• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Roland Bk-5 Soru - Cevab Kısmı

Cevap: Roland Bk-5 Soru - Cevab Kısmı

Anladım da siz şimdi rastgele bir ses seçin. Ekran da ritim görünürse ieditlemek istediğiniz sesi seçin o ses ekrana gelecektir.

Peki, ozaman bir soru daha :)

Örneğin başka bir perf. ses paketinden bir perf. sesi kopylayıp yada kesip dilediğimiz bir perf. ses klasörünün içine nasıl yapıştırırız. Yani Mürhenin yaptığı bir perf. ses klasöründen bir perf. sesi kopylayıp kendi oluşturduğum bir perf. klasörüne nasıl yapıştırırım?

ben perf. ses seçiliyken menu ye basıp kopyalamaya çalıştımsada başarılı olamadım. Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

Peki, ozaman bir soru daha :)

Örneğin başka bir perf. ses paketinden bir perf. sesi kopylayıp yada kesip dilediğimiz bir perf. ses klasörünün içine nasıl yapıştırırız. Yani Mürhenin yaptığı bir perf. ses klasöründen bir perf. sesi kopylayıp kendi oluşturduğum bir perf. klasörüne nasıl yapıştırırım?

ben perf. ses seçiliyken menu ye basıp kopyalamaya çalıştımsada başarılı olamadım. Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

önce sesi seçin sonra yapıştırmak istediğiniz klasöre girin.menu=>performansı taşı

Ya da istediğiniz sesi seçin. An ekrana gelin. Ekran da seçtiğiniz sesin yazılı olması gerekiyor. Seçtiğiniz ses yazıyorsa kendi performans listenizi açın ve wriye basın. Kopyalama yapacaktır.

Evet, bir soru ile daha beraberiz :)

Performans ayarlarından Akor yani Arrenger tipini "Piyanist1" olarak seçip kayıt etmeme rağmen bir türlü kayıt olmayıp tektat "intelligent" olarak geri geliyor. Ben akor basarken 1-3-5 ve 7-9-11 li gibi akorları bastığımda akor değişsin istediğim için Arrenger ayarlarından Tipi "Piyanist1" olarak seçiyorum. Çünkü akor tipi "intelligent" olarak seçtiğimizde tek tuşa bastıımda hemen Majör akor geliyor yani örneğin Mi Minör akor bastım (mi-sol-si) elimi kaldırıp atak tuşuna basarken tek parmağım mi tuşunda kaldığı an akor değişip hemen Majör oluyor. bende tek tuşla akor değişmesini istemediğim için Akor tipini "Piyanist1" yapıp kullanmak istiyorum. Ayrıca Performans ayaralarından Tempoyu Lock yapsam dahi kaydettiğim halde Orgu açıp kapattığımda ayarlar bozuluyor :(

Çok karışık yazdım inş. anlaşlılır derdim :)

Hımmmmmmmmm. Tek söyleyeceğim mürhen sarmacının vidolarında ki ayarları yapmanız. Akor olayında da piyanist 1seçin daha sonra daha sonra geneli kaydete basın. Belki olabilir. Bilenler daha aydınlatıcı olacaklardır.

Başka bir soru daha...

Seçtiğimiz bir ritimdeki enstürmanları kanal kanal sime ve editleme işlemi nasıl oluyor? Örneğin seçtiğimiz bir ritimin 1. varyasyonundaki herhangi bir enstürman sesini nasıl kısarım yada açarım? Yani sadece 1. varyasyonda editlemek istiyorum. Diğer varyasyonlarda herhangi bir oynama yapmak istemiyorum. Başka bir örnek; diyelimki bir 2-4 ritim seçtim ve 4. varyasyondaki 4-4 lük ritimin perküsyonlarını yani darbukalarını biraz açıcam ama bu açmadan sonra 1-2-3. varyasyonlar etkilenmesin ve sadece 4. varyasyonda darbukaların sesi yükselsin.

Moderatör tarafında düzenlendi:

selamlar bende roland bk 5 or aldım fakat usb den performan seslerini göremiyorum?