• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Roland E80 Versiyon 2

Cevap: Roland E80 Versiyon 2

Peki hocam sağlık olsun allah ömür verirde inşallah mayıs sonunda tekrar görüşürüz..hoşcakalın

Fiyat kartlar hariç 1500€ olmuştur.

her zaman merak etmişimdir, kimse yanlış anlamasın bir roland kullanıcısı olarak cevap öğrenmek isterim : neden bu e-80 pahalı? sample yok, davul takımları nasıl ? bu e-80 pahalı tutan özellikler neler_=? merak ediyorum ve bu soruya cevap bekliyorum...
saygılar...

kardesım mrb exr 5 ıle takasa gırermısın

(hayırlı satıslar)

her zaman merak etmişimdir, kimse yanlış anlamasın bir roland kullanıcısı olarak cevap öğrenmek isterim : neden bu e-80 pahalı? sample yok, davul takımları nasıl ? bu e-80 pahalı tutan özellikler neler_=? merak ediyorum ve bu soruya cevap bekliyorum...
saygılar...

E80'de bulunan özelliklerden bence en önemlisi işletim sistemi. Önceki model olan VA7'den çok daha kapsamlı şarkı yazma özelliği var.

Ritimli klavyelerde pek fazla marka kullanmadım, benim işim workstation cihazlarla. Ama pa2x kullandım ve buna göre bazı tespitlerim var.

Korg'un STS'lerine oranla kat kat daha kullanışlı registrationlar, SongBook'a oranla yazılması/değiştirilmesi çok basit ve çok daha verimli olan yardımcı araç var.

Ayrıca sound olarak Korg'un funk-fusion tarzı müziklere daha uygun olduğunu düşündüğüm takır tukur seslerine karşılık çok daha hacimli, sahnede hatalarınızı daha çok örtebilen yüksek kaliteli (muhtemelen Korg kadar sıkıştırılmamış) sesler içeriyor.

Dahili davul sesleri çok yüksek kalitede. Bunları ancak deneyerek anlayabilirsiniz. Hem 3-4 katmanlı davul kitleri var, hem de dahili kitler 88 ya da daha fazla tuşa yayılmış durumda. 61 tuşta bitmiyor yani.

Tüm bunlara ek olarak ihtiyacınıza göre SRX kartlar takarak hem yeni seslere hem de drum kitlere sahip olabiliyorsunuz. Ben SRX 01 ve 05 takarak hem gerçekçi davullarda hem de dance sample'larında oldukça güncel sesleri katmış oldum. Bunları direk ritim yazarken de kullanabiliyorsunuz.

Gitar modu hiç de dalga geçilmemiş durumda, canlı çalınabilecek kadar basit ve ulaşılması kolay. Org modu da öyle.

Klavyeyi 6'ya bölebiliyorsunuz. Bu bildiğim kadarıyla Tyros'larda bile mümkün değil. Canlı performansta orkestrayla çalıyorsanız oldukça kullanışlı. Workstation yazıyor üzerinde ve özellikle bu sayede hak ettiğini düşünüyorum.

Roland'ın klavye olarak en son çıkardığı doğru düzgün model bence. Fantom-G'lerin başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmemiştir :) Duymadıysanız da araştırın derim. E80'de sistem problemleri yaşamadım.

Satış çok uzadı ancak üstüne model çıkmadığı için bana hiç sorun çıkarmayan E80'im için neredeyse yarı fiyatlık teklifleri kabul etmiyorum. Değerinde teklif gelirse düşüneceğim.

İlk anda aklıma gelenler bunlar. Sorusu olan varsa yanıtlayabilirim.

Takas düşünmüyorum, teşekkürler.

E80'de bulunan özelliklerden bence en önemlisi işletim sistemi. Önceki model olan VA7'den çok daha kapsamlı şarkı yazma özelliği var.

Ritimli klavyelerde pek fazla marka kullanmadım, benim işim workstation cihazlarla. Ama pa2x kullandım ve buna göre bazı tespitlerim var.

Korg'un STS'lerine oranla kat kat daha kullanışlı registrationlar, SongBook'a oranla yazılması/değiştirilmesi çok basit ve çok daha verimli olan yardımcı araç var.

Ayrıca sound olarak Korg'un funk-fusion tarzı müziklere daha uygun olduğunu düşündüğüm takır tukur seslerine karşılık çok daha hacimli, sahnede hatalarınızı daha çok örtebilen yüksek kaliteli (muhtemelen Korg kadar sıkıştırılmamış) sesler içeriyor.

Dahili davul sesleri çok yüksek kalitede. Bunları ancak deneyerek anlayabilirsiniz. Hem 3-4 katmanlı davul kitleri var, hem de dahili kitler 88 ya da daha fazla tuşa yayılmış durumda. 61 tuşta bitmiyor yani.

Tüm bunlara ek olarak ihtiyacınıza göre SRX kartlar takarak hem yeni seslere hem de drum kitlere sahip olabiliyorsunuz. Ben SRX 01 ve 05 takarak hem gerçekçi davullarda hem de dance sample'larında oldukça güncel sesleri katmış oldum. Bunları direk ritim yazarken de kullanabiliyorsunuz.

Gitar modu hiç de dalga geçilmemiş durumda, canlı çalınabilecek kadar basit ve ulaşılması kolay. Org modu da öyle.

Klavyeyi 6'ya bölebiliyorsunuz. Bu bildiğim kadarıyla Tyros'larda bile mümkün değil. Canlı performansta orkestrayla çalıyorsanız oldukça kullanışlı. Workstation yazıyor üzerinde ve özellikle bu sayede hak ettiğini düşünüyorum.

Roland'ın klavye olarak en son çıkardığı doğru düzgün model bence. Fantom-G'lerin başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmemiştir :) Duymadıysanız da araştırın derim. E80'de sistem problemleri yaşamadım.

Satış çok uzadı ancak üstüne model çıkmadığı için bana hiç sorun çıkarmayan E80'im için neredeyse yarı fiyatlık teklifleri kabul etmiyorum. Değerinde teklif gelirse düşüneceğim.

İlk anda aklıma gelenler bunlar. Sorusu olan varsa yanıtlayabilirim.

Takas düşünmüyorum, teşekkürler.

aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler, demek ki teknoloji olarak yüksek düzeyde bir klavye, deneme şansını inşallah yakalarım.SRX kartlarıyla daha da gerçekçi ses ve ritimlere sahip olunacağını bilmiyordum.gerçi rolandın sesleri zaten on numaradır. ben alıcı değilim bütçem yetmiyor bu yüzden de konuyu meşgul etmek istemiyorum ama hayırlı satışlar dilerim...

fantom g hatırı sayılır süre tıngırdadım sanırım başına bişe gelmemiş.aleti bilmeyip satın alarsk ve bilinçsizce kurcalayanlarda varsa hata vardır.bunun haricinde cihaza ne yazılımsal ne donanımsal zarar vermek mümkün değildir.G70i inceledim e80 muadili.sequencer bölümü son derece kısıtlı.safkan workstation' dır demek yanlış olur.SRX boardlar gökten inmiş mucizevi şeyler değiller.yaklaşık 5 yıldır fantom X8 kullanıcısıyım dileyen dilediğini sorsun hertürlü kapışırım X serisi hakkında hodri meydan, cihazımdada 3 adet SRX takılı onlarında ne oldugunu çok iyi biliyorum.ha şimdiki set up durumum nedir roland v synth gt roland fantom X8 ve korg M3 novation SL MK II midi klavye.

fantom g hatırı sayılır süre tıngırdadım sanırım başına bişe gelmemiş.aleti bilmeyip satın alarsk ve bilinçsizce kurcalayanlarda varsa hata vardır.bunun haricinde cihaza ne yazılımsal ne donanımsal zarar vermek mümkün değildir.

Eğer internete bakarsanız Dream Theater klavyecisi Jordan Rudess'i konserin ortasında nasıl ortada bıraktığını görürsünüz. Sistem çökmesi sonucunda Rudess konseri gitar çalarak tamamlıyor. Aşağıdaki başlıkta bununla ilgili konuşmaları görebilirsiniz:

İlgili videoyu şu anda bulamadım.

Moderatör tarafında düzenlendi:

valla milyonda bir denk gelmiştir.bu da o cihazın kötü olduğu anlamına gelmez.ayrıca bahsettiğimiz insan Jordan RUDESS.gırtlağına kadar doldurup cihazı kapasitesinin çok çok üzerinde zorlayabiliyor.ha çıkıp birisi der ki bende zorlarım o derece yükleyebilirim cihazı ona eyvallah.ama sanmıyorum çünkü jordan RUDESS türünün tek örneği denilecek türden bir sanatçıdır.cihazı görüp kullanmadan rastgele gelişmiş bir olay üzerine karalamakta kötülemekte yanlıştır.Roland ile KORG' u birbirine karıştırmamakta fayda vardır.

ayrıca herşeye ragmen kendisi cihazı övmüş "kendi seslerimi oluştururken dışardan sample yükleme gereğini duymadım.seslerimin bütünlüğünü korumak için ROM sesleri yeterliydi" gibisinden bir ifade kullanmış.dikkat edilirse firmalar yeni model çıkardıklarında birkaç kere OS güncelemesi yayınlarlar ki kullanıcılardan ve profesyonellerden gelen yorumlar ve istekleri doğrultusunda yaparlar bunuda.

birde fantom G8 in muhafaza edileceği hardcase çeşitleriyle ilgilide bir yorum var.cihazın şekli ve cüssesinden dolayı tam uyan case bulunamadığını ve de JR yaşadığı mevzuyla alakalı "kötü bir case içinde fırlatılmasınında etkisi var" gibisinden bir yorumda yapılmış...

Roland Fantom serisi kendini ispatlamış hem donanım hem sound olarak son derece kaliteli bir ekipmandır.kullanmayan bilemez.

kimse kusura bakmasın elinin değmediği cihaz hakkındada atıp tutmasın haybeden.haaa hala ben bilirim diyen varsa buyursun Roland Fantom serisiyle ilgili hodri meydan diyorum her türlü tartışmayada testede ben varım.kendine güvenen buyursun gelsin....

Moderatör tarafında düzenlendi:

Roland'ın Fantom serisini de eski modellerini de sound olarak pek beğenirim ve her ortamda överim; bu yüzden müzelik XP80'imi satamıyorum hala. Ancak işletim sistemi hataları Roland'da kroniktir. XP80'de çip değişimi yapılanlardan birisi benimkisidir, birçok kişinin bu değişimden haberi de olmamıştı o dönemde. Çok ciddi bir hata vardı o modelde. Roland konusunda da elektronik müzik konusunda da pek boş sayılmam yani. E80 satıyorum diye şantör sanmayın :) Amacım Roland'a çamur atmak falan değil. Sizin X8'i almaya pek heveslendim hatırlarsanız (aslında hala da yan gözle bakmıyorum değil). Forumdaki birçok arkadaş gibi davul-zurna eksikliğinden dolayı uzak duran birisi değilim, sadece Türkiye distribütörünün yüksek fiyatla satıyor olmasından dolayı alamıyorum.

Ek: Roland E80'de de Versiyon 2 yüklemesi yayınlanmamışken, ataktan hemen sonra aşırı hızlı şekilde (1 saniyeden daha hızlı olacak şekilde) ending bastığınızda zaman zaman bir bug oluşuyordu. Hız göstergesi ekranda 20'ye düşerken ritim en yüksek hızda çalıyordu. G70'de durum nedir bilemiyorum.