• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

yardımlarınızı rica ediyorum karar sesiii nedir

jhonnash

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Enst.
pa800
merhaba arkadaşlar
karar sesi ne demek öğreniğin sanatçı mi den yada re minör den çal gibi bişiler söylüyor pa 800 orgum var bunda onunasıl ayarlıycaz akora göre mi solaya göremi hiç bir bilgim yok yardımcı olabilirmisiniz

Cevap: yardımlarınızı rica ediyorum karar sesiii nedir

İşte o sanatçının söylediği nota onun karar sesidir. Sen o karar sesini traspoze veya direk istenilen sesten olmak üzere ayarlayıp çalman gerek. Nota olarak karar sesini sana şöyle ifade edyim. Diyelimki sanatçı halk müziği okuyor. Bir türkü okutursun tam finale doğru sanatçının indiği LA sesine denk düşen o anki ses o sanatçının gerçek karar sesi demektir. İşte o ses her ne olursa olsun örneğin saz veya org sesi ona ayarlanır diyelimki kişinin karar sesi RE dir RE sesi LA sesi olarak kabul edildiğinde kişinin gerçek ses tonunu yakalamış ve çalmış olursun. Kolay gelsin Saygılarımla,

mesala pa 800 lerde otomatik transpoza yaabiliyosun ama mesala -5 de la var +7 de la var la dan çal dediklerinde hangisini tercih etmem gerekicek saygılar

mesala pa 800 lerde otomatik transpoza yaabiliyosun ama mesala -5 de la var +7 de la var la dan çal dediklerinde hangisini tercih etmem gerekicek saygılar

arkadaşım onların ikiside la yanlızca aralarında oktav farkı var oktav ise senin anlayacağın biri tiz la biri ise kalın la:) böyle şeyleri sorman güzel iyi çalaşmalar

Şimdi la üzeri çalarsan ve +7 transpoze verirsen sanatçıya çok dik gelir çıkamayabilir o sese ,-5 verirsen normal tonuna gelir belki ama oda pes gelebilir.Ama re üzeri çalıp sesi laya çekersen o ayrı,sen la dendiğinde transpozesiz la'dan çal, çok dik gelirse -1 transpoze verirsin oda dik gelirse yine -1 verirsin sanatcının tonunu bulana kadar hep eksiltirsin:) Ama sen yinede re üzeri çalmayı öğren,çalışacağın sanatçı erkekse reden çal bayansa la veya si'den dan çalabilirsin,yada re üzerinden o seslere çekersin ;) yani bunlara sürekli çalışman lazım mantığını çözdüğün zaman hiç provasız bile sanatcıya direk eşlik edebilirsin.Gerçi bunun için özel eğitim alınıyor.Sanatçı tonunu söylemeden müzisyen tonu bulabiliyor.Bu tür müzisyenlere "majör "deniyor bildiğim kadarıyla ;)

saygılar.

Melodinin bittiği ses demektir. Hani melodi çalarken öyle bir ses gelir ki, tamam dersin. Şarkı burada bitebilir dersin. İşte bu ses karar sesidir.

Bir de mesela, şarkılar bir karar sesine göre bestelenir fakat herkes istediği sese göre çalabilir. Yani bütün notalar eşit olarak yükseltilebilir. Örneğin bestede do notası varsa sen bunu iki perde yükseltip, mi notasına basabilirsin ama diğer bütün sesleri de ona göre yükseltmen gerekir. Yani re yerine de, fa diyez basman gerekir. İşte bu durumda, bestenin orjinalinde olan karar sesi yani son ses değişmiş olur.

Niye böyle birşeye ihtiyaç duyulduğuna gelince, herkesin ses aralığı farklıdır. Örneğin sesi bas olan birisinin sesi aralığı F2-E4 arasındadır. Yeni eğer senin çaldığın melodidede G4 varsa, şarkıyı söylen kişinin sesi çatlayacaktır. Bu yüzden orjinal bestedeki notaları 2-3 perde düşürmelisin ki, şarkıyı söyleyen rahat söylesin. Bu durumda da yine melodinin son sesi, karar sesi oluyor.

Genelde piyano veya org çalan kişiler çok profosyenel değilse, şarkıları sadece bir karar sesinde çalabilir. Yani re karar çalan birisi, mi karar çalmaya çalışınca parmakları alışkın olmadığı için zorlanabilir. Bu yüzden orgların sesleri otomatik olarak istenilen sayıda perde azaltma ve yükseltme özelliği var. Yani öyle bir ayarlıyorsun ki, sen re ye basıyorsun fakat org dan mi çıkıyor. Bu şekilde sadece bir kararı çalmaya bilerek bütün kararlarda çalabilirsin.

Aynı özellik bağlamada da kullanılıyor. Kısa sap, sadece la çalmayı bilen birisi, kelepçe kullanarak daha farklı seslerde çalabiliyor.

Melodinin bittiği ses demektir. Hani melodi çalarken öyle bir ses gelir ki, tamam dersin. Şarkı burada bitebilir dersin. İşte bu ses karar sesidir.

Bir de mesela, şarkılar bir karar sesine göre bestelenir fakat herkes istediği sese göre çalabilir. Yani bütün notalar eşit olarak yükseltilebilir. Örneğin bestede do notası varsa sen bunu iki perde yükseltip, mi notasına basabilirsin ama diğer bütün sesleri de ona göre yükseltmen gerekir. Yani re yerine de, fa diyez basman gerekir. İşte bu durumda, bestenin orjinalinde olan karar sesi yani son ses değişmiş olur.

Niye böyle birşeye ihtiyaç duyulduğuna gelince, herkesin ses aralığı farklıdır. Örneğin sesi bas olan birisinin sesi aralığı F2-E4 arasındadır. Yeni eğer senin çaldığın melodidede G4 varsa, şarkıyı söylen kişinin sesi çatlayacaktır. Bu yüzden orjinal bestedeki notaları 2-3 perde düşürmelisin ki, şarkıyı söyleyen rahat söylesin. Bu durumda da yine melodinin son sesi, karar sesi oluyor.

Genelde piyano veya org çalan kişiler çok profosyenel değilse, şarkıları sadece bir karar sesinde çalabilir. Yani re karar çalan birisi, mi karar çalmaya çalışınca parmakları alışkın olmadığı için zorlanabilir. Bu yüzden orgların sesleri otomatik olarak istenilen sayıda perde azaltma ve yükseltme özelliği var. Yani öyle bir ayarlıyorsun ki, sen re ye basıyorsun fakat org dan mi çıkıyor. Bu şekilde sadece bir kararı çalmaya bilerek bütün kararlarda çalabilirsin.

Aynı özellik bağlamada da kullanılıyor. Kısa sap, sadece la çalmayı bilen birisi, kelepçe kullanarak daha farklı seslerde çalabiliyor.

Üstad eline Saglık Güzel Yazı Olmus

uzun zamandır böyle sorular duymuyorum :) hep zurnanın sesi elektronun leslisi davulun tokmağı evet kardeşim arkadaşlarında dediği gibi insanların ses aralıkları ses rengleri ses tonları tınıları ses yükseklikleri vb.. farklıdır her insan eseri farklı seslerde icra etmeye çalışır kimin Re sesinden okuduğunu kimi La sesisden okur batı müziğindede majör yada minör gam yada dizi gibi terimler kullanılır.Burada pa800 de çaldığın karar sesin nedir eğer Re karar çalıyorsan karar sesinden istenilen sese kadar yarım ve tam sesleri tuş olarak say sağ tarafa doğru tiz sesler + tranpoze sol tarafa doğru pes sesler - tranpoze olarak ayarla
örneğin Re karar çalıyorsun bir bayan geldi genelde bebişim do çal dedi:) reden tam ses geriye gittin -2 tranpoze do diyez dedi -1 si dedi -3 gibi

Klavyelerde ilk tuş Do sesi verir. Bu şekilde tuşları takip ederek hangi tuşun hangi nota olduğunu bulabilirsiniz.Notaların tamamı beyaz tuşlardadır.Aralardaki siyah tuşlar, diyez-bemol dediğimiz yarım sesler için kullanılır.