• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

türkiye için yeni bir org tasarlanıyor...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Cevap: türkiye için yeni bir org tasarlanıyor...

yaşa emir şimdi olaya bir bilimsel açıklama geldi işte... yav 8gb ram elbette yaparlar ondan kolay ne var... ama bu adamlar 10 yıl bir daha alet satamaz bir pa 80 bile 10 yıldır hala piyasada dönerken... bu aletin makul bir fiyatı olsun... üzerinde türk sesler ve türk kullanıcıya göre dizayn tertip edilsin istiyoruz yoksa 3x var audya var tyros 5 var... BİZ KULLANMASI BASİT İŞİMİZİ GÖRECEK SAĞLAM GÜNCEL BİR SOUNDU OLAN FİYATI CAZİP BİR ORG İSTİYORUZ... YOKSA GİDER AUDYA 5 4X T5 ALIR ADAM NE OYNAYACAK BU YENİ YETME ORG İLE

ayrıca bu adamlar üretmek zorunda yoksa giderler bir 10x çıkarırlar 10 yıl yatarlar... ama öyle değil iş... bugün herkes ıpone almak için birbirini eziyor... valla bende 2 sene önce aldığım 125tl lik cep telefonu 4 yıl önce aldığım laptop 2300tl likte org var arabamda 1993 model bir peguet j9 kamyonet

iş bu halde belki sağlam bir kasa içinde bize uygun kullanımı kolay türk ses ve kemikleşmiş onlarca ritm üzerinde olan işimizi görecek bir org olsa olmaz mı... bırakalım üretsinler yahu bize ne size sorla satmayacaklar ya... AYRICA ŞİMDİKİ HALE BAK YAHU 3X İ OLMAYAN NERDEYSE KALMADI 7000-8000 TL LİK ORGLAR KAPIŞ KAPIŞ gidiyor

sayın emirercanayar LIONSTRACS tı Open Labs Neko yu, Wersiyi,hepsini biliyoruz ama iş onu alıpta doldurmak doldurmamak meseleside değil zaten okadar gücümde yok ama VST NİN SF2 NİN Kontakt ın ne olduğunu az çok biliyoruz Tc-HELİON ses kartım ve Rolan Edirol pcr500 midi klavyem vardı sattım plug arşivimde yeterince var ama iş sahnede kullanmak dediğin zaman sende bilirsin ki bu tip progamları kullanmak pekte sağlıklı sonuç vermiyor vs vs, tr deki ses arşivini toplasan 2 gb etmiyor demişsin doğrudur ama ksf formatıyla ses kalitesi düşük formatlarla tabi etmez,terabaytların havalarda uçuştuğu günümüzde 256 megabayt ram hafızaya sahip klavye çıkartmaları normalmi sence,bi enstrumanın kaliteli sampler edilmesi için en az 400 ve üzeri ram kapasitesine ihtiyaç var buda sampler edilen enstrumanın oktavı tavırları vs vs ne göre değişiyor kapladığı boyutu yüksekde olabiliyor sen hiç eastwest de ki ud sesini bi klavyede dinledinmi veya eastwest quantum silk road vst plug indeki ney, kaval,kanun,ud seslerini başka bi cihazda duydunmu ?bi araştır bakalım kaç gb miş,bende yorum yaptım ama 8 gb olsun diye ama olacağı varmı ? yok olurmu sence ? önce kendinizdeki önyargıyı bi kenara atmanız lazım yorum yazarken ,demişsiniz ki (Yorumlar bu sitede takılanların ne kalitede müzik yaptığını tam olarak ortaya koyuyor.)kimse bethofen mozart fazıl say olmak zorunda değil,yorumlara bakarakta insanların müzik seviyesini nasıl anlayabiliyorsunuz onada şaşıyorum,bu arada millette pa 80 varken siz şu meşhur LIONSTRACS tı aldınızmı ? saygılar....

okan piyanist şantör camiasında sence kaç tanesi bu org dene şeyleri kendine özgü bir ayarlama edit mix falan yapıyorda öyle kullanıyor hiç düşündün mü kaçtanesi sample uzmanı yada vst kullanabilir... bu piyasada iş yapanların %85 i arabesk ve fantazi müzik yapıyor yahu belki %15 gerçekten bu ülkede bir "piyanist şantör soundunda" iş yapıyor... bu ülkede son 10 yıldır orglar davul zurna ya döndü darbuka bağlamaya döndü... vst olsa ne olur sample olsa ne olur... daha ileri gidiyorum bu camiada bir ses sisteminde distortion olmuş bir sesi normal bozulmamış bir sesten ayıramaz %60 ı bir müzisyenin en belirgin özelliği iyi ses ve kötü sesi ayırabilme yeteneğine sahip olmasıdır... adamın ev studyosu milyarlık orgu milyarlık ses sistemi çamur bu ne yahu kimi kandırıyorsun... tekrar söylüyorum 3x alıpta bunu toplasan 2000tl etmeyecek ses sisteminde çalıştıranlar gırla dışarda... org nedir yahu bir hiçtir... iyi bir ses sisteminde yamaha a1000 in bitiremeyeceği iş yoktur... sadece iyi çalmak iyi söylemek yetmez bu tek başına hiçbirşey değildir... org zurnanın en son deliğidir... ilk önce yapılması gereken yaptığımız işe uygun bir ses sistemine sahip olmaktır org en son iş yahu... 8 gb ram olsa ne olur senin mikserin hoparlörün çamur olduktan sonra...

istediğimiz sağlam uzun yıllar kullanabileceğimiz fazla cavcaklı olmayan içinde türk ses ve ritmlerinin olduğu basit kullanması kolay fazla kafa kurcalamayan bas düğmesine 3 saniye sonra çalmaya başla modunda bir org güncel sound o kadar bırakalım yapsınlar işleri ne 3000-4000 fiyat aralığında olsun vokadırı ıvırı zıvırı olmasın... org alıyorsun 2000tl de masraf ediyorsun ramı yükselt mp3 bord taktır kmf sini yükle sdf sini yükle ksdffggghjhkl sini yükle globalı aç onu kapa ritmi yükle seti yükle bu ne yav hadi hadi tartışmayı bırakın da fikir verin

yoksa size birer armonika yaptırıcam ha :)

yerleri süpürsün , çorba yapsın, sarma sarsın , soba kursun, camları silsin, ayaklarımı yıkasın.

senin evlenmen lazım :d:d:d:d:d:d:d

serkan hocam güzel konu açmışsın teşekkürler.

bende kendi fikrimce bir şeyler yazayım.real player kullanım özelikleri bakimimdan arranger özeliklte olmalı .gerekli olan bütün siwiç , sürgü ve potanslar bulunmalı . en az 7 inçlık dokunmatik ekran olmalı
serkan hocamın dediği gibi performans anında ses ritim seçim ve kontrol düğmeleri sol kısımda editleme işlemleri için gerekli düğmeler sağ kısımda olmalı.org açılış esnasında edit yada player modu seçimi olmalı sahne yapacaksak player modunda ritim ses ve sample vb işlemler için edit modunda açılmalı.
yazılım ve pc desteği için microsoft yada google android firması ile işbirliği yapılmalıki çünkü edit modunda org ve pc bağlı olduğunda çalışan ritim .ses sample işlemlerini pc desteği ile kullanımı kolay anlaşılılr ve türkçe arayüzler ile yapabilmeliyiz. ayrıca bu arayüzün bizi sonuca ulaştırabilmesi için cubase ve avawe firmalrı ile birlikte bu model için yazılım desteği alınmalı.
ram konusunda fazla uçmayaçağım toplam bir 1 gblik ram in 512 mb si drum kit ve sample sesler için 512 mb lik olan ise loop ve audio kanal desteği için gerekli alan olarak ayrılmalı

ve tüm bu yapılan işleri ve performansı çok kaliteli bir şekilde yansıtacak olan güçlü bir ses kartı olmalı

Konuya yapılan yorumlar tam komedi :)

Yorumlar bu sitede takılanların ne kalitede müzik yaptığını tam olarak ortaya koyuyor. :)

Serkan abi boşa çaba harcıyosun bizim milleti doyuramazsın, Or700 tanıtımı esnasında üstad Mehmet Doğdu'nun müthiş bi lafı vardı; "50 tane ritim veriyoruz, 'abi daha yok mu' diyor, kardeşim bunlara 350 tane de versen 'abi 10 tane daha yok mu' derler" Durum aynen budur.

Herkes VST plugin deyip duruyor. Hayatında sahnede VST plugin kullanabilmiş olan var mı aranızda? Millet VST plugin'i ses formatı felan zannediyor sanırım. Vallahi komedi.

Şimdi Türkiye için yapılacak klavye için talepler toplanıyor ya, millet uçuyor "4GB ram olsun" "yetmez 8GB ram olsun" Sen sor bakalım bir, piyasadaki tüm Türk sample'larını toplasan 8GB ediyor mu diye? Ben söyleyeyim, toplasan sample edilmiş 2GB ham data yok 2GB! Herkes onun bunun USB setlerinden Exboard'larından kartlarından çektiği sample'lar ile set yapıyor ama olay talebe geldiği zaman "8GB ram olsun abi" diyor. EMOlar Baykallar Cüneyt Ertaçlar AR-GE'sini yatırımını yapıp sample kaydetsinler, bizimkiler de 8GB RAM'ini doldursun. Ayrıca işin bir diğer komik boyutu, astronomik boyutta RAM talepleri olan arkadaşlar da hani bu alet yapılıp satın alsalar "Niye bu alete set yapan yok" diye konu açacak ilk sıradaki adamlar.

İşin farklı bir boyutuna da gelmek istiyorum. Siz dünyadan bir haberken, aklınız fikriniz "büyük RAM olsun bol bol zurna atalım elektro atalım" modundayken, LIONSTRACS isimli bir firma, bu hayallerinizdeki cihazı bundan tam 5 sene önce yani 2008'de yaptı. 64GB'a kadar RAM desteği sunan, VST plugin okuma özelliğine sahip ve Linux tabanında AMD işlemci ile çalışan bu cihaz, bir müzisyenin ömrü boyunca olabilecek tüm taleplerini karşılayabilecek kapasitede bir aletti. Ama bizim müzisyenimiz o yıllarda "pa80'in mi elektroları daha iyi mi pa800'ün mü" tartışmasıyla meşgul olduğu için bu LIONSTRACS cihazların adını bile duymadı. Son duruma bakalım; LIONSTRACS firması müzik işinden gerekli kazancı sağlayamadığı için şuanda arabalar için bluetooth kapı sistemi ürünleri satıyor. Kendi sitelerine girip bakabilirsiniz.

İşin özü, Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok. "8GB ram isteriz" diyen arkadaşlar, VST plugin okutmak isteyen arkadaşlar buyursunlar LIONSTRACS satın alsınlar, 64GB ram'e istedikleri sample'ı atıp istedikleri VST'yi okutabilirler. Ama satın almazlar biliyorum, çünkü onlar için herkes satın alacak; birileri set yapacak sonra bizimkiler seti alıp aletine atıp keyfine bakacak. Kimsenin kullanmadığı cihazı kullanmaya cesaret eden sayısı çok çok az; hazıra alışmış millet.

Mesajıma son verirken, özet olarak Türk kullanıcılarının istedikleri cihazın özetini aşağıya ekliyorum;

- 37 ekran TV büyüklüğünde dokunmatik ekran
- 128GB DDR3 RAM
- Batı ritimleri sesleri olmayacak yer kaplamayacak
- 200 adet çiftetelli, 300 adet 2/4 ve 180 adet 9/8 ritimi olacak. Ayrıca her ay UPDATE'ler ile 250'şer ritim yayımlanacak.
- Her ritimde 16 varyasyon 32 atak 8 intro ve 64 ONE TOUCH ses datası olacak.
- Cihazın üstüne kısayol tuşu olarak "ELEKTRO" "ZURNA" "EDI ZURNA" ve "KLARNET" tuşları konacak.

Saygılarımla.

Arkadaşım;

Söylediklerinde haklılık payı var, kısmen doğrudur fakat aşağılayıcı bir üslupla bunları aktarman ve top yekün buradaki insaların müzkalitesini sorgulaman yanlış olmuş. Fazlasını istemek insanoğlunun doğasında var, Türk'ün değil.

Ve ayrıca 8gb'ye bu kadar takılmamak gerekiyor. Rahmetli Adnan Menderes zamanında Vatan Caddesi'ni yaptırdığında deli demişler. Bu kadar geniş yolu ne yapacaksın demişler. Şimdi tünele gidip gelirken, trafik nispeten rahat akıyor diye bu yolu kullanıyoruz.

Ben müsadenizle vst ve vsti arasındaki farka değinmek istiyorum. En azından ne oldukları bilinsin ki, daha sonra bu yüzden cahillikle suçlanmasınlar. Bunları google'dan şuradan buradan bakarak yazmıyorum. 8 senelik elektronik müzik prodüksiyonu geçmişi olan ve zamanında beatport gibi sitelerde satışa sunulan parçaları bulunan birisi olarak yazıyorum.

Açılımı "Virtual Studio Technology" dir. Vst'ler mevcut sinyali işlerler. Yani ses üretmezler.Sanal reverb üniteleri bunlara örnektir. Ses üretenlerin sonuna (i) eklenir. "vsti", "Virtual Studio Technolgy İnstruments". Bunlara örnek olarakta "Lennardigital Sylenth1" gösterilebilir. Bunlardan bazılarının modülleri hardware olarakta mevcuttur. Artık direkt sample ses ile çalışan playerlar mevcuttur ve bu sample'ları çok geniş bir şekilde modüle edebilmektedirler. Burada bir kavram kargaşası mevccuttur. Günümüzde bu teknolojiler, neredeyse hardware bir synth'in ses kalitesine ulaşmış durumdalar ve gelecekte onların yerini alacak gibi duruyorlar.

Şimdi konuya dönersek, arkadaşın yazının sonunda bahsettiği, kısayol tuşunun üzerinde enstrüman yazması fikri gerçekten değerlendirilebilir. One touch tuşları küçük ledlerden oluşturulabilir veya farklı bir teknolojiyle. İlgili one touch'a hangi enstrüman atandıysa, onun ismi yazabilir yada sembolü görüntülenebilir. Böyle bir özellik cihazın satışına büyük katkı sağlar bence.
:)

abi bir kere biz düğüncülere yonelik sağlam olsun dokunmatik usb mp3 vs değil bunlar boş özellikler sağlam sample alan kullanıcıya açık mic girişi olan saundu drum kitleri kalıteli olan bi alet yapın bakın millet nasıl alıp yıllarca kullanıyor...

abi bir kere biz düğüncülere yonelik sağlam olsun dokunmatik usb mp3 vs değil bunlar boş özellikler sağlam sample alan kullanıcıya açık mic girişi olan saundu drum kitleri kalıteli olan bi alet yapın bakın millet nasıl alıp yıllarca kullanıyor...

işte sorun burda kimse yıllarca kullanılsın diye alet yapmıyor yeni versiyon çıkardığında talebi ona nasıl kaydırırım nasıl özellikleri eksik yapıp yeni yaptığıma ekleyince pazar elde ederimin hesabını yapıyorlar o yüzden de gıdım gıdım teknoloji artışıyla klavye üretiliyor bir kerelik iş değil bu sonuçta adam bundan paza kazanacak ve devamı olması lazım değilmi :)

Bu konu tekrar gosterdiki teori uretmede ustumuze yok,zaten acilan konuya bakarsaniz aslinda cok iyi anlarsiniz.Trye gore org yapilacakmista adi gizliymiste falan falan,abi gecin bunlari artik daha millet elindeki aletleri kullanmasini bilmiyor,kullanmasini bilmedikleri gibide kullanmaya calisanlari elestiriyor yetmiyor yapilanlarida begenmiyorlar,ondan sonrada soyle olsun boyle olsun diyede istekde bulunuluyo.Zamaniniza yazik beyler,once elinideki aletlerin degerini bilin,hakkini verin ondan sonra teorilere zaman ayirirsiniz.
Son olarak aleti tasarlayanlar Turkiyede kimlerden fikir alacagini cok iyi bilir.CUNEYT ERTAC,BATUHAN DOVUNCU,CAN BASAR,AYHAN TOPCU ve diger hocalar duruken bu arkadasa danismislar sen bizim adimizada bir kamuoyu yoklamasi demisler,cok inandirici...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri