• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

AUDYA5 Yeni Demolar Her Gün Ekleniyor Takip Edin

Cevap: AUDYA5 Yeni Demolar Her Gün Ekleniyor Takip Edin

Öncelikle Selamlar
Cubase vs.. Programlarda 16 kanal midi yazdığınızı düşünün!
Her Kanala İstediğiniz Efekti Verip;
"midi sysex sinyali" olarak Bunun Klayvede Çalınmasını Sağlayabilirsiniz...

Bir Midi Sinyalinde; Pich Bend,tuş hassasiyeti,touch,efekt ve buna benzer bir sürü data bulunur.Hangi Klavye Olursa Olsun Midi Sinyallerini Okumak Zorundadır...

Eskiden orglarda şimdiki gibi sample ses teknolojisi yoktu ve her ses osilatorler ile ses mühendisleri tarafından günlerce belki aylarca uğraşılıp yeni bir ses edilmek süretiyle ve bu sesler "sysex data" denilen bir sinyal dilinde daha sonra kullanmak için arşivleriniyordu...Hatta eskiden org ile verilen bir kitapçıkta çeşitli seslerin bu osilator ayarları bulunuyordu...Müzisyenler bu ayarlara bakarak çeşitli sesler elde ediyorlardı...

(eski synthesizer klavye kullananlar bilirler) bu bir çeşit midi sinyali olarak kullanılmak üzere oluşturulan veri.
Bu veriyi midi bağlantısı olan orglara bilgisayar ile gönderirsiniz ve sonuçta o veride hangi ayarlar varsa alet ona göre tepki verir...

Kısaca Özetlersek Eğer;
Sysex Data Nedir?
Sysex verileri sadece belirli bir marka ve model için oluşturulmuş MIDI aygıtı tarafından anlaşılabilecek MIDI verileridir.

Bu arada

Bu Anlattığım Bilgi Benim Bildiğim Kadarıyla Böyle...
Eğer Eksik yada atladığım Birşeyler Varsa Bilen Arkadaşlar Tamamlayabilirler...

Saygılar

By_CTO

sevgili coşkun..sanırım benim en iyi bildiğim konu sysex ve rpn/nrpn konularıdır...zaten o yüzden sordum..acaba kaçırdığım birşeymi var diye...çünkü bunlara ömrümü verdim...ve audyada sıkıntı yaşıyorum..çünkü kullanıcı klavuzu bu konuda çok yetersiz..

sysex cihaza özel bir şeydir..bırakın farklı cihazların birbirinin sysex datalarını tanımasını (birkaç adet sysex geneldir(gm on/off gibi) onlar hariç)aynı markanın farklı serilerinde bile değişiklikler olabilir (mesela sd1 ve audyanın birçok sysex komutu farklıdır)..hiç bir daw software de cihaza spesifik sysex
datası barındırmaz ancak elle girilebilir...

ben sd1 kullanırken mesela;chorus+delay+overdrive içeren bir sysex datasını herhangi bir daw ile cihaza verebiliyorken,şimdi audyada bu 3 efekti aynı anda verecek sysex komutunu çalıştıramıyorum...ancak bir effekt verebiliyorum..

sen daw ile verilebileceğini söylediğinde balıklama atladım..örneğin bu 3 fx i aynı anda verebileceğim sysex datasını yazarsan üzerinde çalışıp diğerlerini halledebilirim..

bunun yanı sıra audyada drumx2 +bass +5 channel acc olmak üzere 8 kanal midi pattern yazılabilir...16 olmaz..

saygılar...kolay gelsin

Moderatör tarafında düzenlendi:

sd 1 için yapılacak herşeyi senelerdir bekliyorum yaklaşık 8 senedir önce sd1 4 sene kullandım daha sonra sd1 plus aldım zevkle kullanıyorum eksikleri piyasa onları tamamlıyabilirsen tutabilene aşk olsun başarılar mersinden sevgiler

Teşekkürler!
İnşaallah Kısmetse Bütün Modellerle İlgileneceğim...
--------------------------------------------------------------------------
Bende Mersinli Sayılırım 10 Yılım Orada Geçti Oradaki Müzisyenlerin Çoğu Beni Tanır ve Muhtemelen Bir Çok Ortak Arkadaşımız Vardır Sizinle
Bendende Mersin'e Sevgiler!
Bu Arada Orada Benim Tanıdığım Bir Kişide SD1 Vardı Oda "Ziya Yılgör" Eskilerden ve Batıcı İyi Bir Müzisyendir!
Sanırım Kendisini Yakınen Tanıyorsunuzdur! Yada Bahsettiğim Kişi Sizde Olabilirsiniz!
Öyleyse Eğer;Orada"Fahri Yoğurtçu" vardı Melodi Müzik Oraya Çok Gelirdim...
Belki Beni Hatırlarsınız...

Coşkun Turhan Özbilen facebook'tan Ekleyin Görüşelim...
--------------------------------------------------------------------------

Konuya ilgi Gösteren Herkese Teşekkür Ediyorum!

Saygılarımla

By_CTO

Coşkun forumdasın galiba benide yanıtlarsan sevinirim..

sevgili coşkun..sanırım benim en iyi bildiğim konu sysex ve rpn/nrpn konularıdır...zaten o yüzden sordum..acaba kaçırdığım birşeymi var diye...çünkü bunlara ömrümü verdim...ve audyada sıkıntı yaşıyorum..çünkü kullanıcı klavuzu bu konuda çok yetersiz..

sysex cihaza özel bir şeydir..bırakın farklı cihazların birbirinin sysex datalarını tanımasını (birkaç adet sysex geneldir(gm on/off gibi) onlar hariç)aynı markanın farklı serilerinde bile değişiklikler olabilir (mesela sd1 ve audyanın birçok sysex komutu farklıdır)..hiç bir daw software de cihaza spesifik sysex
datası barındırmaz ancak elle girilebilir...

ben sd1 kullanırken mesela;chorus+delay+overdrive içeren bir sysex datasını herhangi bir daw ile cihaza verebiliyorken,şimdi audyada bu 3 efekti aynı anda verecek sysex komutunu çalıştıramıyorum...ancak bir effekt verebiliyorum..

sen daw ile verilebileceğini söylediğinde balıklama atladım..örneğin bu 3 fx i aynı anda verebileceğim sysex datasını yazarsan üzerinde çalışıp diğerlerini halledebilirim..

bunun yanı sıra audyada drumx2 +bass +5 channel acc olmak üzere 8 kanal midi pattern yazılabilir...16 olmaz..

saygılar...kolay gelsin

Tabiki 16 kanal Ritim Olmaz Ben "sequencer"dan Örnek Vermek İstedim...
Yazı biraz aceleye geldiği için sequencer ifadesini unuttum...
Bu arada daw ile Fabrika istediği gibi Efekt veriyor farkettiysen...
Zaten o yüzden batı ritmlerindeki tonlar harika geliyor fakat efektleri biz kendimiz orgta ritim yazarken veremiyoruz...Bunun için dışarıdan bir programla yardımlaşarak çalışmak gerekiyor mesela Fabrikadakiler Cubase SX 3 tü sanırım bununla ve buna benzer değişik programlarla çalışıyorlar...

Bu konularda detaylı bilgim yok o yüzden yanlış yapmayayım diye eksiğim varsa tamamlayın yada hatam varsa düzeltin diyorum...

Bilmemek değil öğrenmemek ayıp...
Bu arada sysex yazmayı bildiğini söylemişsin bana öğretirmisin..
Yada bu konuda bana yardımcı olabilirmisin...

Bu arada sana teşekkür ederim bende sayende yukarıda yazmış olduğun yazıdan faydalandım sağol...

Görüşmek Üzere fakat cevabını bekliyorum sysex ile ilgili kendine iyi bak...

Bu arada daw ile Fabrika istediği gibi Efekt veriyor farkettiysen...
Zaten o yüzden batı ritmlerindeki tonlar harika geliyor fakat efektleri biz kendimiz orgta ritim yazarken veremiyoruz...Bunun için dışarıdan bir programla yardımlaşarak çalışmak gerekiyor mesela Fabrikadakiler Cubase SX 3 tü sanırım bununla ve buna benzer değişik programlarla çalışıyorlar...

Coşkun,zaten benim problemimde bu.. fabrika fx veriyor, sd1 varken bende verebiliyordum ama audya ile sysex formatlarını değiştirdiler..kullanım klavuzu bu konuda yetersiz.. sd1 de sysex ler için ayrı bir kitap vermişlerdi audyada ise sadece vocoder için sysex datalrı vermişler..günlerce uğraştım çözebilmek için..

dediğim gibi şimdi her efekti ayrı ayrı verebiliyorum.. nrpn leride oldukça çözdüm sayılır çünkü sd1 e benziyor..ama multi fx için sıkıntım var hala.. çok vakit ayırıp bakamıyorumda..aslında çözülmeyecek birşey değil çünkü cihaz üzerinden verilebiliyor..style compilerde çevirip incelemek lzazım ama vakit işte...

cevap için teşekkürler...

Coşkun,zaten benim problemimde bu.. fabrika fx veriyor, sd1 varken bende verebiliyordum ama audya ile sysex formatlarını değiştirdiler..kullanım klavuzu bu konuda yetersiz.. sd1 de sysex ler için ayrı bir kitap vermişlerdi audyada ise sadece vocoder için sysex datalrı vermişler..günlerce uğraştım çözebilmek için..

dediğim gibi şimdi her efekti ayrı ayrı verebiliyorum.. nrpn leride oldukça çözdüm sayılır çünkü sd1 e benziyor..ama multi fx için sıkıntım var hala.. çok vakit ayırıp bakamıyorumda..aslında çözülmeyecek birşey değil çünkü cihaz üzerinden verilebiliyor..style compilerde çevirip incelemek lzazım ama vakit işte...

cevap için teşekkürler...
Fabrikaya mail atmayı denedinmi bir onlara sor belki vardır bununla ilgili bir dökman,bilgi vs..

Fakat sen benim soruma cevap vermedin sysex olayını öğretirmisin bana yada elinde bununla ilgili Türkçe Döküman varmı...
Yardımcı Olursan Çok Sevinirim...

Coşkun..öğreteyimde forumda nasıl olacak...gel alanyaya uygulamalı anlatayım.. ama illa örnek ver diyorsan;
mesela
F0 26 7B 71 03 00 20 00 00 00 04 00 00 00 F7

bu data birinci midi kanalına delay vermek için kullanılan sysex datası..ayrıca kanal dan control 93 ile amount vermek gerekiyor..yoksa 32 olarak geliyor..ayrca ketronlarda value ler 128/2 olarak hesaplanıyor.diğer tüm chazlarda 127 max 0 min valuedir..ketronda ise 64 üzerinden hesaplanıyor ama standart 127 ılduğu için 128/2 olarak veriyorsun..

her fx ve kanal için farklu sysex kullanılıyor.ayrıca daw dan port ayarını yapmak gerekiyor..karşık bir iş dediğim gibi forumda pek anlatılacak bişey değil..

döküman nın bırak türkçesini ,audya için ingilizce italyanca bile yok..

Coşkun..öğreteyimde forumda nasıl olacak...gel alanyaya uygulamalı anlatayım.. ama illa örnek ver diyorsan;
mesela
F0 26 7B 71 03 00 20 00 00 00 04 00 00 00 F7

bu data birinci midi kanalına delay vermek için kullanılan sysex datası..ayrıca kanal dan control 93 ile amount vermek gerekiyor..yoksa 32 olarak geliyor..ayrca ketronlarda value ler 128/2 olarak hesaplanıyor.diğer tüm chazlarda 127 max 0 min valuedir..ketronda ise 64 üzerinden hesaplanıyor ama standart 127 ılduğu için 128/2 olarak veriyorsun..

her fx ve kanal için farklu sysex kullanılıyor.ayrıca daw dan port ayarını yapmak gerekiyor..karşık bir iş dediğim gibi forumda pek anlatılacak bişey değil..

Çok Teşekkür Ederim!
Bu uzun bir iş haklısın buradan anlatmak zor bir durum...

Bu konu ile ilgili bildiğin bir döküman yada yararlandığın bir kaitap varsa "ingilizce yada Türkçe" tabi Türkçe olursa daha iyi olur benim açımdan... Bana kitap ismi versende olur...

Tekrar Teşekkür Ederim...

Bu arada Kitap İsmi Bekleniyor İlgililere Duyurulur ....:)