• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Akor basma konusunda yardım

Cevap: Akor basma konusunda yardım

nota ve akor başlıbasına eğitimle oluşur.....bu konuda orgların üzerinde bir çalışmam var en kısa zamanda çalışmamı sizlerle paylaşacağım sizlerde evlerinizde orglarınıza uygulayacağınız bu kolay eğitim setiyle noto akor hangi sesden hangi enstürümanları kullanacağınızı ve insan seslerini nota ve akorları nasıl kullanacağınız konusunda hızlı bir sekilde öğrenmiş olacaksınız...akorları pratik olarak zaten tuşelere bastığınızda orgunuzun ekranında görmektesiniz....size sunulacak olan org eğitim setiyle gayet basit olarakta nota ön bilgiler konusunda sizlere ve sıkıntı yaşayanlara kolaylık sağlıyacaktır....

Moderatör tarafında düzenlendi:

sadun arkadaşa çok teşekkür ederim vermiş olduğu bilgiler ve detaylı anlatım için ne yazıkki anlattığı detaylar bana matematik 2 bilinmiyenli denklemler gibi geldi bu konudan anlıyacağım teş şey müzik kursu gerekli evli 1 çocuklu ve müzik işini gelir amacı niyetiyle de kullanmadığım için çok zor ve keyfi gibi olacak ama herşey eğitimle tam ve güzel iyişallah Ankarada bu işi iyi öğreten bir yer bulurum önerileri olan arkadaşlar varsa yer belirtebilirler tüm arkadaşlara teşekkür eredim.

Kardesim oncelikle akorlarin sembollerinin ne anlama geldigi ogrenmende fayda var demicem mutlaka ogrenmek gerekiyor. Sana kaba taslak soyle yazayim.
"C"(dominor),"Cm"(domajor) "C#" ( do diyez), "Cb" (do bemol)
"D"(reminor), "Dm" ( remajor), "D#" ( re diyez), "Db" ( re bemol)
"E"(miminor), "Em" (mimajor), "E#" ( mi diyez), " Eb" ( mi bemol)
"F"(faminor), "Fm" ( famajor), "F#" ( fa diyez), "Fb" ( fa bemol)
"G" (solminor), "Gm" (solmajor), "G#" ( soldiyez),"Gb" ( solbemol)
"A" (Laminor), "Am" (lamajor), "A#" (ladiyez), "Ab" (labemol)
"B" ( siminor), "Bm" ( simajor), "B#" (sidiyez), "Bb" (sibemol)

Org daki dizilis sekline gore yazdim. Bunlarin basilis sekillerini ve sembollerini iyi ogren. Ayrica bunlarin 7ve 9 lu olanlarida var onlari anlatmak burdan zor olur.
Calacagin parcaya gore degisir. Birde benden sana tavsiye kulagini iyi gelisirmek istiyorsan ve turk muzigi calmak istiyorsan cok bati muzigine alistirma kendini daha cok makamli ve komali parcalari dinle. Ve en bilindik makamlari ve komalari simdiden ogren. Cunku akorlar ve komalar makamlara gore degisir. Hele ki Soyle saglam bir roman havasi ciftetelli gibi parcalari macunlu ve guzel taksimler atarak calmak istiyorsan mutlaka ogrenmelisin.

Simdi bu akorlarin basilis seklini sana ozetle en basit sekilde soyle anlatayim.

3 parmaginla bastigini dusunursek. Mesela "Cm" ( domajor) akoru basacaksin. Sol elinin yuzuk parmagini do ya orta parmagini mi ye isaret paraginda sol' e koyup basiyorsun. Parmak siralamasini rahatina gore degistirebilirsin. Buradaki mantik en bastaki yani yuzuk parmaginin basacagin akorun notasinda olmasi lazim. Remajor basacaksan akor basmaya yuzuk parmagini reye koyarak birer bosluk birakarak yapacaksin. Mi major bascaksan yine yuzuk parmagini miye koyacaksin. Bunu anlamak icin sadece beyaz tuslarla calisabilirsin. Umarim anlatabilmisimdir. Su anda telefonla yazdigim icin su kadarcik yaziyi 1 saatte yazdim. Yaklasik 1,5-2 senedirde org calmadigim icin hatalarim olabilir. Olduysa bilen ustalar duzeltirler zaten. ;-)

SAYGILAR...