.

istenilen kayıt bittikten sonra style stop tuşuna basarak kaydı durdurun.

PAd2,pad3,pad4 için de aynı işlemleri gerçekleştirip PAD'ı save edin.

Soru:

Or 700 ritim balansları nasıl yapılır?
Cevap:
1) Seslerini ayarlamak istediğin ritmi seç.
2) mixing console tuşuna 2 kez basarak Style Part'a gel
3) Burada J tuşuna basarak VOLUME sekmesine gelerek ekranda bulunan Rhy1,Rhy2,Bass,Chd1,Chd2,Pad,Phr1,Phr2 elementlerine karşılık gelen ekran altındaki 1 den 8'e kadar olan tuşlarla gerekli ses seviyesini ayarla.
4) EXIT deyip buradan çık.
5) Function > Digital Rec Menu > Style Cretore gir.
6) Bir kez EXIT tuşuna basarak Rec Channel Penceresinin kapandığını gör.
7) J tuşuna basarak SAVEyi seç ve isim yazarak/yazmayarak OK'a bas ve kaydedildikten sonra EXIT deyip çık.
bundan sonra bu ritmin ayarladığın volum seviyelerinde gelecektir.

Soru:
rgt uzantılı dosyayı V2 ye nasıl tanıtacam?
Cevap:
REGISTROTIN BANK (+)(-) tuşlarına aynı anda bas usb nin içine tab ile gel ozaman görürsün.

NOT:Elimden geldiğince bulduğum soru ve cevapları ekleyeceğim alıntı olarak düzenliyorum.Hatalar varsa da kusura bakmayın.Amacım herkesin aklına takılabilecek soru ve cevaplarını bir arada toplamaktır.

Cevap: SORU VE CEVAPLARLA OR 700 (Yardım)

değerli arkadaşım gerçekten böyle siteler ve sizin gibi insanlara çok teşekkür ediyorum.keşke benimde bi faydam olsa ama sizler gerçekten ileri sürüş teknikleri derler yaa...öyle insanlarsınız...ben ve benim gibi ark.lar sadece soru soruyor, veya sizin yazdıklarınızdan faydalanıp vede maalesef teşekkür bile etmiyoruz.varsa bi çözümü sana zahmet ben korg kullanıcısıydım ve or 700 e döndüm bu cihazı bazen seviyor(sizlerin sayesinde) bazende yaaaaa diyorum...şimdi şöyle bi soru ritm seçerken örnek ballad a bastım soldaki ana düğmeden.ekranın altındaki sayfa (P1 P2) tuşlara basmadan tekrar ballad a basıp sayfa geçişi yapabiliyormuyuz..şimdiden teşekkür ederim.ve buna cvp gelirse ben nasıl bulurum msj atabiliniyormu bu sayfadan..saygılar sevgiler..inş. bende faydalı olabileceğim bi konu olur bende yazarım...hoş kalınnnnn............

Ekrandan yapabiliyorsunuz

değerli arkadaşım gerçekten böyle siteler ve sizin gibi insanlara çok teşekkür ediyorum

Bu teşekkürler bilgilerini paylaşan arkadaşlara az bile

arkadaşım teşekkürler.bir şey sormak istiyorum.yamaha or700tr v2 de ritimden ritime geçerken ritim varyasyonlarını istediğimizden başlatabilirmiyiz yani slow ritminde varyasyon a da vals ritmine geçtiğimde d de olmasını istiyorum.ama ritimden ritime geçerken ritimi stop yapmadan. bu şekilde hafızaya almak mümkünmü acaba.şimdiden teşekkürler.

DIRECT ACCESS + STYLE START/STOP tuşlarına basarak STYLE SETTING bölümünden, SECTION SET kısmını istediğin intro ya da varyasyona getirirsen, her ritim değişiminde ritim o varyasyon ya da introdan başlar.

dsc00132qu.jpg

Hazır bu sayfanın resmini gösterimşken diğer ayarların da ne anlama geldiğini anlatayım.

1) STOP ACMP : Ritim çalmıyorken ve ACMP tuşu aktif iken, klavyenin akor kısmından duyulacak olan sesi belirler. Burada ayar,
a) OFF konumunda olursa akor tarafından klavyeye bastığınızda ses gelmez.
b) STYLE konumunda olursa, akor tarafından klavyeye bastığınızda ritim içinde kullanılan ACC enstrumanlarının sesleri duyulur.
c) FIXED konumunda olursa, akor tarafından klavyeye bastığınızda standart olarak bir BASS bir de String sesi duyulur.

2)OTS LINK TIMING : OTS link tuşu aktif olduğunda, OTS seslerin değişme zamanını belirler. Burada,
a) REAL TIME, varyasyon değiştiği anda ilgli OTS sesine o anda geçirir.
b) NEXT BAR, varyasyon değiştikten sonra ilk mezur başında ilgili OTS sesine geçirir.

3) SYNCHRO STOP WINDOW : SyncStop ve SyncStart tuşlarının aktif oduğu durumlarda yapılacak olan senkoptan sonra ritmin devam etmesini ya da durmasını belirler.
Bu ayarlarda OFF senkopu yapar ve ritmi susturur. 32'likten 2'lik vuruşa kadar olan simgeler ilse senkopu yaptıktan sonra, Hangi süre olçüsü belirlenmişse, o süre kadar akorlara basılı tuttuktan sonra, ellerinizi kaldırsanız bile ritim çalmaya devam eder...

4) STYLE TOUCH : Akor kısmına bir hassasiyet ekler. Akor tuşlerına yavaş bastığınızda ritim sesi o hassasiyette duyulur. Sert bastığınızda ise bu oran bir anda yükselir. Ritim ses seviyesini elle kontrol altında tutmak için kullanılır.

5) TEMPO : ritimden ritme geçişte ritmin tempo seviyesini belirler.
a) Hold ritimden ritme geçişte o anki tempo değerini korur. Örneğin 88 tempota bir çiftetelli çalıyosanız, 2/4 ritmine geçtiğinizde, o 2/4 ritminin hızı değişmez ve 88 tempoda çalmaya devam eder.
b) RESET ritimden ritme geçişte, her ritmi kendisine ait tempo değeriyle çalğırır. 88 tempoda bir çiftetelli çalıyorsanız. Orijnal temposu 100 olan bir 2/4 ritmi seçtiğinizde, tempo otomatik olarak 100 olur ve o ritmi orjinal temposunda çalar.

PART ON/OFF : Bir ritimin kanallarından herhangi birini kapattığınızda, bir sonraki ritimde de o kapalı kanalın uygulanıp uygulanmayacağını belirler. Burada,
HOLD değeri bir önceki ritmin herhangi bi kanalını kapattığınızda, bir sonraki seçtğiniz ritimde de o kanalın kapalı olarak devam etmesini sağlayan ayardır. Örneğin Bir pop ritminin RHY2 kanalını off yaptınız. Bir başka pop ritmi seçtiğinizde, yeni seçilen pop ritminin de RHY2 kapalı olarak gelir.
RESET Kullandığınız ritimin kanallarından birini kapatsanız bile, bir sonraki seçtiğinz ritimde tüm kanallar açık olarak seçilir.

.
Teşekkürler Dr. Salim Aytınlatıcı bilgi ve resimler için.

bilgiler tazelenmiştir.