• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Türkiye'de Müzik&Eğlence Sektörünün Geldiği Nokta...

Cevap: Türkiye'de Müzik&Eğlence Sektörünün Geldiği Nokta...

bu aslında içler acısı bir durum malesef. ve gerçek. benim gibi geçimini bu işten sağlayan müzisyen arkadaşlarımı madur eden piyasamızı sıfıra düşüren bir hareket. bizim buralarda yok böyle şeyler Allahtan. burada dinleyici canlı performansı tercih ediyor. böyle beleşçiler barınamıyor şimdilik. düğünde olsun müzikhollerde olsun tüm mekanlar müzisyenlerle çalışıyor ama birgün bu bedavacılarıda kanıksayacak toplumumuz ve bizlerde zor durumlara düşeceğiz. elimizde mesleğimiz varken işsiz kalacağız yada laptopla müzik çalıp üzerine bağıran adamla aynı paraya razı olacağız :) Allah herkeze vicdan versin kimse kimsenin ekmeğiyle oynamasın diyorum.. birde bu tarz bir müziği dinlemeye giden seyirciyede hayretler içerisinde kalıyorum. yani herşeyin sahtesi olurda müzisyenin sahteside olurmu ya. bana denk gelse sahneye gider bozarım o adamı :) ciddi ciddi yaparım. saygılar.

selam arkadaşlar burda konuşuyoruz ama bişey söylemek istiyorum elimde sağlam malzeme ve orgumla düğüne gidiyorum canlı performans ancak geçen bir düğüncü müşteri geldi abicim bizim felen akşam felen yerde düğünümüz var kaç liraya çalarsınız dedi bende fiyat verdim adam abicim bana şöyle yeniçıkan ankara müzikleri falan cdden çalıver dedi bide flşh bellek getirmiş bende dedimki bilgisayarım yok orgtan çalarız adam dediki bizim evde çocukların kullandığı bilgisayar var onu indirir getiririz sorun değil dedi tamam bunu da geç geçenlerde bir yere düğüne gittim adamcanlı müzik süper performans ankaranın bağları dilara falan hepsini orgtan girdim çalıyorum adam orgtan değilde cdden çal dedi iyi dedim çalıverdim yani bunların bizlerle alakası yok ben 99 yılından beri düğüne gidiyorum bugün yeni işe başlayanlar benden daha fazla işe gidiyor bende ne yapayım elimi kolumu bağlayıp bekleyimmi mecburen bende ucuz gitmek zorundayım ve ucuza gittiğimce dayayacağım leptopa çalıcam başka çaremiz varmı sizce

defalarca yazdık...müzisyen başkalarının bestelediği şarkıları cover yaparken kendinden birşeyler katan insandır diye...aksine başkalarının şarkılarını ve düzenlemelerini bire bir kopye eden müzisyen arkadaşlara alkış tutuyoruz...şimdi soruyorum başkalarının şarkılarını ve düzenlemelerini bire bir kopye etmekle ya da bire bir canlı çalmakla arada ne fark var...ha canlı çalmış,ha playerden çalmış....
müzisyen bir başkasının melodisini çalar araya kendi doğaçlamalarını katarak nitelikli bir proğram sunar...
müzisyen kendi müzikal tekniğini oluşturur...bu teknikte ruhu vardır...ideolojisi,inançları,hayalleri,aşkları,özlemleri,sistemle olan çatışmaları..vs..bütün bu ruh halleri müzisyende seslere ve değişik vuruşlara dönüşür,bir kalite oluşturur...
adam zır cahil...ama müzisyen...adam zır cahil...ama işletmeci..
sonuç:%-&(^/?"=).......................................................

Teknoloji geliştikçe müziğin kalitesi de düşüyor. Eğlence sektöründe kalitesizlik artıyor. Binlerce lira vererek alınan orglar maalesef laptoplara yeniliyor.

defalarca yazdık...müzisyen başkalarının bestelediği şarkıları cover yaparken kendinden birşeyler katan insandır diye...aksine başkalarının şarkılarını ve düzenlemelerini bire bir kopye eden müzisyen arkadaşlara alkış tutuyoruz...şimdi soruyorum başkalarının şarkılarını ve düzenlemelerini bire bir kopye etmekle ya da bire bir canlı çalmakla arada ne fark var...ha canlı çalmış,ha playerden çalmış....
müzisyen bir başkasının melodisini çalar araya kendi doğaçlamalarını katarak nitelikli bir proğram sunar...
müzisyen kendi müzikal tekniğini oluşturur...bu teknikte ruhu vardır...ideolojisi,inançları,hayalleri,aşkları,özlemleri,sistemle olan çatışmaları..vs..bütün bu ruh halleri müzisyende seslere ve değişik vuruşlara dönüşür,bir kalite oluşturur...
adam zır cahil...ama müzisyen...adam zır cahil...ama işletmeci..
sonuç:%-&(^/?"=).......................................................

Abi asıl sorun da burada zaten...
Aslına bakarsanız özellikle dün gece playback yapan gitarist ara ara girdiği pasjlarda bence fena bir gitarist de değil gibi duruyordu.
Şimdi bunu çalabilecek yetenekte bir adam sahnede ise sorun DreamSongs'un da dediği gibi talepçilerde demektir.
Herşeyden önce dinleyici de bir seçicilik olmalı, aynı şekilde işletmeci de de...
Sahnede müzik yapmak çok farklı bir olgu.Varolan altyapıyı kullanarak, hatta daha da ileriye götüreyim; orgun ritmbox ını açıp üzerine çalmak bile benim için cazip hale getirmiyor...
Değişik bir şeyler olmalı, kulağa hoş gelen...
Halit Hoca'nın yaptığı gibi, değişik bir aranje gibi, yada burada ki ilk gecede sahne alan gitarist gibi...
İlk akşam ki elemanın enteresan bir set up ı vardı.Kaba bir mantıkla canlı bir ritm atıyor, yada bass partisyonu çalıyor, çalarken bir pedal hamlesi ile bunu kayıt ediyor...
Üzerine birkaç kendini devam ettiren kayıt daha...
Ve final...
İnanılmaz birşeydi ve çok beğenmiştim gerçekten.Hatta programdan sonra adamın elini sıkıp memnuniyetimi ifade ettim...
İşte bahsettiğim yaratıcılık bu...
Sahne doldurmaya gerek yok, bir gitar ve pedal set upı...
Hepsi bu...

Ch.

bu işte kesinlikle ne laptopun ne teknolojinin ilerlemesinin nede mp3 ün bir suçu yok. Suçlar biz insanlarda hazırcı olmamız işin kolay kısmına kaçmak başka hiç birşey degil . ordaki müzisyenler müzisyen olsa canlı çalar zaten müzisyenligin asıl amacı budur eger ki o adam zaten mp3 çalıyorsa zaten ne çaldıgı enstrmandan zevk alıyor nede yaptıgı işten.